Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Odkryto związek między otyłością a infekcjami skóry
Odkryto związek między otyłością a infekcjami skóry

Lista chorób i powikłań spowodowanych przez otyłość jest długa. Należą do nich przede wszystkim: choroby serca, rak, cukrzyca, zaburzenia gojenia się ran, a także infekcje skóry. Przeprowadzone przez School of Pharmaceutical Science na Xiamen University i Gallo Lab badania, które zostały opublikowane w „Science Translational Medicine”, ujawniają mechanizmy łączące otyłość i infekcje skóry. Prace koncentrują się na odkryciu powiązania między chorobą a mikrobiomem – tzn. bakteriami żyjącymi każdego dnia na naszej skórze – oraz na tym, jak można zoptymalizować system obronny skóry w nadziei na leczenie chorób bądź zapobieganie im. Celem tego badania było określenie, w jaki sposób otyłość przyczynia się do podwyższenia wskaźników infekcji bakteryjnych.

– Otyłość wiąże się ze zwiększonym ryzykiem infekcji skóry, ale nie jest jasne, w jaki sposób osłabia nasz układ odpornościowy. Odkryliśmy, że kiedy myszy są karmione dietą wysokotłuszczową i stają się otyłe, adipocyty skóry ulegają powiększeniu i tracą zdolność do walki z inwazją bakterii podczas infekcji skóry – wyjaśnia dr Ling-juan Zhang ze School of Pharmaceutical Science na Xiamen University.

Jak się okazało, zwiększona liczba dojrzałych adipocytów (komórek tłuszczowych) zwiększa sygnalizację TGFβ, co z kolei zmniejsza liczbę komórek progenitorowych adipocytów skóry, które wytwarzają peptyd przeciwdrobnoustrojowy zwany katelicydyną. Brak wspomnianej substancji sprawia, iż ​​naskórek jest podatny na infekcje Staphylococcus aureus. U szczupłych osobników w trakcie badań mikrobiom skóry skutecznie zapobiegał infekcjom gronkowcem, ponieważ liczba dojrzałych komórek tłuszczowych była niewystarczająca, aby zakłócać normalne funkcje tłuszczu skórnego, które powstrzymują takie infekcje.

– Zwykle komórki tłuszczowe skóry mogą szybko reagować na atakujące bakterie i wytwarzać cząsteczkę zwaną peptydem przeciwdrobnoustrojowym, która jest wytwarzana przez nasze własne komórki, aby zabijać bakterie. Jednak w przypadku otyłości powiększone komórki tłuszczowe skóry tracą zdolność do produkcji peptydu przeciwdrobnoustrojowego, a pośredniczy w tym TGFβ, który jest wytwarzany przez powiększone komórki tłuszczowe i negatywnie wpływa na peptydy przeciwdrobnoustrojowe w przypadku otyłości – mówi dr Zhang.

Kolejnym celem badania było znalezienie leczenia, które będzie bezpieczne i skuteczne dla większości pacjentów. Ponieważ zapobieganie jest lepsze niż leczenie, badania dr. Zhang ukazują, jak niezdrowa dieta i otyłość mogą wpływać na zdolność skóry do walki z infekcjami bakteryjnymi. Pomogą też edukować osoby na temat znaczenia zdrowej diety i stylu życia, który obejmuje regularne ćwiczenia zapobiegające gromadzeniu się powiększonych komórek tłuszczowych, mogących negatywnie wpływać na działanie przeciwbakteryjne naszej skóry. W przypadku osób otyłych, które już cierpią na atopowe zapalenie skóry, zespół poszukuje skutecznych opcji leczenia. W celu identyfikacji wskazówek ponownie obserwuje mikrobiom skóry zdrowych osób.

– Obecnie badamy nowe terapie, w tym nowe środki blokujące działanie TGFβ i terapię komórkami macierzystymi, w leczeniu zakażeń skóry związanych z otyłością. Tłuszcz nie zawsze jest zły, a zdrowe adipocyty są niezbędne dla naszego organizmu do walki z infekcjami. Na szczęście komórki tłuszczowe są wysoce plastyczne i można je regulować, a aktywność przeciwbakteryjną otyłych komórek tłuszczowych można przywrócić poprzez interwencje, takie jak przejście na zdrową dietę, regularne ćwiczenia i ukierunkowane leki lub terapie – tłumaczy dr Zhang.

Jak wiadomo, komórki macierzyste, które mogą przekształcić się w zdrowe komórki tłuszczowe, można wykorzystać jako potencjalną terapię do regeneracji zdrowych komórek tłuszczowych, które są w stanie wytwarzać peptydy przeciwdrobnoustrojowe w „otyłej skórze”, aby pomóc w walce z infekcją – podkreśla prowadząca badanie.

Źródła

Fot. https://unsplash.com/photos/black-and-white-measuring-tape-mz9koyBQd4Q

KOMENTARZE
Newsletter