Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sztuczna czy naturalna ochrona przed słońcem?
31.07.2009
Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowanie naszego organizmu. Powinna być dostarczana z pokarmem, ale pewna jej ilość jest produkowana w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego.
Badania przeprowadzone przez amerykańską firmę, produkującą suplementy diety - Wellesse, wskazują, że grupami najbardziej narażonymi na niedobory witaminy D są: dzieci, osoby w wieku 50 lat i więcej, osoby otyłe czy mieszkające w strefach o ograniczonej możliwości ekspozycji na słońce.

Według naukowców kalcyferol chroni przed powstawaniem raka skóry. Pojawia się jednak pewien problem, ponieważ stosowanie filtrów przeciwsłonecznych hamuje jego produkcję.
Dr. Michael Holick z Uniwersytetu w Bostonie twierdzi, że użycie kosmetyków z filtrem dość niskim, bo 15, może blokować aż 90% promieni wykorzystywanych do endogennej produkcji witaminy D. Oznaczałoby to, że wszelkie kosmetyki ochronne mogą mieć wpływ na powstawanie nowotworu. Z kolei pozostawienie ciała bez jakiejkolwiek bariery ochronnej może spowodować rozwój tych zmian. Dlatego, też temat ten, od pewnego czasu wzbudza kontrowersje i jest przedmiotem wielu dyskusji.

Jest to pewnego rodzaju błędne koło. Słońce pobudzając organizm do produkcji witaminy D chroni go przed rakiem. Zbyt nadmierna ekspozycja na promieniowanie bez używania jakichkolwiek kosmetyków ochronnych przyspiesza jednak proces fotostarzenia komórek skóry. Po pewnym czasie staje się ona szorstka, pogrubiała i nieelastyczne. Pojawiają się zmarszczki i przebarwienia. Dodatkowo, bez odpowiedniej ochrony kosmetykami z filtrami przeciwsłonecznymi, zwiększa się ryzyko powstania raka skóry.

Można to rozwiązać.
Skoro już chronimy się przed słońcem drogą kosmetyczną to należy pamiętać, aby uzupełnić niedobory witaminy D w diecie. Najlepszym jej źródłem są ryby (łosoś, makrela), tran, nabiał, jaja kurze. Wrodzony filtr przeciwsłoneczny można wzmocnić również antyoksydantami znajdującymi się w owocach czy warzywach. Zastosowanie kosmetyków naturalnych z aloesem czy wyciągiem z zielonej herbaty również może się okazać pomocne.

Ale czy to wystarczy? Okazuje się, że nadal pozostajemy w niewiedzy odnośnie prawidłowej ochrony przed słońcem. Na pewno na długo pozostanie to kwestią sporną pomiędzy naukowcami a producentami kosmetyków. Niezaprzeczalny pozostanie jednak fakt, że codziennie spacery na świeżym powietrzu i rozsądne korzystanie z upalnej pogody nie powinno przysporzyć uszczerbku na zdrowiu, a wyprodukowana wtedy witamina D wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie.
KOMENTARZE
news

<Lipiec 2026>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter