Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pielęgnacja skóry z tatuażem – wywiad z ekspertem
28.06.2013

Tatuaż z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Jak powinna wyglądać bezpieczna pielęgnacja skóry z tatuażem? Te i inne nurtujące pytania postanowiła zadać mgr inż. Michalina Adaszyńska, w wywiadzie z ekspertem – Panem Robertem Skiwrzyńskim (Studio Tatuażu Underground w Szczecinie).

Michalina Adaszyńska: Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry bezpośrednio po zabiegu?

Robert Skiwrzyńki: Bezpośrednio po wykonaniu tatuażu osoba go wykonująca powinna zabezpieczyć ranę jałowym opatrunkiem, najlepiej bandażem. Takie zabezpieczenie wytatuowanej skóry zapobiega infekcji bakteryjnej w momencie, kiedy skóra jest na nią najbardziej narażona. Opatrunek powinien być usunięty po około 2-3 godzinach (maksymalnie po 24 godzinach). Po zdjęciu bandażu ranę należy przemyć letnią wodą, nie powinno się moczyć rany ze względu na możliwą obecność w wodzie bakterii. Po umyciu, skórę należy delikatnie osuszyć np. sterylnym gazikiem. Na osuszoną skórę najlepiej zastosować preparat, który zapobiegnie zakażeniu oraz przyspieszy gojenie się tatuażu.

 

Jakie preparaty powinno się stosować w celu przyspieszenia gojenia tatuażu?

Świeży tatuaż powinno się pielęgnować za pomocą specjalnych maści lub kremów. Ważnym elementem jest to, żeby tatuaż był odpowiednio natłuszczany i nawilżany. Zapobiega to łuszczeniu się i przedwczesnemu odpadaniu strupów. Przy doborze preparatów pielęgnacyjnych należy zwrócić uwagę na zawartość substancji czynnych. Do substancji aktywnych regenerujących skórę oraz przyspieszających gojenie należą: alantoina oraz D-pantenol. Tego rodzaju substancje aktywne zapewnią skórze odpowiednie natłuszczenie i zapobiegnie jej wysuszeniu, co przyspieszy proces gojenia oraz znacznie zmniejszy ryzyko powstania blizny w miejscu tatuażu (co może mieć niekorzystny efekt estetyczny). Dodatkowo alantoina przyspiesza proliferację komórek nabłonkowych, co w efekcie prowadzi do znacznie szybszej regeneracji nabłonka i szybszego zagojenia się rany. Dodatkowo można zwrócić uwagę na to, aby preparat zawierał witaminy A, B, C i D, które charakteryzują się działaniem przyspieszającym odnowę tkanek.

 

Jakie konkretne preparaty poleca Pan swoim klientom?

Zazwyczaj maść Alantan oraz maść lub krem Bepanthen plus.

 

Czy można stosować na skórę formy żeli?

Przykładem zastosowania żelu jest preparat Solcoseryl, który zawiera w swoim składzie dializat z krwi cieląt. Ten preparat także może być stosowany w celu pielęgnacji skóry z tatuażem, ale dobrze jest zastosować go naprzemiennie z maścią lub kremem. Żel należy stosować na świeże rany, z których jeszcze może sączyć się krew, natomiast maść na rany suche. Należy pamiętać, że każdy preparat należy aplikować na oczyszczoną i suchą skórę.

 

Czego należy unikać w czasie gojenia się skóry z tatuażem?

Należy unikać długiego namaczania skóry. Wytatuowane miejsce należy delikatnie przemywać wodą z mydłem antybakteryjnym. W czasie gojenia należy unikać sytuacji narażających skórę na zakażenia, np. kąpiele w basenach publicznych, jeziorach itp. Jeśli zachodzi podejrzenie zakażenia skóry, sporadycznie należy zastosować maść z antybiotykiem np. zawierającym neomycynę. Przykładem jakiej maści jest Tribiotic. W czasie gojenia się tatuażu zaleca się także nie wystawianie skóry na promienie słoneczne. Jeżeli nie możemy zrezygnować z opalania, należy pamiętać o zastosowaniu kremu z wysokim faktorem, co najmniej SPF 50. Używanie kremu z wysokim filtrem pozwoli na utrzymanie wyraźnych kolorów tatuażu. Ważnym elementem w trakcie gojenia skóry jest kategoryczny zakaz jej drapania. Grozi to ubytkiem barwnika i powstawaniem blizn.

 

Rozmawiała Michalina Adaszyńska

Redaktor Michalina Adaszyńska oraz Portal Biotechnologia.pl pragną serdecznie podziękować Panu Robertowi Skwirzyńskiemu, tatuażyście z wieloletnim doświadczeniem (Studio Tatuażu Underground), za udzielenie wywiad.

KOMENTARZE
news

<Luty 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3
Newsletter