Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Technologia Adaptive Focused Acoustics (AFA)
16.01.2007
Globalny rynek kosmetyków, już niedługo będzie czerpał korzyści z technologii opartej na akustyce. Będzie ona miała zastosowanie w formulacjach zawierających surowce o bardzo małych cząsteczkach, oraz skomplikowanych substancjach chemicznych.


Platforma technologiczna AFA umożliwia przeprowadzenie wielu bezkontaktowych, izotermalnych procesów. Bez tej technologii wiele takich procesów było niemożliwych do przeprowadzenia.

Energia AFA jest formą energii mechanicznej. Gdy akustyczna/mechaniczna energia przechodzi przez próbkę, materiał ulega sprężeniu i refrakcji.

Przy wysokim natężeniu i obecności próbki płynnej, może dojśc do kawitacji, czyli przemiany azy ciekłej w gazową. Kawitacja prowadzi więc do powtania bąbli, innymi słowy energia akustyczna dostarczona do próbki prowadzi do wydzielenia rozpuszczalnych gazów i biologicznych oraz chemicznych oparów różnych cieczy.

Gdy nie ma dostępu energii do próbek, bąbelki zanikają, a równocześnie wytwarza się rorpuszczalnik, przeważnie woda.

Kiedy liczba wydzielanych bąbli jest wysoka oraz czas dostarczania energi bardzo krótki (mikrosekundy), właściwości mieszające oraz rozdzielające są znaczące.

AFA przeznaczony jest więc do biologicznych i chemicznych aplikacji. Poprzez kontrolowane, skupione fale akustyczne, system jest zdolny do mieszania, homogenizowania oraz odmrażania.

Procesy przeprowadzane dzięki AFA, to procesy z wielu dziedzin także naukowych:
  • ekstrakcja RNA
  • homogenizacja tkanek
  • metabolizm leków
  • fakmakokinetyka
  • rozkład, rozpuszczanie substancji.

Technologia ta może być przydatna również w przemyśle kosmetycznym i wykorzystywanan w podobny sposób , jak do tej pory w farmaceutycznym. Pojawia się bowiem coraz więcej skomplikowanych surowców kosmetycznych, zwłaszcza w formulacjach kosmetyków opóżniających oznaki starzenia.

Oprac.: M.Sz.
Na podst. :"Acoustic technology focuses on high quality compound formulation", Simon Pitman oraz informacji ze strony GlaxoSmithKline.

KOMENTARZE
news

<Listopad 2026>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter