Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wsparcie dla badań nad rozwiązaniami alternatywnymi wobec doświadczeń na zwierzętach
02.11.2007
Europejskie Stowarzyszenie Kosmetyków, Wyrobów Toaletowych i Perfumeryjnych (European Cosmetic, Toiletry and Perfumery Association - COLIPA) zaapelowało o prowadzenie prac badawczo-rozwojowych (B+R) nad rozwiązaniami zastępującymi badania na zwierzętach przed wprowadzeniem w 2009 r. w UE zakazu stosowania składników preparatów testowanych na zwierzętach.

COLIPA deklaruje przeznaczenie na ten cel 2,5 miliona euro w ciągu trzech lat i zaprasza do składania wniosków dotyczących badań nad wrażliwością skóry na czynniki chemiczne: możliwością wywoływania reakcji alergicznych przez niektóre substancje chemiczne w kontakcie ze skórą.

To stowarzyszenie przemysłowe ma nadzieję, że takie badania doprowadzą do opracowania modeli "in-vitro" (w probówce) z wykorzystaniem komórek skóry ludzkiej, które pozwoliłyby przewidywać, czy przyszły składnik może potencjalnie wywołać u użytkowników reakcję alergiczną (alergiczne kontaktowe zapalenie skóry).

Inicjatywa ta jest odpowiedzią na działania ustawodawcze UE, w tym przepisy dotyczące substancji chemicznych znane jako REACH. Nowe przepisy wprowadzą zakaz testowania składników kosmetyków na zwierzętach po 2009 r., natomiast będą wymagać przebadania 12 000 substancji chemicznych już obecnych na rynku pod względem wywoływania podrażnień skóry i alergii.

COLIPA aktualnie finansuje wiele projektów dotyczących uczuleń skóry oraz uczestniczy w projekcie Sens-it-iv, finansowanym ze środków UE. Celem projektu "Nowatorskie strategie oceny alergenów in vitro" ("Novel Testing Strategies for in vitro Assessment of Allergens") jest opracowanie metod "in vitro" alternatywnych wobec badań na zwierzętach.

Projekt, który w ciągu pięciu lat otrzyma środki finansowe w wysokości 11 milionów euro, łączy 28 uniwersytetów, instytutów badawczych, organizacji z sektora prywatnego i publicznego. Celem jest opracowanie badań in-vitro lub strategii badań umożliwiających badanie związków chemicznych pod względem ich potencjalnych zdolności do wywoływania alergii.

Obecnie niewiele wiadomo o mechanizmie wywoływania u ludzi alergicznego kontaktowego zapalenia skóry przez alergeny chemiczne. Projekt Sens-it-iv skupia się na oddziaływaniu alergenów na komórki dendrytyczne - komórki układu odpornościowego organizmu - w nadziei, że pewnego dnia komórki te można będzie włączyć w prognostyczne badanie oceniające alergenny potencjał substancji chemicznej.

Zdaniem partnerów projektu "pomyślny wynik projektu przyczyni się do zmniejszenia liczby zwierząt potrzebnych do sprawdzania bezpieczeństwa oraz do wprowadzenia dokładniejszych narzędzi opracowywania produktu. W ten sposób projekt przyniesie istotne korzyści wszystkim europejskim obywatelom oraz wzmocni konkurencyjność europejskiego przemysłu".

Źródło: Cordis
KOMENTARZE
news

<Lipiec 2023>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter