Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Podstawowe zasady recepturowania – olejek do kąpieli.
20.06.2013

Głównym zadaniem olejku do kąpieli jest ograniczenie przeznaskórkowej utraty wody poprzez działanie nawilżające i natłuszczające. Polecany jest głównie do pielęgnacji skóry suchej, bardzo suchej ze skłonnościami do pękania i podrażnień. Olejek do kąpieli jest stosowany głównie przez  osoby dorosłe i dzieci, u których priorytetem jest odbudowanie warstwy hydrolipidowej naskórka.

Klasyczny olejek do kąpieli powinien zawierać:

  • emolienty – 85-100%,
  • konserwant – 0-0,5%,
  • emulgatory – 0-10%,
  • “składniki aktywne” – 0-0,5%,
  • zapach – 0-2%,
  • antyoksydanty – 0-0,5%.

 

Emolienty

Stanowią zdecydowana większość wśród składników. Głównym ich zadaniem jest nawilżanie  poprzez tworzenie na skórze niewidocznego filmu. Zapobiegając utracie wody z zewnętrznych warstw skóry przyczyniają się do przyjemnego odczucia miękkości i gładkości naskórka. Wśród najbardziej powszechnych można wyróżnić olej parafinowy (Paraffinum Liquidum), olej migdałowy (Prunus Amygdalus Dulcis [Sweet Almond] Oil), olej słonecznikowy (HelianthusAnnuus [Sunflower] SeedOil), olej sojowy (Glycine Soja Oil) i olej jojoba (Simmondsia Chinensis Seed Oil). Dość powszechne są również syntetyczne estry jak Caprylic/CapricTriglyceride oraz mirystyniany i palmityniany izopropylowe.

 

Emulgatory

Powinny charakteryzować się niską wartością HLB oraz zdolnością mieszania z emolientami. Cechą charakterystyczną jest tworzenie emulsji w kontakcie z wodą. Najbardziej powszechne: Lauteth-4, Laureth-3, Laureth-2, C12-13 Pareth-3 i GlycerylOleate.

 

Pozostałe składniki:

Kompozycja zapachowa (zastępowana również olejkami eterycznymi) pełni przede wszystkim funkcję maskującą charakterystyczny zapach składników „tłustych”. W przypadku cery wrażliwej powinno się stosować kompozycje nie zawierające alergenów.

Antyoksydanty niezbędne w przypadku obecności olejów zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe (m.in. NNKT). Zapobiegają zjawisku jełczenia tłuszczów czyli powstawaniu substancji szkodliwych dla zdrowia. Do powszechnie stosowanych antyoksydantów zaliczamy: BHT, tokoferol, palmitynian askorbylu.

Dodanie konserwantów będzie uzasadnione w przypadku możliwości przedostania się wody do gotowego produktu. Konserwanty rozpuszczalne w tłuszczach np. parabeny i w zależności od polarności fazy olejowej fenoksyetanol lub/i alkohol benzylowy będą dodatkowo chroniły kosmetyk przed wzrostem drobnoustrojów chorobotwórczych.

„Składniki aktywne” o znaczeniu bardziej marketingowym mające na celu zainteresowanie danym produktem.

Przykładowa receptura olejku do kąpieli.

INCI

Zawartość [%]

Caprylic/CapricTriglyceride

Ad 100

Diisostearyl Dimer Dilinoleate

5

PrunusAmygdalusDulcisOil

1

Polyglyceryl-3 Diisostearate

5

SorbitanLaurate

2

MauritiaFlexuosaFruitOil

2

Citrus AurantiumDulcis Peel Oil

3

HelianthusAnnuusSeedOil

0,5

 

Wykonanie:

Poszczególne składniki należy dodawać w kolejności, dokładnie mieszając.

 

opracował Rafał Maćkowiak

KOMENTARZE
news

<Marzec 2025>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter