Genomtec znalazł się wśród ośmiu finalistów konkursu, którym przyznano dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 działanie 1.1 w poddziałaniu 1.1.1 „Szybka Ścieżka”. Całkowita wartość projektu pt. „Opracowanie mobilnej aparatury diagnostycznej do wykrywania COVID-19” wynosi prawie 11 mln zł netto (ok. 2,4 mln euro), w tym 7 mln zł (1,6 mln euro) dofinansowania z NCBR. Realizacja jest zaplanowana na lata 2020-2022.
W ramach projektu system Genomtec ID – mobilny analizator genetyczny – zostanie dostosowany do detekcji wirusa SARS-CoV-2 oraz przejdzie proces industrializacji wraz z etapem badań klinicznych prowadzonym na terytorium Polski oraz Europy Zachodniej. Tym samym umożliwi on błyskawiczną diagnostykę genetyczną, która nie będzie musiała być przeprowadzona w laboratorium i obsługiwana przez diagnostów. System będzie wykorzystywał technologię mikroprzepływową oraz autorską, chronioną patentem technologię SNAAT®, która bazuje na sprawdzonej i uznanej technice izotermalnej amplifikacji (namnażania) materiału genetycznego LAMP. Odpowiednie zaprojektowanie systemu umożliwia przeprowadzenie procesu w rekordowo krótkim czasie, nawet 15 min, przy skuteczności równej, a w niektórych przypadkach przekraczającej jakość testów laboratoryjnych PCR. Genomtec ID zapewni szereg możliwości zastosowania w wielu obszarach diagnostyki medycznej, zapewniając dostęp do personalizacji leczenia. Komercjalizacja flagowego urządzenia spółki ma nastąpić w pierwszym półroczu 2022 r.
– Pandemia ukazała wszystkie słabe strony światowej służby zdrowia. Szczególnie zauważalna jest niewydolność badań diagnostyki molekularnej, które są kluczowe w walce z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Genomtec ID ma być właśnie odpowiedzią na niedrożny system diagnostyki. Nasz system ma zapewnić powszechny oraz szybki dostęp do analizy molekularnej w miejscach jak najbliżej pacjenta, takich jak przychodnia, gabinet lekarski, SOR czy pojazdy służby zdrowia i służb sanitarno-epidemiologicznych. Jestem bardzo zadowolony i dumny, że NCBR docenił nasze innowacyjne rozwiązanie – mówi Miron Tokarski, założyciel i prezes Genomtec.
Na początku września bieżącego roku w wywiadzie dla PAP Biznes prezes Genomtec poinformował, iż spółka podjęła działania mające na celu przeprowadzenie procesu upublicznienia Genomtec na rynku NewConnect na koniec 2020 r. Docelowo Genomtec miałby być notowany na głównym parkiecie GPW.
KOMENTARZE