Cedric Blanpain, pracujący w Interdisciplinary Research Institute, Free University of Brussels w Belgii zaprezentował swoją pracę dotyczącą charakteryzacji, aktywacji i różnicowania macierzystych komórek epidermalnych. Badania Blanpain’a dotyczą multipotentnych, pęcherzykowych komórek macierzystych znajdujących się w cebulkach włosowych. Multipotencja tych komórek, czyli zdolność do różnicowania się w różne rodzaje komórek może w przyszłości być źródłem istotnych korzyści terapeutycznych. Badania polegają na izolacji mieszkowych komórek macierzystych, następnie określeniu optymalnych warunków do analizy i ustaleniu przyczyn powodujących utratę włosów.
Ponadto Carlo Pincelli i Reggio Emilia (Instytut Dermatologii z University of Moderna) zaprezentowali projekt zatytułowany „Epidermal Basal Layer: the Regenerative Stem Cell Skin Compartment”. Praca Pincelli’ego dotyczy podstawnej warstwy skóry, znajdującej się pomiędzy cebulkami włosowymi. Naukowcy w szczególności skupili się nad wpływem różnych związków na regulacje przeżywalności i podziałów komórek macierzystych. Princelli i jego współpracownicy wyizolowali 2 komponenty, które wydają się szczególnie istotne dla podziałów i różnicowania się komórek macierzystych: wysoki poziom receptora transmembranowego beta1-integryny i białka surwiwiny (ang.survivin).
Wiedza na temat sposobów regeneracji skóry i funkcjonowania komórek macierzystych pozwoli na zastosowanie terapii z wykorzystaniem tych komórek w leczeniu chorób skóry i wszelkiego rodzaju poparzeń. Sympozjum zakończyło się dyskusją nad pytaniem „Zrekonstruowany człowiek: prawdopodobna przyszłość?” (ang. „Reconstructed man, a probable future?”) podczas której skupiono się na rekonstrukcji skóry in vivo, która według LVMH może mieć poważne implikacje w starzejących się społeczeństwach.
Źródło: cosmeticsdesign-europe.com
KOMENTARZE