Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Implant mózgowy umożliwiający sparaliżowanym surfowanie po Internecie za pomocą myśli
Implant mózgowy umożliwiający sparaliżowanym surfowanie po Internecie za pomocą myśli
Tablety, komputery i inne mobilne urządzenia ułatwiają nam życie każdego dnia. Dzięki eksperymentom przeprowadzonym przez naukowców z firmy BrainGate niedługo będą mogły stać się one częścią codziennego życia osób cierpiących na paraliż kończyn. W przeprowadzonych badaniach, dzięki urządzeniu BCI (brain-computer interface), pacjenci byli w stanie kontrolować komputer za pomocą implantów chipowych połączonych z ich mózgami. Interfejs umożliwił im poruszanie kursorem i klikanie, wykorzystując do tego celu jedynie myśli.
 
 
W przeprowadzonym badaniu wzięło udział trzech pacjentów cierpiących na paraliż czterokończynowy. Dwóch spośród nich chorowało na stwardnienie zanikowe boczne (ALS), a trzeci doznał tetraplegii w wyniku urazu rdzenia kręgowego. Wykorzystany chip, nad którym naukowcy pracowali wiele lat, miał rozmiar małej pigułki i został umieszczony w korze ruchowej mózgu. Czujnik rejestrował aktywność neuronalną powiązaną z zamierzonymi ruchami. Ta informacja następnie była dekodowana i wysyłana do urządzeń zewnętrznych za pomocą technologii Bluetooth. W innych badaniach technologia opracowana przez BrainGate pozwoliła sparaliżowanym pacjentom poruszać robotycznymi protezami kończyn.
 
– Przez lata firma BrainGate pracowała nad rozwojem neuronauki i neuroinżynierii, aby umożliwić osobom, które straciły zdolności motoryczne, kontrolowanie urządzeń zewnętrznych po prostu myśląc o ruchu własnej ręki – powiedział dr Jaimie Henderson, autor artykułu opublikowanego w czasopiśmie "PLOS ONE" i neurochirurg z Uniwersytetu Stanford.  W tym badaniu wykorzystaliśmy tę wiedzę, aby przywrócić pacjentom możliwość korzystania dokładnie z tych samych codziennych technologii, z których korzystali przed wystąpieniem ich choroby. 
 
Dzięki technologii BCI pacjenci mogli korzystać z poczty elektronicznej, czatu, muzyki i aplikacji do przesyłania wideo. Byli w stanie poruszać się po stronach internetowych i wykonywać różne zadania, takie jak zakupy online. Mogli nawet grać na wirtualnym pianinie.
 
– Wspaniale było zobaczyć, jak nasi uczestnicy realizują zadania, o które ich poprosiliśmy, ale najbardziej satysfakcjonującą częścią badania było to, że zrobili to, co chcieli, korzystając z aplikacji, na których wcześniej lubili robić zakupy, oglądać filmy lub po prostu rozmawiać z przyjaciółmi – wskazał w oświadczeniu główny autor dr Paul Nuyujukian, bioinżynier ze Stanford. – Jedna z uczestniczek powiedziała nam na początku eksperymentu, że jedną z rzeczy, które od dawna chciała ponownie robić, to tworzyć muzykę. Obserwowanie jej szczęścia podczas gry na cyfrowej klawiaturze było fantastycznym przeżyciem.
 
Uczestnicy badania stwierdzili, że interfejs jest intuicyjny i przyjemny w użyciu. – Czułem się bardziej naturalnie niż w czasach, kiedy używałem myszy w standardowy sposób – przyznał jeden z uczestników badania.
 
Technologia BCI w przyszłości może znacznie poprawić jakość życia wielu niepełnosprawnych osób poprzez ułatwienie komunikacji z rodziną, przyjaciółmi, a także umożliwienie wykonywania wielu czynności, takich jak robienie zakupów online.
KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
Newsletter