Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polacy lekceważą ochronę oczu przed słońcem
Polacy lekceważą ochronę oczu przed słońcem

Promienie słońca bardzo pozytywnie wpływają na nasz organizm oraz samopoczucie, ale w nadmiarze mogą stanowić zagrożenie dla naszej skóry i oczu. Przed ich szkodliwymi konsekwencjami łatwo się uchronić, trzeba tylko pamiętać o stałym przestrzeganiu kilku zasad. Jak pokazuje najnowsze badanie przeprowadzone na zlecenie Vision Express [1], Polakom brakuje konsekwencji w tym zakresie – ochronę oczu przy każdym wyjściu na słońce stara się stosować jedynie 41% ankietowanych.

 

 

Szkodliwe promienie

Słońce emituje nie tylko widzialne dla nas światło, ale też m.in. promieniowanie ultrafioletowe, oznaczane skrótowo jako UV. To właśnie ono odpowiada za negatywne efekty nasłonecznienia. – Wystarczy kilka chwil przebywania na intensywnym słońcu, by nabawić się poparzenia oczu lub skóry, objawiającego się w przypadku skóry rumieniem połączonym z uczuciem pieczenia, bólu, wrażliwością na dotyk oraz obrzękiem, a w przypadku oczu – zaczerwienieniem, łzawieniem, swędzeniem i pogorszeniem ostrości widzenia Długookresowe oddziaływanie ultrafioletu może powodować trwałe uszkodzenia, m.in. przyspieszając procesy starzenia – przypomina dr Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express Polska.

Na szkodliwe promienie słoneczne narażona jest zwłaszcza cienka i delikatna skóra powiek i okolic oczu. Również same oczy mogą poważnie ucierpieć przez promienie UV. Ultrafiolet może powodować oparzenie spojówki i rogówki, uszkodzenie fotoreceptorów siatkówki, a także znacząco przyspiesza procesy prowadzące do poważnych chorób oczu, takich jak zaćma oraz zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).

Polacy wydają się być świadomi tych zagrożeń. 74% badanych deklaruje, że ochrona oczu przed słońcem jest dla nich tak samo ważna jak ochrona skóry, a tylko 5% stwierdziło, że ani oczu, ani skóry nie trzeba chronić przed słońcem. Nie zawsze jednak przekłada się to na codzienne nawyki. Co piąty Polak stosuje ochronę skóry nieregularnie lub nie stosuje jej wcale. W przypadku ochrony oczu odsetek ten jest jeszcze większy i wynosi 25%.

 

Niezbędna ochrona

Słońcem można się jednak w pełni cieszyć bez negatywnych skutków. Wystarczy pamiętać o filtrach UV, które znajdziemy w okularach przeciwsłonecznych oraz kosmetykach do opalania. Należy tylko dobrać odpowiednią ochronę i właściwie ją stosować. – Noszenie okularów z odpowiedniej jakości filtrem UV 400 skutecznie może ochronić oczy. Blokuje on wszystkie, szkodliwe dla oka, fale ultrafioletowe. Należy jednak koniecznie pamiętać, że filtr UV 400 nie ma związku z zabarwieniem soczewki okularów. Zwracajmy uwagę na informacje od producenta, a nie na stopień przyciemnienia czy kolor – podkreśla dr Robert Grabowski.

 

Filtry UV ważne dla oczu

Okulary przeciwsłoneczne są nie tylko atrakcyjnym dodatkiem do stylizacji, ale przede wszystkim barierą dla szkodliwego promieniowania. Tak jak przy kosmetykach, również w tym wypadku powinniśmy w pierwszej kolejności zwracać uwagę na parametry ochronne. Niestety, tylko 14% badanych wskazało, że ich okulary posiadają filtr UV 400. Pozostali albo nie zwracają uwagi na informację dotyczącą filtra, albo posiadają okulary niezapewniające odpowiedniej ochrony. Ponadto, dla 1/3 ankietowanych funkcja ochronna okularów przeciwsłonecznych nie jest najważniejsza.

Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych warto zdać się na specjalistów. Wskażą oni produkt zapewniający oczom bezpieczeństwo, ale też jak największy komfort. Odpowiedni filtr zawsze jest niezbędny, natomiast kształt i barwę soczewek okularowych oraz dodatkowe powłoki warto dostosować do tego, kiedy i gdzie będziemy korzystać z okularów: w czasie aktywności fizycznej, prowadzenia auta czy popołudniowego spaceru.

Źródła

[1] Badanie zrealizowane w czerwcu 2020 r. przez SW Research na zlecenie Vision Express metodą CAWI, na próbie 1003 Polaków powyżej 18. roku życia. Cytowanie możliwe po podaniu źródła.

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/ludzie-kobieta-dama-2586007/

KOMENTARZE
Newsletter