Witamina D zwalcza infekcje skórne
Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry, ze względu na świąd towarzyszący chorobie i ciągłe rozdrapywanie zmian skórnych, są szczególnie narażone na zliszajcowacenie ( wtóre, bakteryjne zakażenie istniejących już zmian skórnych).
Badania przeprowadzono na grupie 28 osób, z czego 14 stanowiło grupę kontrolną a pozostałe 14 osób wykazywało umiarkowanie nasilone objawy atopii. Testy kontrolne w formie biopsji skórnej , określające poziom wapnia i witaminy D, przeprowadzone były bezpośrednio przed rozpoczęciem suplementacji i jak i zaraz po jej zakończeniu . Wszyscy pacjenci otrzymywali 4,000 IU/d witaminy D3 (cholekalcyferol) doustnie, przez 21 dni.
Po zakończeniu kuracji przeprowadzono test diagnozujący poziom wapnia- Serum calcium oraz test określający poziom Wit D.
Poziom wapnia obniżył się nieznacznie u obu badanych grup, natomiast poziom witaminy D wzrósł.
Wyniki jednoznacznie dowodzą , ze u osób z defektem skórnym jak i tych zdrowych , dzięki suplementacji witaminą D ,w sposób znaczący wzrósł poziom katelicydyny-LL37, peptyd ten jest syntetyzowany miedzy innymi przez komórki układu odpornościowego naszego ustroju, a jego biologiczna funkcja polega na ochronie przed zakażeniami . Sposób działania przypomina antybiotyki.
Przeprowadzone badania pokazują, że doustne przyjmowanie witaminy D, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób skórnych u osób z atopowym zapaleniem skóry jak i tych, które takich tendencji nie wykazują
Źródło: inside Cosmoceuticals – innovation in personal care and & cosmetics- portal internetowy
KOMENTARZE