Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czołowi eksperci transplantologii i LifeScience wspierają innowacyjny polski projekt NanOX
Czołowi eksperci transplantologii i LifeScience wspierają innowacyjny polski projekt NanOX

Prof. dr hab. inż. Tomasz Ciach stanął na czele Rady Naukowej, która powstała przy spółce NanoSanguis S.A. Nowo powołany zespół ma skupiać czołowych ekspertów z dziedzin transplantologii, farmacji, weterynarii i biotechnologii, którzy wesprą firmę przy realizacji systemu do perfuzji organów NanOX.

 

 

 

Radę Naukową NanoSanguis tworzą związani z projektem NanOX prof. dr hab. n. med. Maciej Kosieradzki, prezes Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego, kierownik zespołu transplantacyjnego w projekcie oraz dr hab. n. biol. inż. Jarosław Woliński z Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego PAN. Zespół ten, do którego mają dołączać kolejni eksperci, ma wspierać wiedzą i doświadczeniem realizację projektu systemu do perfuzji narządów. – Powstanie Rady Naukowej to kolejny kluczowy krok w realizacji projektu NanOX. Wierzymy, że kontynuacja współpracy z ekspertami, jak również utrzymanie obecnego tempa prac badawczych pozwolą nam już w przyszłym roku podpisać umowę komercjalizacyjną z branżowym partnerem. Będzie to jednocześnie ważny krok w działalności firmy, aby system NanOX miał szansę w przyszłości trafić do szpitali na całym świecie – mówi prof. Tomasz Ciach, założyciel, członek zarządu NanoGroup.

Z science fiction do realu

W Polsce, według danych POLTRANSPLANT [1], w czerwcu 2024 r. na nerkę oczekiwało ok. 1170 pacjentów, na wątrobę ponad 180, a w kolejce po nowe serce było prawie 420 chorych. Choć z roku na rok liczba wykonywanych operacji polegających na przeszczepieniu narządów od zmarłych dawców rośnie – w 2023 r. łącznie przeprowadzono ich ponad 1800, podczas gdy 5 lat wcześniej było to ok. 1390 – to wciąż wielu pacjentów umiera nim otrzyma nowy organ. – Transplantologia to walka z czasem. My znaleźliśmy sposób, jak ten czas wydłużyć, a przy tym nie tylko zadbać o pełną funkcjonalność pobranego organu, ale wręcz poprawić jego kondycję – dodaje prof. Ciach. Zaprojektowany przez polską firmę system do perfuzji organów tworzą innowacyjny płyn perfuzyjny NanOX, urządzenie perfuzyjne NanOX Recovery Box oraz zaawansowany model analizy danych i protokół perfuzji narządu.

W połowie lipca NanoSanguis S.A. poinformowało o udanej autotransplantacji nerki. Eksperyment polegał na pobraniu jednej nerki od zwierzęcia po 30-minutowym zatrzymaniu krążenia, przeprowadzeniu jej perfuzji przez 12 godzin płynem NanOX i z wykorzystaniem urządzenia NanOX Recovery Box w warunkach pozaustrojowych w subnormotermii, tj. w temperaturze 25oC. Wykazano jednocześnie, że system NanOX nie tylko przedłuża czas, w którym organ po pobraniu nadaje się do przeszczepu, ale dzięki wspieraniu procesu jego regeneracji, umożliwia wykorzystanie narządów nawet, gdy doszło do zatrzymania krążenia. To niezwykłe osiągnięcie, które może zrewolucjonizować transplantologię oraz stanowi odpowiedź na potrzeby społeczne. Jednym z głównych wyzwań, przed jakimi stoi współczesna medycyna, jest bowiem problem braku wystarczającej liczby narządów do przeszczepienia – według danych Światowej Organizacji Zdrowia w kolejce po nowy organ jest około pół miliona pacjentów na całym świecie. System NanOX otwiera zupełnie nowe możliwości nie tylko związane z dłuższym czasem przechowywania organów. Dzięki temu, że płyn wspiera proces regeneracji narządów, w przyszłości możliwe będzie pobieranie ich od znacznie większej grupy dawców, wśród których znaczną grupę stanowią osoby, u których doszło do śmierci z powodu zatrzymania akcji serca. – Opracowane przez NanoGroup rozwiązanie to prawdziwa rewolucja. Możliwość utrzymywania organów w warunkach pozaustrojowych przez wiele dni i ich jednoczesnej regeneracji pozwoliłoby znacznie zwiększyć liczbę wykonywanych transplantacji. To szansa, na którą od lat czekają dziesiątki tysięcy pacjentów na całym świecie – tłumaczy prof. Maciej Kosieradzki, członek nowo powołanej Rady Naukowej i kierownik jednego z zespołów badawczych.

Członkowie Rady Naukowej

Prof. dr hab. n. med. Maciej Kosieradzki jest prezesem Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego oraz uznanym w kraju i za granicą chirurgiem transplantologiem (specjalizację uzyskał w 2009 r.). Specjalizuje się w transplantacjach nerki, trzustki i wątroby, korzystając z organów zarówno od zdrowych, jak i zmarłych dawców. Od 2016 r. pełni funkcję kierownika Kliniki Ogólnej i Transplantacyjnej w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus, choć z samą instytucją jest związany znacznie dłużej, bo od 1997 r. Co istotne, zespół Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej kwalifikuje pacjentów z niewydolnością narządów do przeszczepienia (w tym przeszczepienia nerki chorych z ciężkimi wadami dolnych dróg moczowych). Od wielu lat działa też aktywnie na arenie międzynarodowej – od 2011 r. należy do Sekcji Chirurgii oraz Europejskiej Rady Chirurgii w Europejskiej Unii Specjalistów Medycznych (European Union of Medical Specialists, Section of Surgery & European Board of Surgery), reprezentuje także Polskę w Europejskim Stowarzyszeniu Transplantologii Organów (European Society of Organ Transplantion, ESOT).

Dr hab. n. biol. inż. Jarosław Woliński z Instytutem Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego Polskiej Akademii Nauk jest związany od 2000 r., a od 2023 r. zasiada w Radzie Naukowej jednostki. Specjalizuje się m.in. w badaniach przedklinicznych i klinicznych z udziałem dużych zwierząt, także w dziedzinie transplantologii. W 1999 r. ukończył studia wyższe na kierunku zootechnika w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, uzyskując tytuł magistra inżyniera. Cztery lata później, w 2003 r., obronił pracę doktorską w dziedzinie nauk rolniczych/zootechniki w Instytucie Fizjologii i Żywienia im. Jana Kielanowskiego Polskiej Akademii Nauk. W 2012 r. habilitował się w dziedzinie nauk biologicznych/biologii na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest autorem wielu prac naukowych i opracowań, które ukazały się w czołowych tytułach naukowych.

Źródła

[1] https://www.poltransplant.org.pl/

Fot. https://pixabay.com/pl/illustrations/technologia-analityka-biznes-6701406/

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
Webinar | Podstawy perfumerii
2024-08-29 do 2024-08-29
31
1
2
7
8
9
10
12
13
14
15
17
Care 360° Sustainability Days
2024-09-17 do 2024-09-19
18
21
22
24
26
Obóz Atrakcyjnych Konwentykli (OAK)
2024-09-26 do 2024-09-29
27
28
29
1
2
5
6
Newsletter