Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Z czego wynika cena kremów SPF?
Z czego wynika cena kremów SPF?

Skończył się już chyba sezon upalnych dni, a nastał okres jesienno-zimowy, w którym niestety promyków słońca będzie coraz mniej. Społeczeństwo jest już na tyle świadome, że zdaje sobie sprawę, jak ważne jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym zarówno latem, jak i jesienią czy też zimą. Sięgamy po kremy SPF, ale często zatrważa nas ich cena. Co ma na nią wpływ? 

 

 

Słowem wstępu – kremy przeciwsłoneczne powinny chronić nas przed promieniowaniem UVA i UVB. Kąpiele słoneczne są bowiem bardzo szkodliwe, szczególnie w dłuższej perspektywie, dlatego warto pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej od najmłodszych lat. Preparaty te różnią się od „zwykłych” kremów tym, że mają w swoim składzie filtry chemiczne, fizyczne lub oba. Ich działanie polega na odbijaniu lub pochłanianiu promieni słonecznych.

Konsystencja kremów przeciwsłonecznych

Konsumenci poszukują dla siebie jak najlepszego produktu, patrząc przez pryzmat kilku parametrów. Wśród technologów wyzwaniem bywa stworzenie takiej receptury, aby kosmetyk miał idealną konsystencję – oczywiście dla każdego „idealne” będzie znaczyło co innego, ale to nie zmienia faktu, że opracowanie przyjaznego produktu SPF nie jest łatwe. Problemem, stawianym jako pierwszy, jest zaprojektowanie takiego preparatu, aby się nie „bielił” (jest to zjawisko niepożądane, a często filtry to właśnie powodują).

Badania kremów SPF

Każdy kosmetyk przed wprowadzeniem na rynek, zgodnie z Rozporządzeniem Kosmetycznym 1223/2009, musi posiadać badania oraz Raport Bezpieczeństwa. Badania potwierdzające skuteczność kremu przeciwsłonecznego są znacznie droższe niż innego kremu, któremu wykonuje się podstawowe badania. Obecnie określanie in vivo SPF jest bardziej złożone – protokoły badań wymagają użycia znormalizowanych źródeł światła i charakteryzują się znacznie wyższymi wartościami SPF. Do najpopularniejszych należą: SPF 30, 50 i 50+. Metody ISO 24444 i bardzo do niej podobna FDA 2011 są uważane za złote standardy w ocenie ochrony przeciwsłonecznej. W zależności od rejonu świata różne są wymagania dotyczące obowiązujących metod testowania, przeprowadzanych rodzajów badań oraz sposobu etykietowania produktów ochrony przeciwsłonecznej. W Europie prym wiedzie ISO, a w Stanach Zjednoczonych – FDA.

Co nas czeka w przyszłości? 

Obecnie przyszłość badań produktów ochrony przeciwsłonecznej wygląda optymistycznie. Konsumenci poszukają produktów o właściwościach przeciwsłonecznych, potwierdzonych wiarygodnymi badaniami. Obowiązujące metody podlegają ciągłemu doskonaleniu, a nowe już są widoczne na horyzoncie. Wraz z wytwarzaniem coraz lepszych i bardziej ukierunkowanych produktów powstaje potrzeba opracowywania nowych protokołów badań, które dostarczą precyzyjnych informacji o ochronie przeciwsłonecznej, zapewnianej przez dostępne na rynku produkty.

Źródła

Fot. https://www.pexels.com/photo/woman-in-orange-bikini-holding-a-skin-care-product-in-white-spray-bottle-8157596/

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2025>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter