Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Oficjalne otwarcie Warsaw Design Factory
W dniu 25 czerwca 2018 r. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej odbyło się uroczyste oficjalne otwarcie Warsaw Design Factory (WDF). Symboliczną wstęgę przecięli m.in. Kinga Kurowska-Wilczyńska, Koordynator Warsaw Design Factory oraz prof. dr hab. inż. Krzysztof Lewenstein, Prorektor ds. studiów PW. Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie nowej przestrzeni warsztatowej dla wszystkich studentów i kół naukowych do tzw. pracy brudnej „WDF Maker Space”, która powstała w dawnej kotłowni Domu Studenckiego Bratniak PW. Warsztat wyposażony jest w narzędzia niezbędne do tworzenia prototypów wynalazków, od młotka i gwoździ, po lutownice czy sprzęt do spawania.

Marka Warsaw Design Factory powstała dzięki współpracy i doświadczeniu zespołu rektorskiego ds. innowacyjnych form kształcenia INFOX PW oraz Działu Rozwoju Innowacyjności Młodych Naukowców Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii.

Warsaw Design Factory jest częścią międzynarodowej platformy innowacyjnych centrów edukacji Design Factory Global Network (DFGN), działających głównie na uniwersytetach oraz w organizacjach badawczych. Sieć obejmuje pięć kontynentów z ośrodkami w: Nowym Jorku, Philadelphii, Santiago, Helsinkach, Szanghaju, Melbourne, Porto, Genewie, Seulu, Leeuwarden, Rydze, Ankarze, Bogocie, Walencji, Sao Paulo, Hamilton, Barcelonie, Kioto, Ghencie, Mannheim i Tartu. Zakres projektów wdrażanych w konkretnym oddziale Design Factory dostosowany jest do zapotrzebowania na lokalnym rynku. Projektowane są produkty i usługi, na które jest aktualnie zapotrzebowanie. W Polsce, studenci pracując w interdyscyplinarnych zespołach proponują rozwiązania problemów we współpracy z przedsiębiorstwami (np. IKEA), Urzędem m. st. Warszawy czy organizacjami pozarządowymi NGO.

– Inspiracją do utworzenia Warsaw Design Factory była wizyta w Poczdamie, gdzie pierwszy raz zetknęliśmy się z design thinkingiem – mówi Prorektor PW Krzysztof Lewenstein. Obecnie w WDF rozwijanych jest kilkanaście projektów, z przestrzeni Warsaw Design Factory korzysta około 15 000 użytkowników. Część z projektów wykonywana jest przy współpracy zespołów z innych ośrodków należących do sieci DFGN, np. z Porto.

– Wszystkie realizowane projekty mają być z założenia interdyscyplinarne, zespoły składają się z inżynierów, designerów i przedstawicieli szkół biznesu – wskazuje koordynator projektu Kinga Kurowska-Wilczyńska.

– Współpraca z WDF jest mostem między biznesem a nauką. Studenci zdobywają doświadczenie, a do firmy wnoszą niestandardowe rozwiązania, nowe pomysły – dodaje Katarzyna Turska z przedsiębiorstwa Willson&Brown. Podczas spotkania zostały podpisane ramowe porozumienia z Willson&Brown i PKO Finat.

Pośród wielu projektów realizowanych w ramach WDF znajdują się także projekty dotyczące zdrowia człowieka oraz biotechnologii. Studenci prowadzili innowacyjne badania naukowe nad możliwościami wykorzystania druku 3D do przygotowywania elementów ograniczających zasięg oddziaływania promieniowania w radioterapii do obszarów występowania komórek rakowych czy projekt połączenia technologii mobilnej z urządzeniem służącym do ciągłego podskórnego podawania insuliny.

KOMENTARZE
news

<Maj 2025>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter