Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Olej z kozieradki pospolitej w kosmetyce

Kozieradka pospolita jest znaną rośliną zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i kosmetycznym. Olej stosowany jest w wielu schorzeniach pokarmowych i stanach zapalnych, a także dla wzmocnienia odporności organizmu. Mimo tego, że ze względu na suchość nasion, pozyskanie oleju z nasion kozieradki nie jest łatwe, jest on cennym surowcem kosmetycznym.

 

 

 

Botanika kozieradki pospolitej

Kozieradka pospolita (łac. Trigonella foenum-graecum), zwana koniczyną grecką, greckim sianem, boską trawką, jest rośliną jednoroczną z rodziny bobowatych (Fabaceae) posiadającą trójlistkowe liście, rurkowate kwiaty i specyficzny ziołowy zapach. Wywodzi się z Azji i basenu Morza Śródziemnego. W kuchni arabskiej i indyjskiej stosowana była jako znana przyprawa. Od lat kozieradka znana była jako roślina lecznicza. Wykazuje działanie między innymi wspomagające w leczeniu gruźlicy i niedokrwistości. Dziś działanie lecznicze zostało dowiedzione wynikami badań naukowych, które potwierdziły działanie przeciwzapalne, moczopędne, przeciwalergiczne, wzmacniające i uodparniające. Ze względu na dużą zawartość związków śluzowych, wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego. Jak się okazuje, poza działaniem leczniczym, kozieradka posiada wiele cennych zastosowań kosmetycznych.  

 

Kozieradka na biust

Kozieradka stosowana doustnie powoduje wydzielanie diosgeniny – substancji odpowiedzialnej za produkcję mleka w kobiecych piersiach. Poza tym jest bogata w fitoestrogeny, które są podobne do żeńskiego hormonu – estrogenu, który w dużej mierze odpowiada za wygląd kobiecych piersi. Kozieradka stymuluje poziom hormonów żeńskich. Nasiona kozieradki samodzielnie można wykorzystywać do przygotowywania naparów lub gotowych herbatek i spożywać je. Ziarna można również dodawać do potraw – posłuży także jako przyprawa. Na rynku dostępne są też suplementy diety z kozieradką. Poza tym warto stosować olej lub wyciąg bezpośrednio na skórę biustu w celu jego ujędrnienia i uelastycznienia, przez co automatycznie poprawia się wygląd piersi.  

 

Kozieradka na włosy

Kozieradka wpływa także korzystnie na włosy. Od lat stosowana jest w celu hamowania wypadania włosów, pobudzania ich wzrostu, łagodzenia łojotoku i łupieżu. Właściwości te zawdzięcza obecności związków śluzowych, złożonych z polisacharydów, które w nasionach kozieradki stanowią około 40% całej ich zawartości. Ponadto kozieradka zawiera inne cenne składniki, takie jak: saponiny sterydowe, witaminy (m.in. karoten, B1, D, PP, F, H), składniki mineralne (żelazo, selen fosfor, potas, magnes, krzem wapń), flawonoidy, fitosterole, alkaloidy. Kozieradkę na włosy zaleca się stosować w postaci wcierek oleju w skalp. W ten sposób dostarcza skórze cennych składników odżywczych oraz pobudza procesy, które zostały w niepożądany sposób zahamowane. Obecność witaminy A wpływa na ograniczenie wydzielania łoju przez skórę głowy. Związki śluzowe wpływają na nabłyszczenie i wygładzenie struktury włosów. Składniki mineralne przyspieszają odbudowę struktur komórkowych w skórze głowy. Wcierkę należy stosować na suche lub wilgotne włosy, dokładnie masując skórę głowy i całe włosy.

Źródła

Grafika główna: By Bhaskaranaidu – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26595507

Grafika bestbox: By Malyadri - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31617441

KOMENTARZE
Newsletter