Właściwości drożdży
Drożdże zbudowane są w 40% z aminokwasów proteinogennych, peptydów i protein. Stanowią źródło łatwo przyswajalnego białka.
Zawierają witaminę H (biotynę, zwaną także witaminą B7) nadającą włosom sprężystość. Witamina ta hamuje siwienie i wypadanie włosów. W przypadku jej niedoboru na skórze pojawiają się wysypki, stany zapalne. Często niedobór witaminy H objawia się podwyższonym poziomem cholesterolu oraz zmianami zapalnymi w jelitach.
Drożdże to także źródło kwasu pantotenowego. Związek ten niezbędny jest do prawidłowego metabolizmu białek, cukrów i tłuszczów oraz do syntezy niektórych hormonów; przyspiesza gojenie ran, bierze udział w wytwarzaniu tłuszczów, cholesterolu, hormonów i neuroprzekaźników, uczestniczy w regeneracji tkanek, poprawia pigmentację i stan włosów.
Spośród witamin, mikroelementów i składników mineralnych drożdże zawierają witaminy B1, B2, B3, B5, B6, B9, kwas foliowy, inozytol i cynk, magnez, potas, siarkę, żelazo, miedź i chrom.
Cenne z punktu widzenia zastosowań w kosmetyce są także ich właściwości detoksykujące i oczyszczające, dlatego też hamują gruczoły łojowe ograniczając tym samym powstawanie nieestetycznych zaskórników.
W jakich kosmetykach znajdziemy drożdże?
Ze względu na zdolność hamowania wydzielania łoju i ograniczenia powstawania zaskórników drożdże są surowcem stosowanym w produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej i łojotokowej, ale także do zregenerowania np. cery poszarzałej. Drożdże opóźniają efekty starzenia i ze względu na zawartość siarki maja działanie antybakteryjne. Niszczą zatem bakterie żyjące na skórze.
Drożdże polecane są także w walce z rozstępami skórnymi i w pielęgnacji paznokci i włosów. Drożdże w wspierają porost włosów wzmacniają łamliwe i osłabione paznokcie. Włosy stają się miękkie i gęste.
Kuracja drożdżowa
Wygląd skóry czy włosów można poprawić stosując tzw. kurację drożdżową zarówno bezpośrednio na skórę np. w postaci maseczek do skóry i włosów, a także w postaci przyjmowania suplementów. Drożdże podczas kuracji drożdżowej regenerują i uodparniają organizm od wewnątrz, poprawiając tym samym kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Gotowe suplementy z drożdży można kupić w aptece.
Maseczka drożdżowa
Maseczka drożdżowa może być stosowana zarówno na włosy jak i na skórę twarzy.
Maseczka na skórę:
Składniki: łyżeczka sproszkowanych drożdży, maślanka.
Wykonanie: łyżeczkę sproszkowanych drożdży wymieszać z łyżką maślanki. Przygotowaną papkę nałożyć na skórę twarzy na około 20 minut. Po upływie określonego czasu zmyć resztki preparatu ciepłą wodą.
Maska na włosy:
Składniki: żółtko, sok z połowy cytryny, olej rycynowy.
Wszystkie składniki dobrze wymieszać. Uzyskaną maskę nałożyć na włosy na okres 30 minut. Po upływie określonego czasu całość dokładnie spłukać letnią wodą.
KOMENTARZE