Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pigułki antykoncepcyjne jako metoda walki z trądzikiem
Leczenie trądziku ma na celu likwidację bądź złagodzenie objawów mu towarzyszących, oraz zapobieganie powstawaniu szpecących blizn. Terapia konwencjonalna obejmuje leczenie miejscowe w przypadku zmian łagodnych i umiarkowanych (żele, toniki, kremy) oraz leczenie ogólne w ciężkich i opornych na leczenie miejscowe postaciach choroby (antybiotyki, izotretinoina). Według najnowszych badań pigułki antykoncepcyjne okazują się być tak samo skuteczne w leczeniu przewlekłej postaci trądziku jak terapia antybiotykowa.

Porównano skuteczność leczenia trądziku po stosowaniu doustnej antykoncepcji oraz po stosowaniu antybiotyków przez okres 6 miesięcy. Okazało się że oba sposoby leczenia eliminują zmiany zapalne w takim samym stopniu. Jednakże antybiotyki działają szybciej, likwidując większość zmian już po pierwszych 3 miesiącach.

 "Antybiotyki mają właściwości przeciwzapalne, podczas gdy doustne środki antykoncepcyjne nie, dlatego będą działały stopniowo i mniej efektywnie na początku terapii" wyjaśnia dr Kelly H. Tyler, dermatolog z Ohio State University w Columbus.

Po 6 miesiącach z kolei ich efektywność się wyrównała i wyniosła odpowiednio 55% dla środków antykoncepcyjnych i 53% dla antybiotyków.

"Te wyniki udowadniają, że środki antykoncepcyjne to bardzo dobra, choć rzadko wykorzystywana metoda w walce z trądzikiem. Biorąc pod uwagę rozwój oporności na antybiotyki, jest to metoda stanowiąca idealną alternatywę" mówi dr Steven R. Feldman, dermatolog z Wake Forest University School of Medicine.

Tabletki antykoncepcyjne pomagają w walce z trądzikiem poprzez zahamowanie nadaktywnych gruczołów łojowych. Pośrednio zmniejszają również poziom androgenów, które stymulują gruczoły do produkcji łoju.

Jednak pomimo tak obiecujących wyników badań, należy wspomnieć, że zarówno stosowanie antybiotyków jak i tabletek antykoncepcyjnych ma skutki uboczne, zgłasza w połączeniu z innymi lekami. Dr Robert Dellavalle z Denver VA Medical Center wyjaśnia, że poważne alergie zdarzają się rzadko, częściej w przypadku terapii antybiotykowej. Z kolei terapia hormonalna częściej prowadzi do powstawania zakrzepicy.

Źródła
  • Koo E, Petersen T, Kimball A. Meta-analysis comparing efficacy of antibiotics versus oral contraceptives in acne vulgaris. Journal of the American Academy of Dermatology 2014.
  • medicaldaily.com
KOMENTARZE
Newsletter