Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowość w kosmetologii – Ekokosmetyki. Czy warto ich używać..?
27.12.2011

 

Z modą na żywność ekologiczną przyszedł też i moda na kosmetyki naturalne. Jest ich  coraz więcej. Ale czy wiadomo co tak naprawdę kryje się w słoiczkach i tubkach? Poznajmy zatem jaka jest prawda. Czy każdy kosmetyk, który zawiera naturalne wyciągi z roślin, jest naturalny?

Kosmetyk by można nazwać naturalnym, powinien zawierać naturalne surowce roślinne, które stanowią przynajmniej 95% wszystkich składników. Obowiązkowo muszą one pochodzić z upraw ekologicznych, na których nie używa się żadnych nawozów chemicznych. Oznaczone są jednym z uznawanych międzynarodowych certyfikatów m.in. francuskim ECOCERT lub niemieckim BDIH – na opakowaniu ekokosmetyku znajdziesz nazwę i logo takiego certyfikatu. W dzisiejszych czasach coraz więcej producentów określa swoje produkty jako ekologiczne bezpodstawnie.

Tak naprawdę ekokosmetykami są tylko te, które spełniają odpowiednie wymogi Unii Europejskiej. Zgodnie z nimi preparat naturalny nie może zawierać substancji pochodnych ropy naftowej, które występują w zwykłych kosmetykach (na opakowaniu o nazwie Paraffinum). Nie może składać się m. in. z: silikonów, glikoli, parabenów, barwników i syntetycznych kompozycji zapachowych. Jak sprawdzić czy tak jest? Należy patrzeć na etykiety, które znajdują się na początku listy składników wymienianych przez producenta na opakowaniu kosmetyku są te substancje, które występują w preparacie w największej ilości.

Kosmetyki naturalne mają krótszy żywot

Nie zawierają konserwantów syntetycznych przy ich produkcji stosuje się tylko i wyłącznie naturalne konserwanty. Zamiast sztucznych składników zapachowych producenci używają naturalnych olejków eterycznych. W zależności od produktu, okres ich przydatności waha się od kilku miesięcy do pół roku.

Ich działanie na skórę jest słabsze – roślinne wyciągi są przecież łagodne

Rośliny, a tak naprawdę wyciągi z nich i naturalne olejki (np. różany, jojoba, sezamowy), z których większość kosmetyków naturalnych jest zrobiona, mają bardzo dużą siłę oddziaływania na organizm ludzki. Oczywiście jest to zależne od stężenia składników. Przecież ludzie od wieków wytwarzali i korzystali z kosmetyków i mikstur na bazie ziół, ekstraktów roślinnych i owocowych. Prostym przykładem mogą być szampony z wyciągiem z pokrzywy, które świetnie tonizują tłustą skórę głowy, kremy ze świetlikiem łagodzące podrażnienia oczu czy stosowane przez nasze mamy i babcie preparaty rumiankowe, rozjaśniające cerę. Składniki pozyskiwane z naturalnych źródeł są równie skuteczne, a według niektórych zdecydowanie lepsze dla twojej skóry, od tych z probówki.

Ekologiczne kosmetyki: słabo się pienią, źle wchłaniają i na ogół brzydko pachną

Pozbawione są detergentów, rzeczywiście gorzej się pienią, ale przecież rekompensuje to fakt, że są skuteczne, a ich działanie będzie miało lepszy wpływ na skórę. Prawdą jest również to, że zazwyczaj trochę gorzej się wcierają w skórę. To dlatego, że nie zawierają silikonów, w które „wyposażone” są zwykłe kremy. A zapach jest to tak naprawdę rzecz gustu.

Kosmetyki naturalne są bezpieczniejsze od chemicznych

Substancje w kremie czy serum, choć naturalne, też mogą cię uczulić. Coraz więcej osób ma wysypkę po zastosowaniu zwykłych kosmetyków. Wszystko zależy od potrzeb twojej skóry. Dobrze jest poprosić w aptece o próbkę kosmetyków, by przekonać się, czy to preparaty dla ciebie.

Są droższe

Główny wpływ ma na to wymagająca wysokich nakładów produkcja, prowadzona na bardzo rygorystycznych zasadach (producent musi spełniać wiele trudnych warunków, a ekocertyfikat jest mu wydawany tylko na rok). Po tym czasie składniki i cały proces produkcyjny znów są szczegółowo kontrolowane. Na cenę mają wpływ dość drogie składniki, ekologiczne opakowanie a także koszty dystrybucji. Nie są to przecież produkty masowej konsumpcji, zatem marża na nie jest stosunkowo wyższa, podobnie jak dzieje się w przypadku żywności ekologicznej. Nie uregulowana prawnie sytuacja dot. używania określeń takich, jak „naturalny", „ekologiczny", „organiczny" czy „bio" w kontekście kosmetyków powoduje, że ekologicznym i naturalnym można określić praktycznie każdy preparat pielęgnacyjny. Powyższe ma się zmienić w 2012 roku. Do tego czasu będziemy musiały polegać na własnej wiedzy i zmyśle obserwacyjnym.

Polskie marki kosmetyków naturalnych i ekologicznych

Co do polskich marek kosmetyków naturalnych i ekologicznych, można je policzyć na palcach jednej ręki. Oprócz jednego wyjątku, nie są certyfikowane .

Eco Linea Avajest jedyną certyfikowaną ekologicznie linią kosmetyków (certyfikat Ecocert). Producentem jest laboratorium kosmetyczne Ava, działające od 1961 roku. Linia liczy 7 produktów pielęgnacyjnych do twarzy i ciała, na bazie ekstraktów z 4 roślin (prawoślaz lekarski, imbir, rumianek, zielona herbata).

Femigdańskie laboratorium farmaceutyczno-kosmetyczne, które produkuje kosmetyki od 1991roku. W ofercie firmy kosmetyki do twarzy i ciała - kremy, olejki, balsamy, maseczki i wiele innych.

fridge by yDekosmetyki ekskluzywne należące do segmentu kosmetyków świeżych. Marka została stworzona 2 lata temu przez Magalenę Beyer. W ofercie produkty do pielęgnacji twarzy i ciała dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz zapachy i kosmetyki do zabiegów profesjonalnych. Kosmetyki mają ważność 2,5 miesiąca od daty produkcji.

Organiquecztery linie produktów do włosów (szampony, maski) i ciała (galaretki i żel pod prysznic, balsamy): Anti-age (odmładzająca), Anti-allergic (dla cery wrażliwej), Energizing (stymulująca), Pour Homme (dla mężczyzn). Jak podaje producent, preparaty nie zawierają parabenów, barwników, PEG-ów, syntetycznych detergentów, silikonów, a także parafiny i jej pochodnych.

Co z kosmetykami „naturalnymi" marek takich, jak np. Bielenda (np. tych z linii Bio Plantacja czy Eco Care), Farmona, Ziaja czy Tołpa (np. Planet of Nature). Nie kwestionujemy tego, że zawierają naturalne składniki. Zawierają jednak również substancje syntetyczne (m.in.„słynne" parabeny i PEG-i), których obecność dyskwalifikuje dany produkt jako kosmetyk naturalny i eko wg standardów francuskiego Ecocert czy niemieckiego BDIH.

Pierwsze polskie kosmetyki profesjonalne z certyfikatem ecocert

Laboratorium Kosmetyczne AVAopracowało ekologiczną serię kosmetyków do profesjonalnej pielęgnacji twarzy i ciała w gabinetach kosmetycznych. Jest to pierwsza polska seria ekologicznych kosmetyków profesjonalnych posiadająca certyfikat międzynarodowej instytucji certyfikującej - ECOCERT.

Wprowadziło ono na rynek pierwsze polskie certyfikowane kosmetyki naturalne i organiczne – ECO Linea® postanowiło poszerzyć swoją ofertę o ekologiczne kosmetyki profesjonalne. Laboratorium Kosmetyczne AVA przygotowało nową serię w trosce o stymulację procesów ochronno-rewitalizujących zachodzących w skórze. Połączenie najlepszych składników naturalnych eliminuje szkodliwe działanie enzymów kolagenazy, hialuronidazy i cyklooksygenazy, pozwala zachować sprężystość włókien kolagenowych oraz zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia skóry.

ECOCERT

Ecocert jest międzynarodowym, niezależnym stowarzyszeniem kontrolującym, działającym w zakresie ochrony środowiska. Jego główna siedziba znajduje się we Francji. Od 2003 roku ECOCERT zajmuje się kontrolowaniem jakości kosmetyków ekologicznych. Stworzyło do tego dwa określenia, o różnych kryteriach - kosmetyk naturalny i kosmetyk naturalny i organiczny. 

Kryteria stosowane przy kontroli obu klas produktów:

-powinien zawierać surowce roślinne naturalne i pochodzenia naturalnego, stanowiące nie mniej niż 95% wszystkich składników

-surowce organiczne z  upraw ekologicznych z certyfikatem ECOCERT

-nie może zawierać pochodnych ropy naftowej: olejów, silikonów, parafin, etoksylowanych glikoli, parabenów, barwników i syntetycznych kompozycji zapachowych

-nie może  zawierać  surowców z roślin modyfikowanych genetycznie

-produkty gotowe i ich  składniki  nie mogą być testowane na zwierzętach,

-produkcja kosmetyków naturalnych i organicznych musi być w odseparowaniu od podobnych procesów wytwarzania produktów nie podlegających certyfikacji, proces produkcji powinien być prosty, przyjazny  dla  środowiska

-gotowe kosmetyki powinny być zapakowane w opakowania ekologiczne, przyjazne środowisku, nadające się do ponownego recyklingu

Ecocert nadała dotychczas certyfikat około 1100 kosmetyków pochodzących od 80 producentów, z czego większość pochodzi z Francji. AVA Laboratorium jest jedyną firmą polską, która otrzymała ten certyfikat dla swoich dwóch serii kosmetyków.

 

Źródło:

ecocert.com

ava-laboratorium.pl

 

 

Oprac. Magdalena Jóźwicka

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
LSOS Summit 2024
2024-11-28 do 2024-11-29
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter