Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Właściwości kosmetyczne drożdży
Drożdże z łac. Saccharomyces Meyen to rodzaj jednokomórkowych grzybów z rodziny drożdżakowatych Saccharomycetaceae. Należą do organizmów saprofitycznych tj. żyjących na podłożach zawierających cukry proste. Ich rolą jest przeprowadzenie fermentacji alkoholowej przeważnie w warunkach beztlenowych. Głównym ich obszarem zastosowania jest przemysł spożywczy – piekarnictwo. Drożdże mogą być także składnikiem kosmetyków. Co sprawia, że drożdże mogą być stosowane w kosmetyce?

 

Właściwości drożdży

Drożdże zbudowane są w 40% z aminokwasów proteinogennych, peptydów i protein. Stanowią źródło łatwo przyswajalnego białka.

Zawierają witaminę H (biotynę, zwaną także witaminą B7) nadającą włosom sprężystość. Witamina ta hamuje siwienie i wypadanie włosów. W przypadku jej niedoboru na skórze pojawiają się wysypki, stany zapalne. Często niedobór witaminy H objawia się podwyższonym poziomem cholesterolu oraz zmianami zapalnymi w jelitach.

Drożdże to także źródło kwasu pantotenowego. Związek ten niezbędny jest do prawidłowego metabolizmu białek, cukrów i tłuszczów oraz do syntezy niektórych hormonów; przyspiesza gojenie ran, bierze udział w wytwarzaniu tłuszczów, cholesterolu, hormonów i neuroprzekaźników, uczestniczy w regeneracji tkanek, poprawia pigmentację i stan włosów.

Spośród witamin, mikroelementów i składników mineralnych drożdże zawierają witaminy B1, B2, B3, B5, B6, B9, kwas foliowy, inozytol i cynk, magnez, potas, siarkę, żelazo, miedź i chrom.

Cenne z punktu widzenia zastosowań w kosmetyce są także ich właściwości detoksykujące i oczyszczające, dlatego też hamują gruczoły łojowe ograniczając tym samym powstawanie nieestetycznych zaskórników.  

 

W jakich kosmetykach znajdziemy drożdże?

Ze względu na zdolność hamowania wydzielania łoju i ograniczenia powstawania zaskórników drożdże są surowcem stosowanym w produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej i łojotokowej, ale także do zregenerowania np. cery poszarzałej. Drożdże opóźniają efekty starzenia i ze względu na zawartość siarki maja działanie antybakteryjne. Niszczą zatem bakterie żyjące na skórze.

Drożdże polecane są także w walce z rozstępami skórnymi i w pielęgnacji paznokci i włosów. Drożdże w wspierają porost włosów wzmacniają łamliwe i osłabione paznokcie. Włosy stają się miękkie i gęste.

 

Kuracja drożdżowa

Wygląd skóry czy włosów można poprawić stosując tzw. kurację drożdżową zarówno bezpośrednio na skórę np. w postaci maseczek do skóry i włosów, a także w postaci przyjmowania suplementów. Drożdże podczas kuracji drożdżowej regenerują i uodparniają organizm od wewnątrz, poprawiając tym samym kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Gotowe suplementy z drożdży można kupić w aptece.

 

Maseczka drożdżowa

Maseczka drożdżowa może być stosowana zarówno na włosy jak i na skórę twarzy.

Maseczka na skórę:

Składniki: łyżeczka sproszkowanych drożdży, maślanka.

Wykonanie: łyżeczkę sproszkowanych drożdży wymieszać z łyżką maślanki. Przygotowaną papkę nałożyć na skórę twarzy na około 20 minut. Po upływie określonego czasu zmyć resztki preparatu ciepłą wodą.

Maska na włosy:

Składniki: żółtko, sok z połowy cytryny, olej rycynowy.

Wszystkie składniki dobrze wymieszać. Uzyskaną maskę nałożyć na włosy na okres 30 minut. Po upływie określonego czasu całość dokładnie spłukać letnią wodą.

Źródła

1. M. Bytys, Drożdże i ich kosmetyczne zastosowanie, dostępne on line: 05.04.2017 http://www.spa24.pl/drozdze-i-ich-kosmetyczne-wlasciwosci.html

2. B. Muszyńska, M. Malec, K. Sułkowska-Ziaja, Właściwości lecznicze i kosmetologiczne drożdży piekarniczych saccharomyces cere, dostępne on line

http://www.czytelniamedyczna.pl/4339,wlasciwosci-lecznicze-i-kosmetologiczne-drozdzy-piekarniczych-saccharomyces-cere.html

3. Drożdże właściwości kosmetyczne, dostępne on line: 05.04.2017

http://pieknojestwtobie.com/drozdze-wlasciwosci-kosmetyczne/

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter