Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Uruchomiono COSMILE – największą w Polsce bazę składników kosmetycznych

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD) uruchomiło liczącą ok. 30 tys. substancji bazę składników kosmetycznych COSMILE. To rzetelne, oparte na dowodach naukowych źródło informacji o właściwościach i działaniu, a także bezpieczeństwie poszczególnych składników produktów kosmetycznych.

 

 

Uruchomieniu bazy składników kosmetycznych COSMILE poświęcona była konferencja online, którą zorganizowało 1 października 2021 r. PSPKD. Spotkanie poprowadziły dr inż. Anna Oborska, dyrektor generalny i wiceprezes PSPKD oraz dr inż. Iwona Białas, safety assessor, właściciel CosmetoSAFE Consulting. Uczestnikami spotkania było liczne grono osób reprezentujących administrację publiczną, media, środowisko akademickie, a także firmy produkcyjne, handlowe, badawcze oraz laboratoria branży kosmetycznej.

Kosmetyki to produkty, które towarzyszą nam każdego dnia. Codzienna higiena i pielęgnacja to ważne czynności, których końcowym efektem jest zdrowie, atrakcyjny wygląd i dobre samopoczucie. Według badań przeprowadzonych wśród europejskich konsumentów przez Cosmetics Europe, 72% zapytanych osób oceniło, że kosmetyki i produkty do pielęgnacji mają istotny wpływ na poprawę jakości ich życia, a 80% respondentów odpowiedziało, że produkty te są bardzo ważne w budowaniu poczucia własnej wartości. Takie wysokie oceny znaczenia kosmetyków dla naszego dobrostanu sprawiają, że coraz więcej osób czyta informacje zawarte na etykietach, a w poszukiwaniu „dobrych składów” sięga po wiadomości o poszczególnych elementach produktów kosmetycznych. „Dobry skład” to zawartość substancji o określonych właściwościach i działaniu.

Jak w gąszczu chemicznych związków może odnaleźć się konsument? Z pomocą zainteresowanym przychodzi COSMILE. Jest to projekt, który od dwóch lat skutecznie działa w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. 1 października br. miał premierę także w Polsce. – Przygotowanie tak dużej bazy to ogromne wyzwanie. Cieszę się, że do rąk polskich użytkowników trafia bardzo potrzebne, bo rzetelne źródło informacji o składnikach produktów kosmetycznych. COSMILE to encyklopedia składników kosmetycznych. Neutralność i źródła naukowe to dwa jej filary – mówi dr inż. Anna Oborska

 

Składniki produktów kosmetycznych

Jeśli jesteś osobą, dla której skład produktu jest ważną przesłanką wyboru kosmetyku, kieruj się do cosmile.app. To tu, wpisując wskazane na opakowaniu nazwy INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), znajdziesz informacje o składnikach i ich funkcjach w produkcie. Informacje zawarte w bazie INCI są aktualizowane regularnie. To ważne, ponieważ surowce to jedno z podstawowych źródeł innowacji w branży kosmetycznej. Co roku pojawiają się nowe. – Opakowanie to kopalnia wiedzy o produkcie kosmetycznym. Informacje na nim umieszczone są zresztą bardzo ściśle uregulowane w przepisach i doskonale zabezpieczają prawo konsumenta do informacji. Problem w tym, że dla osób nieposiadających wykształcenia chemicznego te informacje często mogą być skomplikowane. Uruchomienie COSMILE traktuję jako ważny etap na drodze do rzetelnego informowania użytkowników kosmetyków. Dzięki bazie COSMILE zawartość kosmetyku nie będzie mieć przed Państwem tajemnic – dodaje dr inż. Anna Oborska. 

Co znajdziesz w bazie COSMILE? Rzetelną, opartą na wiedzy informację, a także jej źródła literaturowe, w tym opinie SCSS. Czego nie znajdziesz? Ocen, ani wskazań sugerujących wybór konkretnego produktu. Wierzymy, że najlepszą decyzję o wyborze kosmetyku podejmuje dobrze poinformowany konsument. – Nie tylko konsumenci skorzystają na dostępności bazy COSMILE. Do jej użytkowania zachęcamy także pracowników sklepów posiadających w swojej ofercie produkty kosmetyczne, ich dostawców, kupców i pracowników sieci handlowych odpowiedzialnych za produkcję kontraktową (private label), przedstawicieli administracji publicznej, dziennikarzy – rekomenduje dr inż. Anna Oborska 

 

Bezpieczeństwo produktów i składników kosmetycznych

COSMILE to również wsparcie dla osób szukających potwierdzenia bezpieczeństwa produktów kosmetycznych i ich składników. O faktach i mitach wokół poszczególnych grup składników, a także odpowiedzi, których udziela na nie nauka oraz legislacja, powiedziała podczas prezentacji dr Inż. Iwona Białas. 

Kwestie bezpieczeństwa produktów kosmetycznych są kompleksowo regulowane Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r., dotyczącym produktów kosmetycznych. Artykuł 3 tego rozporządzenia stanowi, że produkt kosmetyczny udostępniany na rynku powinien być bezpieczny dla zdrowia ludzi w normalnych lub dających się przewidzieć warunkach stosowania. – Gotowe produkty kosmetyczne oraz ich składniki podlegają szczegółowej weryfikacji pod kątem bezpieczeństwa stosowania. Każdy kosmetyk wprowadzany do obrotu, zgodnie z wymaganiami prawa, musi być bezpieczny – zapewnia dr inż. Iwona Białas.

Tylko te produkty kosmetyczne, które pozytywnie przejdą ocenę bezpieczeństwa, mogą zostać wprowadzone do obrotu. Oceny bezpieczeństwa dokonuje ekspert – wykwalifikowany safety assessor. – Ocena bezpieczeństwa to wieloetapowy proces, uwzględniający m.in.: ocenę zagrożeń dla zdrowia, docelową grupę użytkowników, sposób aplikacji danego produktu, narażenie na poszczególne jego składniki, konieczność przeprowadzenia badań, w tym toksykologicznych dla składników stosowanych w danym produkcie kosmetycznym (te co do zasady przeprowadzają producenci surowców) oraz specyficznych badań wyrobu gotowego – tłumaczy dr inż. Iwona Białas.

Jak wartość COSMILE ocenia safesty assesor? – Podstawą budowania zaufania dla marki produktu kosmetycznego jest wiarygodna informacja i wiarygodne źródła danych – podsumowuje dr inż. Iwona Białas. Baza COSMILE jest już dostępna – znajdą ją Państwo pod adresem cosmile.app. Korzystanie z bazy jest proste – nie wymaga logowania, ani zakładania konta. Nie wiążą się z nim także dla użytkowników żadne opłaty.

Autorka: Agnieszka Sobkowiak, Menedżer ds. komunikacji i PR

KOMENTARZE
Newsletter