Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rusza XII edycja konkursu "L'Oreal dla Kobiet i Nauki". "To olbrzymia mobilizacja" - mówi dr Kamila Wojas-Krawczyk, jedna z laureatek.
15.04.2012

1-go maja 2012 roku startuje XII edycja konkursu L’Oreal dla Kobiet i Nauki. 5 laureatek konkursu reprezentujących 5 różnych programów naukowych otrzyma roczne stypendia naukowe. W ten sposób znana firma kosmetyczna rokrocznie udowadnia światu, że „Nauka potrzebuje kobiet”.

 

Wspólnota talentów

Koncern L’Oreal jest światowym liderem rynku kosmetycznego. Już od niemal stu lat tworzy szeroką gamę kosmetyków wykorzystując bogate doświadczenie i możliwości badawcze. Firma jest dziś właścicielem 55 marek, zatrudniając na całym świecie prawie 67 tysięcy osób! Grupa L’Oreal kładzie również bardzo silny nacisk na badania naukowe. W ramach 30 różnych dziedzin zajmuje się nimi niemal 3 500 pracowników. Dzięki ich osiągnięciom w samym tylko 2010 roku zarejestrowanych zostało aż 612 patentów. Pomysł wspierania finansowego młodych, obiecujących badaczek jest więc naturalną konsekwencją filozofii przedsiębiorstwa.

W związku z tym już od 12 lat oddział L’Oreal Polska, przy wsparciu Polskiego Komitetu ds. UNESCO, zaprasza młode badaczki do składania wniosków o stypendia. Przyznaje je niezależne jury złożone z wybitnych postaci nauki honorując w ten sposób ich osiągnięcia i zachęcając do dalszej pracy. Walczyć zdecydowanie jest o co, bowiem w tym roku 5 wyróżniających się aplikantek – między innymi w dziedzinie biologii, medycyny i biotechnologii -  otrzyma granty w wysokości od 25 do 30 000 złotych. Trzy 25-tysięczne stypendia doktoranckie otrzymają Panie do 35 roku życia, natomiast w przypadku 30-tysięcznych stypendiów habilitacyjnych górna granica wieku wynosi lat 45. Same nagrody wypłacane będą przez rok, w równych miesięcznych ratach.

Konkurs „L’Oreal dla Kobiet i Nauki” powstał w Polsce. Zainspirowany jest umową pomiędzy Grupą L’Oreal i UNESCO „For Women In Science” zawartą w Paryżu, w wyniku której co roku doktorantki i wybitne przedstawicielki nauki z całego świata otrzymują nagrody pieniężne. Sukces polskiej inicjatywy okazał się tak wielki, że dziś już kilkadziesiąt oddziałów firmy prowadzi analogiczne programy, a łączna liczba ich laureatek sięga 1200.

Stypendystki L’Oreal-UNESCO tworzą międzynarodową wspólnotę talentów, będąc doskonałym i niepowtarzalnym źródłem motywacji i inspiracji dla następnych pokoleń” – przeczytać możemy w oficjalnej zapowiedzi tegorocznej edycji konkursu.

 

Studium sukcesu

Konkurs „L'Oreal dla Kobiet i Nauki” jest skierowany do młodych doktorantek bądź habilitantek, które specjalizują się w dziedzinach biologiczno-medycznych i których praca ma zastosowanie aplikacyjne. Moja dotyczyła generacji komórek dendrytycznych od pacjentów z procesem nowotworowym. Byli to chorzy z rakiem płuca i ze szpiczakiem mnogim. Ich komórki dendrytyczne generowałam w różnych podłożach i sprawdzałam, które środowisko hodowli jest najlepsze, gdyż takie komórki można potem wykorzystać jako szczepionki nowotworowe. Stosuje się autologiczne komórki, ponieważ jest to najbezpieczniejszy sposób stymulacji układu immunologicznego. Głównym założeniem było opracowanie odpowiednich środowisk hodowlanych i stymulacji - aby te komórki były jak najbardziej aktywne, sprawne i funkcjonalne w organizmie” – opowiada dr Kamila Wojas-Krawczyk z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Dr Wojas-Krawczyk otworzyła przewód doktorski zimą 2003 roku, otrzymując grant promotorski Komitetu Badań Naukowych, dwa lata później wsparty również przez dofinansowanie z Europejskich Funduszy Strukturalnych. Badania nad metodami hodowli komórek dendrytycznych mające w konsekwencji doprowadzić do stworzenia immunologicznej szczepionki przeciwnowotworowej - stały się nie tylko jej pracą, ale także pasją. Pasją, która w 2006 roku została doceniona przez eksperckie jury konkursu „L’Oreal dla Kobiet i Nauki”.

Projekt mojej pracy doktorskiej, która została wtedy nagrodzona, został rozszerzony o badania molekularne i w tej chwili stanowi część mojej rozprawy habilitacyjnej. Ma ona charakter aplikacyjny, gdyż wszystkie te badania mogą być wykorzystane w praktyce klinicznej. Tak się zresztą dzieje w Klinice Pulmunologii, gdzie pracuję. Tam rzeczywiście - jeśli są odpowiedni pacjenci, to kwalifikujemy ich do immunoterapii, wprowadzamy oznaczenia molekularne i badania genetyczne do kwalifikacji do odpowiednich schematów chemioterapii. Robimy to po to, aby pacjenci, którzy mają nadekspresję jednego białka dostawali chemioterapię, która działa właśnie na to białko, a nie na coś innego. Te badania przyczyniły się do wdrożenia tego wszystkiego i do swoistej personalizacji terapii raka płuca.” – podkreśla laureatka.

Można pokusić się o stwierdzenie, że to właśnie między innymi dzięki wsparciu firmy L’Oreal dziś pacjenci lubelskiej Kliniki Pulmonologii mogą być leczeni z wykorzystaniem najnowocześniejszych osiągnięć nauki. Przykład dr Wojas-Krawczyk pokazuje, że granty konkursowe mają nie tylko charakter prestiżowy, ale przede wszystkim pomagają wdrożyć wyniki obiecujących badań młodych przedstawicielek nauki do praktycznego zastosowania.

Sama dr Kamila Wojas-Krawczyk – zapytana o to,  w jaki sposób konkurs „L’Oreal dla Kobiet i Nauki” pomógł jej w osiągnięciu tak wspaniałych rezultatów – odpowiada z prostotą:

Konkurs przede wszystkim jeszcze bardziej zmotywował mnie do kontynuowania badań naukowych. Nie jest prosto - nie tylko w ogólnopolskim, ale szczególnie w naszym lubelskim środowisku naukowym - rozwijać się i iść do przodu wykorzystując najnowocześniejsze techniki i badania. Docenienie tego, co się robi,  bardzo motywuje i naprawdę można pokonać wiele różnych barier administracyjnych i nie tylko – kiedy wie się, że nasza praca jest ważna”.

 

Adam Czajczyk

foto: Ponsulak/Freedigitalphotos.net   

KOMENTARZE
news

<Maj 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter