Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Od pianki do kości, czyli wykorzystanie celulozy roślinnej do wytwarzania implantów kostnych
Naukowcy opracowali materiał, który może stać się implantem kostnym przyszłości. Jest to specjalna struktura otrzymywana z celulozy roślinnej, o budowie podobnej do pianki, którą można wstrzyknąć do organizmu i stworzyć w ten sposób rusztowanie dla wzrostu nowej kości.

 

 

 

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej i Uniwersytetu McMaster opracowali materiał implantu kostnego przyszłości: zwiewną, piankowatą substancję, którą można wstrzykiwać do organizmu i zapewniać rusztowanie dla wzrostu nowej kości. Opisywaną substancję wytwarza się poprzez traktowanie nanokryształów pochodzących z celulozy roślinnej w taki sposób, aby łączyły się i tworzyły mocną, ale lekką gąbkę. Technicznie rzecz biorąc, powstaje swego rodzaju aerożel, który może kompresować lub rozszerzać się w miarę potrzeby, tak by całkowicie wypełnić jamę kostną.

Dr Daniel Osorio z McMaster, komentując swoją pracę, wskazuje na fakt, iż większość przeszczepów kostnych lub implantów jest wykonana z twardej, kruchej ceramiki, która nie zawsze odpowiada kształtowi otworu, a pojawiające się przez to luki mogą prowadzić do słabego wzrostu kości i niepowodzenia implantu. Tym samym stworzony przez niego celulozowy aerożel nanokrystaliczny jest bardzo obiecującą alternatywą dla tych materiałów syntetycznych.

W przeprowadzonych badaniach in vivo szczury podzielono na dwie grupy, z których pierwsza otrzymała implanty aerożelowe, a druga grupa nie otrzymała żadnych. Wyniki pokazały, że grupa z implantami odnotowała o 33% większy wzrost tkanki kostnej w 3-tygodniowym okresie i aż o 50% większy wzrost kości w 12-tygodniowym okresie w porównaniu z grupą kontrolną. Autorzy badania podkreślają, że ich wyniki jednoznacznie pokazują, że aerożel nanokrystaliczny z celulozy może wspierać nowy wzrost kości. Co więcej, wszczepiony celulozowy ​​implant powinien rozpadać się do nietoksycznych produktów, gdy kość zaczyna się goić.

Szacuje się, że innowacyjna substancja może potencjalnie wypełnić niszę na rynku wartym ponad 2 miliardy dolarów w samych Stanach Zjednoczonych. Tym bardziej że aerożel może mieć wiele zastosowań, w tym w implantach dentystycznych i operacjach wymiany kręgosłupa i stawów. Co więcej, jeśli produkt uda wprowadzić się na rynek, to technologia to będzie przynosić ogromne oszczędności, gdyż nanoceluloza jest już produkowana w ilościach komercyjnych.

Naukowcy twierdzą, że minie trochę czasu, zanim aerożel wydostanie się z laboratorium do sali operacyjnej. Naukowcy zapowiadają kolejne badania, w których chcą zbadać mechanizmy między kością a implantem, które prowadzą do wzrostu kości, a także określić, w jaki sposób implant ulega degradacji.

KOMENTARZE
Newsletter