Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Naukowcy wynaleźli plaster na migrenę!
Naukowcy z Izraela opracowali bezprzewodowy plaster, który już wkrótce może przynieść ulgę cierpiącym na migrenę – mechanizm działania plastra zawierającego specjalny chip oraz elektrody opiera się na blokowaniu przesyłania sygnałów o bólu do mózgu. Co więcej, wynalazek może być kontrolowany za pomocą aplikacji na smartfona!

Jak wyjaśnia koordynator badań dr David Yarnitsky, szef zakładu neurologii w Rambam Medical Center w Hajfie i konsultant medyczny w firmie Theranica Ltd., która wyprodukukowała urządzenie, w momencie, w którym pacjent zaczyna odczuwać atak migreny, za pomocą aplikacji mobilnej może on wytworzyć w plastrze impulsy elektryczne blokujące przesyłanie sygnałów o bólu do mózgu. 
 

Przesyłane impulsy charakteryzują się odpowiednim natężeniem, które „nie sprawia pacjentowi bólu, dzięki czemu można w dużym stopniu powstrzymać rozwój ataku migrenowego – jeśli użyjemy urządzenia wystarczająco wcześnie”, natomiast samo urządzenie „nie daje efektów ubocznych, pacjent czuje jedynie mrowienie w górnej części ramienia”, tłumaczy dr Yarnitsky. 
 

Działanie plastra przetestowano podczas badania, w którym wzięło udział 71 osób cierpiących na migreny, u których ataki choroby miały miejsce od 2 do 8 razy miesięcznie i przez co najmniej 2 ostatnie miesiące nie przyjmowały leków przeciwmigrenowych.
 

W eksperymencie urządzenie wykorzystano do leczenia prawie 300 ataków migreny. 64% uczestników, którzy korzystali z jednego z trzech najwyższych poziomów natężenia impulsów (200-μs, 150-μs bądź 100-μs), odczuło zmniejszenie bólu o co najmniej 50%, natomiast w grupie badanych, którzy zostani poddali działaniu fałszywego impulsu, poprawę zgłosiło 26% badanych. Odnotowano również całkowite wyeliminowanie bólu migrenowego lub ograniczenie bólu do lekkiego u 58% badanych z grupy, która zastosowała najwyższy dostępny poziom natężenia impulsów. Działanie plastra jest najskuteczniejsze, jeśli zastosuje się go w ciągu 20 minut od wystąpienia pierwszych symptomów migreny, później jego skuteczność znacznie spada.

Dr Yarnitsky informuje, że wyniki te są podobne do tych osiąganych przy wykorzystaniu tryptanów - podstawowych leków stosowanych przy migrenie, zatem urządzenie stanowi dobrą alternatywę dla chorych poszukujących niefarmakologicznych metod leczenia.
 

W Polsce aż 92% osób cierpi z powodu bólów głowy, a u 1/3 pojawiają się objawy towarzyszące, takie jak nudności czy nadwrażliwość na światło lub dźwięk. Choć symptomy te mogą wskazywać na migrenę, bóle migrenowe podejrzewa u siebie 29% Polaków, wśród których jedynie mały odsetek sięgnął po fachową pomoc i diagnozę lekarza.
 

Chociaż wyniki badań izraelskich naukowców pokazują, że skuteczność urządzenia jest porównywalna do stosowanych przy migrenie leków, badacze uprzedzają jednak, że nowe plastry wymagają dalszych badań, zanim ostatecznie trafią na rynek.

Źródła
KOMENTARZE
Newsletter