Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Asseco i Chmura Krajowa tworzą nową firmę

Asseco Poland i Chmura Krajowa powołują spółkę Krajowy Operator Chmury Medycznej (Chmura dla zdrowia), której celem będzie cyfryzacja służby zdrowia i umożliwienie jednostkom medycznym świadczenia e-usług z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Chmura dla zdrowia będzie specjalizowała się we wdrożeniach elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) w chmurze. Zadba również o sprawne dostosowanie do regulacji prawnych i przyczyni się do standaryzacji usług informatycznych w sektorze opieki zdrowotnej.

 

Fot. Krzysztof Groyecki, wiceprezes zarządu Asseco Poland

Chmura dla zdrowia będzie w pierwszej kolejności oferować EDM w chmurze. Rozwiązanie umożliwi tworzenie, autoryzowanie, a także gromadzenie dokumentacji indywidualnej i zbiorczej z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Zagwarantuje także ich dostępność oraz przetwarzanie w trybie 24/7.

– Obecnie jednym z ważniejszych, technologicznych wyzwań w sektorze ochrony zdrowia jest zapewnienie dostępu do elektronicznej dokumentacji medycznej 24/7, co jest wymogiem regulacyjnym. Ważne jest, aby proces ten pod kątem przetwarzania danych pacjentów odbywał się w sposób wysoce bezpieczny i by możliwa była integracja pomiędzy świadczeniodawcami a systemami centralnymi, zarządzanymi przez Ministerstwo Zdrowia. Utrzymanie i rozwój własnej infrastruktury przez jednostki medyczne jest czasochłonne i drogie. Odpowiedzią na te wyzwania są rozwiązania cloud computing, które będziemy oferować w ramach nowo powołanej spółki – mówi Krzysztof Groyecki, wiceprezes zarządu Asseco Poland. – EDM w chmurze zwiększy dostępność i wydajność systemu ochrony zdrowia oraz pozwoli na optymalizację kosztów. Połączenie doświadczenia Asseco, które od lat dostarcza zaawansowane rozwiązania informatyczne sektorowi ochrony zdrowia z dostępem do infrastruktury chmurowej, którym dysponuje Chmura Krajowa pozwolą nam wspólnie zmieniać służbę zdrowia w obszarze technologicznym i wynieść ją na wyższy poziom – dodaje.

– Kluczową kwestią jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przetwarzania danych medycznych, które należą do jednej z najbardziej wrażliwych kategorii. Asseco Poland i Chmura Krajowa mają zespoły ekspertów od cyberbezpieczeństwa oraz korzystają z najnowszych rozwiązań technologicznych, które zapewnia chmura publiczna, taka jak platforma Google Cloud. Suma kompetencji i dobrze dobrana technologia zapewniają najwyższy poziom ochrony danych pacjentów, a zarazem pełną zgodność regulacyjną, w tym rezydencję danych na terytorium RP. Dzięki temu jednostki będą mogły skoncentrować się na swoich zadaniach – podkreśla Dariusz Śliwowski, wiceprezes Chmury Krajowej

Cyfryzacja służby zdrowia pozwala nie tylko na uproszczenie i przyspieszenie funkcjonujących procesów, ale otwiera też możliwości budowy nowych, innowacyjnych usług. – Dzięki zastosowaniu rozwiązań dostępnych w chmurze w nieodległej przyszłości możliwe będzie także szybsze diagnozowanie pacjentów, np. dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do analizy badań obrazowych i szybszego wykrywania różnego typu schorzeń czy anomalii – kończy Dariusz Śliwowski.

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2029>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter