Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
PhytoCellTecTM Goji – nowy składnik przeciwstarzeniowy z Mibelle Biochemistry
PhytoCellTecTM Goji – nowy składnik przeciwstarzeniowy z Mibelle Biochemistry

Ponad 10 lat temu szwajcarska firma Mibelle Biochemistry wprowadziła na rynek rewolucyjny surowiec kosmetyczny PhytoCellTecTM MD – komórki macierzyste z jabłoni. Odpowiedź klientów była bardzo pozytywna, o czym świadczy długa lista sprzedawanych kosmetyków ze wspomnianym składnikiem. Na wydarzenie zareagowali także konkurenci i aktualnie dostępnych jest wiele różnych ekstraktów komórek macierzystych.

 

Jest jednak jedna ważna cecha, która odróżnia produkty Mibelle od konkurencyjnych. Surowce aktywne z grupy PhytoCellTecTM wpływają na komórki macierzyste ludzkiej skóry i dzięki temu potwierdzona jest ich skuteczność w spowalnianiu procesów starzenia oraz zwalczaniu ich oznak.

W trakcie tegorocznych targów InCosmetics 2019 w Paryżu zaprezentowany został kolejny surowiec z wymienionej powyżej grupy. PhytoCellTecTM Goji jako jeden z pierwszych surowców wykorzystuje funkcjonowanie eksosomów do celów kosmetycznych. Eksosomy to wektory o wielkości 30-130 nm, dzięki którym komórki komunikują się między sobą. Zawierają one molekuły sygnałowe, m.in. proteiny, lipidy czy kwasy nukleinowe. Stanowią również gorący temat naukowy, gdyż posiadają wielki potencjał, który można wykorzystać w diagnostyce czy medycynie. Sama liczba publikacji na ten temat wzrosła do ponad 9000 w 2018 r.

PhytoCellTecTM Goji wykorzystuje mechanizm komunikacji mezenchymalnych komórek macierzystych (MKM) z fibroblastami za pośrednictwem eksosomów w celu poprawy jędrności skóry. MKM ulokowane są w podskórnej warstwie tłuszczowej i wpływają na procesy tworzenia i regeneracji tkanki łącznej. Komórki macierzyste sterują procesem tworzenia macierzy zewnątrzkomórkowej, wysyłając sygnał do fibroblastów za pomocą eksosomów. To powoduje zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny oraz poprawę gęstości skóry.

Do stworzenia nowego surowca firma Mibelle wybrała goji. Zgodnie z legendą mnisi buddyjscy spożywający owoce goji żyli dłużej, a współcześnie roślina ta zalicza się do grupy tzw. superfoods. W laboratoriach Mibelle przeprowadzono wiele testów potwierdzających wyjątkowe działanie nowego składnika kosmetycznego. Udowodniono, że PhytoCell- TecTM Goji zwiększa ilość eksosomów produkowanych przez mezenchymalne komórki macierzyste z tkanki podskórnej, a także stymulowanie fibroblastów przez eksosomy. Powyższe badania in vitro potwierdziły, że mechanizm komunikacji międzykomórkowej w tkance łącznej rzeczywiście ma miejsce i jest efektywny.

 

Kolejnym etapem prac laboratoryjnych nad surowcem było zaprojektowanie testów in vivo z udziałem probantów. W tym celu wybrano grupę 23 osób rasy kaukaskiej w wieku 41-69 lat z cerą noszącą ślady fotostarzenia. Dwa razy dziennie każda z osób nakładała krem z 0,4% zawartością PhytoCellTecTM Goji na jedną połowę twarzy, na drugą część aplikowano placebo. Po 56 dniach poddano analizie głębokość zmarszczek. Nastąpiła poprawa o 12%. Kolejne badanie miało na celu sprawdzenie zmian w strukturze skóry za pomocą USG. Probanci nakładali na przedramię kosmetyk z 0,4% zawartością PhytoCell- TecTM Goji dwa razy dziennie przez 28 dni. Po czterech tygodniach porównano obraz USG skóry przed testem i po jego zakończeniu. Na zdjęciach widać wyraźnie, że zmniejszeniu uległy obszary o niskiej echogeniczności, które zostały zastąpione nowymi strukturami tkanki łącznej. Pokazuje to, jak ekstrakt z komórek macierzystych goji pozytywnie wpływa na gęstość skóry. Następne badanie pozwoliło sprawdzić, jak surowiec aktywny Mibelle Biochemistry poprawia owal twarzy. Podobnie jak wcześniej, użyto kosmetyku z 0,4% zawartością PhytoCellTecTM Goji w czasie miesięcznej kuracji. Zdjęcia wykonane twarzom probantów były cyfrowo przetwarzane tak, aby określić zmianę w geometrii obszaru żuchwy i podbródka. Okazało się, że po czterotygodniowej aplikacji substancji aktywnej z goji owal twarzy uległ znacznej poprawie. Skóra była mniej zwiotczała, a kontur twarzy bardziej napięty.

Zaprezentowany składnik aktywny jest polecany do kosmetyków dla osób dojrzałych. Jego głównym efektem jest zwiększona produkcja kolagenu i elastyny, a w rezultacie poprawiona jędrność skóry. PhytoCellTecTM Goji to przykład na to, jak szwajcarska firma Mibelle aktywnie wdraża w życie nowatorskie idee. Nowości techniczne idą w parze ze skutecznością produktów potwierdzoną licznymi badaniami. Komórki macierzyste z goji zdobyły trzecie miejsce w konkursie Innovation Award 2019 w Paryżu.

 

 

Autor:
Małgorzata Borkowska,
Safic Alcan Polska

 

 

---------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

Artykuł pochodzi z najnowszego wydania kwartalnika Biotechnologia.pl nr 2-3/2019.
Cały kwartalnik dostępny jest TUTAJ

 

 

 

 

 

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
31
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
17
18
20
NutraFood Poland
2021-04-20 do 2021-04-22
22
24
27
Podstawy oznaczania wilgotności
2021-04-27 do 2021-04-27
28
29
1
2
Newsletter