Kosmetyki „smart”
Kosmetyki „smart” to produkty, które są skierowane do indywidualnych potrzeb skóry. I tak wyróżnić można produkty personalizowane do cery: suchej, wrażliwej, tłustej i problematycznej, z widocznymi przebarwieniami, zmęczonej i pozbawionej blasku, dojrzałej z widocznymi oznakami starzenia się. Obecne są w nich odpowiednio dobrane składniki, które są odpowiedzią na te potrzeby.
* Kosmetyki skierowane do skóry suchej, potrzebującej dużej dawki nawodnienia zawierają humektanty: kwas hialuronowy, składniki NMF, trehalozę, betainę, glicerynę, sorbitol, propanediol oraz składniki okluzyjne: oleje, woski, masła, ceramidy.
* Produkty do skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień i przesuszeń zawierają składniki łagodzące i kojące oraz okluzyjne: D-pantenol, bisabolol, alantoinę, ektoinę, ekstrakt z aloesu, enzymy: papainę, bromelainę, ceramidy, oleje, woski, masła.
* Skóra tłusta, mieszana, trądzikowa potrzebuje kosmetyków bogatych w składniki, takie jak: niacynamid, kwas salicylowy, cynk, kwasy AHA, hydrolaty, retinoidy, kwas azelainowy, ekstrakty o działaniu ściągającym, np. ekstrakt z kory wierzby, skwalan, siarka, glinki, ale także składniki nawilżające.
* W produktach dedykowanych do skóry dojrzałej znaleźć możemy: peptydy, retinol, witaminę E, beta-glukan, naturalne gumy o działaniu liftingującym, algi, składniki stymulujące produkcję kolagenu i elastyny, antyoksydanty: resweratrol, astaksantynę, ekstrakty roślinne bogate w polifenole, a także składniki nawilżające i okluzyjne.
* Skóra zmęczona i szara wymaga pielęgnacji, w której obecne są składniki, takie jak: witamina C, rozświetlające pigmenty, kwas mlekowy, naturalne zamienniki silikonów, np. Isoamyl Laurate, skwalan, algi, gumy o działaniu liftingującym.
* W produktach skierowanych do skóry z widocznymi przebarwieniami znajdziemy: pochodne kwasu kojowego, niacynamid, azeloglicynę, kwas traneksamowy, arbutynę, enzymy, kwasy.
Inteligentne urządzenia
Istotne jest to, iż zazwyczaj nie mamy do czynienia z jednym rodzajem skóry. Najczęściej wyżej wymienione potrzeby przeplatają się ze sobą, to znaczy skóra tłusta wymaga też intensywnego nawilżenia, skóra dojrzała ma widoczne przebarwienia, skóra sucha jest również szara i pozbawiona blasku. Dlatego nowoczesne technologie niosą pomoc w dobraniu indywidualnych planów pielęgnacyjnych i rutyn dla konkretnych cer.
Urządzenia do analizy skóry to albo specjalistyczne sprzęty, albo małe urządzenia, które poprzez skan skóry określają poziom nawilżenia, szerokość porów, liczbę i rozmiary zmarszczek, widoczne przebarwienia itp. Aplikacje mobilne pomocne są w samodzielnym doborze rutyny pielęgnacyjnej i wymagają dokładnej wiedzy na temat stanu skóry. Z pomocą sztucznej inteligencji możliwe jest śledzenie czynników zewnętrznych wpływających na stan skóry (poziomu nawilżenia powietrza, obecności zanieczyszczeń w powietrzu, poziomu promieniowania słonecznego, poziomu stresu, ilości snu) i dostosowanie do tego indywidualnego programu pielęgnacji. Co więcej, pozwala ona śledzić efektywność zastosowanej rutyny. Ponadto AI jest nieocenionym narzędziem w dziedzinie kosmetologii i zabiegów estetycznych, ponieważ jest w stanie dostosować intensywność zabiegu do aktualnych potrzeb skóry.
Podsumowując, nowoczesne technologie, sztuczna inteligencja, kosmetyki „smart” i personalizacja produktów to aktualne trendy w branży beauty, które niosą za sobą nieskończone możliwości. Mogą być przełomem w dziedzinie pielęgnacji skóry i dostosowaniu kosmetyków do jej bieżących potrzeb i kondycji.
KOMENTARZE