Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zrównoważone składniki kosmetyczne: CELUS-BI® – biodegradowalne estry
Zrównoważone składniki kosmetyczne: CELUS-BI® – biodegradowalne estry
Estry są stosowane w kosmetykach jako środki zmiękczające i wygładzające. Używane są w większości produktów do pielęgnacji skóry, makijażu, ochrony przeciwsłonecznej i pielęgnacji włosów. Obecnie nie wszystkie estry są dobrze widziane w preparatach kosmetycznych ze względu na swoje pochodzenie.

 

 

 

Powszechnie wiadomo, że palma lub orzech kokosowy są jednymi z największych źródeł żywności dla niektórych populacji, a pozyskiwanie tego rodzaju olejów niszczy wiele lasów. Aby tego uniknąć, producenci estrów mają dwie opcje: zmniejszyć wpływ na środowisko poprzez wykorzystanie olejów roślinnych z kontrolowanego łańcucha dostaw lub rozpocząć produkcję z innych źródeł. Celus-BI® to proaktywne alternatywne estry pochodzące z europejskich upraw odnawialnych. Zakład przemysłowy, przy użyciu zrównoważonych technik agronomicznych, umożliwia wytwarzanie kwasu pelargonowego o wysokiej czystości (powyżej 98%) z ekstraktu z nasion z ostropestu plamistego. Powoduje to w 100% brak konkurencji dla produkcji żywności.


CELUS BI® ESTERS
CELUS-BI® ESTERS to wynik kilkuletniej pracy nad poprawą metod produkcji i wielokrotnych testów produktów. Stoi za tym program ROELMI HPC „No Impact in Progress” (NIP®), który odpowiada na potrzeby klientów w zakresie opracowania formuł, które nie mają szkodliwego wpływu na ludzi i środowisko.

CELUS-BI® ESTERS, ze względu na ich wyjątkowe właściwości pod względem rozpuszczalności oraz dyspersji filtrów UV i pigmentów, okazują się szczególnie odpowiednie do aplikacji w produktach do ochrony przeciwsłonecznej i produktach do makijażu. Udowodniono, że nadają one intensywny koloru w pomadkach i tuszach do rzęs, gwarantują jednorodność koloru, dobrą teksturę oraz dają rozjaśniający i połyskujący efekt (w porównaniu do produktów opracowanych z innymi wzorcami dostępnymi na rynku).

CELUS-BI® LIGHT ESTER (INCI: Tripelargonin) jest przezroczystym, oleistym, esencjonalnym emolientem w płynie o ciekawym odczuciu skórnym, ujawniającym jego naturalne pochodzenie.
Surowiec nigdy nie był testowany na zwierzętach, zgodnie z dyrektywą 2003/15/WE stosowaną do składników kosmetycznych od 11.03.2009.

Przeprowadzono serię testów w celu potwierdzenia bezpieczeństwa dla ludzi: cytotoksyczność w teście MTT, potencjał podrażnienia oka w teście Het Cam in vitro i potencjał podrażnienia skóry za pomocą wielokrotnego testu płatkowego na ochotnikach – zmodyfikowana metoda testu Shelanski & Shelanski. Wyniki potwierdzają, że produkt jest bezpieczny, dermo-kompatybilny i hipoalergiczny, nie ma także działania drażniącego przy zastosowaniu w produktach kosmetycznych.

W celu oceny wpływu produktu na środowisko, test eksperymentalny według OECD 301B (zmodyfikowany test wytrzymałościowy) pokazuje biodegradowalność CELUS-BI® LIGHT ESTER w glebie i wodzie bez żadnych toksycznych efektów.

 

 


Zastosowania kosmetyczne
Dzięki lekkiemu i delikatnemu odczuciu oraz dzięki łatwości w rozsmarowaniu i dobrym wchłanianiu, CELUS-BI® LIGHT ESTER może być stosowany w preparatach kosmetycznych zamiast innych estrów zmiękczających, nie pozostawiając przy tym tłustego wrażenia na skórze. Estry o podobnej masie cząsteczkowej dostępne na rynku to Caprylic/Capric Triglyceride (CCT) i Isopropyl Palmitate. Dzięki swojej wszechstronności i wyjątkowym właściwościom doskonale nadaje się do wszystkich zastosowań kosmetycznych. Wykazuje on zgodność w preparatach z olejami roślinnymi (np. olejem migdałowym, słonecznikowym, olejem z oliwek, olejem rycynowym, kokosowym i arganowym) bez żadnych ograniczeń stężenia.

20 ochotników testowało trzy różne produkty kosmetyczne, które w swoim składzie zawierały CELUS-BI® LIGHT ESTER, w celu oceny odczucia po ich zastosowaniu:

  • Emulsję zawierającą 7% CELUS-BI® LIGHT ESTER porównano do tego samego preparatu zawierającego tę samą dawkę Ethylhexyl Stearate.
  • Krem DD zawierający 3% CELUS-BI® LIGHT ESTER porównano do tego samego preparatu zawierającego tę samą dawkę Isodecyl Neopentanoate.
  • Olejek do opalania zawierający 23,7% CELUS-BI® LIGHT ESTER porównano do tego samego preparatu zawierającego tę samą dawkę Caprylic/Capric Triglyceride.

Ochotnicy pozytywnie oceniają produkt, wskazując: uczucie miękkości, przyjemną gładkość skóry oraz szybsze wchłanianie produktu, które powoduje mniejsze uczucie tłustości. Ocena przeprowadzona przez ochotników podkreśla porównywalną skuteczność CELUS-BI® LIGHT ESTER do standardowych wzorców, co sprawia, że jest on odpowiedzialnym wyborem przy tworzeniu zrównoważonych i skutecznych kosmetyków. Zastosowania kosmetyczne CELUS-BI® LIGHT ESTER zostały również z powodzeniem przetestowane, biorąc pod uwagę:

  • Dyspersję pigmentów: lepsza płynność, jednorodność filmu i efekt połysku, co pozwala na wykorzystanie 30% mniej używanego rozpuszczalnika;
  • Dyspersję filtrów UV: lepsze i szybsze rozpuszczenie filtrów organicznych (Butyl Methoxydibenzoylmethane, 4-Methylbenzylidene Camphor, Benzophenone-3, Ethylexyl Methoxycinnamate, Octyl Triazone, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Diethylhexyl Butamido Triazone, Ethylhexyl Salicylate, Homosalate, Octocrylene) oraz dyspersję filtrów fizycznych (Titanium Dioxide, Zinc Oxide);
  • Bezwodną formułę (pomadka): wyższa intensywność koloru, lepsza zdolność do rozsmarowania i efekt połysku;
  • Kompaktowe pudry: dobra zdolność wiązania talku już w 2% stężeniu – suche, kremowe, jedwabiste i przyjemne odczucie na skórze.

 

Wnioski
CELUS-BI® LIGHT ESTER (CELUS-BI® LIGHT ESTER opracowany przez ROELMI HPC, wyłączna dystrybucja z AmitaHC Polska Sp. z o.o.) reprezentuje odpowiedzialną alternatywę dla zrównoważonych kosmetyków. Charakteryzuje się wysoką wydajnością i bezpieczeństwem, są to estry nowej generacji zapewniające przyszłość kosmetyki. Znakomite połączenie ekologicznych kosmetyków i ekonomii obiegu zamkniętego zostało nagrodzone podczas targów Cosmetorium 2017 (Barcelona, Hiszpania) pierwszym miejscem w kategorii zrównoważonego rozwoju oraz podczas Ecomondo 2017 (Rimini, Włochy), uznając ROELMI HPC za jedną z 10 najlepszych firm zaangażowanych w rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym.

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2019>

pnwtśrczptsbnd
28
31
1
2
3
4
6
Marketing w branży health&beauty
2019-06-06 do 2019-06-06
8
9
10
11
Beauty Innovations 2019
2019-06-11 do 2019-06-11
15
16
17
18
Innowacyjny Szpital: Matka i dziecko
2019-06-18 do 2019-06-18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
30
Newsletter