Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowe rozwiązanie dla podróżujących samolotem
Aktualne przepisy dotyczące przewożenia płynów przez pasażerów samolotu bywają powodem wielu niedogodności. Amerykańscy naukowcy dostrzegli ten problem i zaprojektowali „odwodnione” odpowiedniki tradycyjnych płynnych środków higieny osobistej.

Regulacje prawne ograniczające ilość i rodzaj przedmiotów zabieranych na pokład samolotu zostały wprowadzone ze względów bezpieczeństwa. Jednakże stanowią one często utrapienie, szczególnie dla osób podróżujących przez dłuższy okres czasu. Ponadto są przyczyną wydłużenia kolejek na lotniskach, gdyż każdy płynny produkt musi być oddzielnie przewożony i sprawdzany w punkcie kontroli.

Projekt innowacyjnego kosmetyku zakłada możliwość wstępnego sformułowania go bez przynajmniej jednego wodnego składnika. „Odwodniona” postać pozwoliłaby na przewóz produktu przy zachowaniu zgodności z obecnymi wymogami bezpieczeństwa. W przypadku chęci wykorzystania kosmetyku (np. po dotarciu do celu podróży), użytkownik miesza wyjściowy preparat z odpowiednim aktywującym roztworem lub niekiedy nawet z wodą z kranu. Niewątpliwą zaletą jest konieczność zabrania tylko jednego aktywującego składnika w celu uwodnienia kilku takich „odwodnionych” kosmetyków. Poza tym opakowanie produktu może zawierać pojemniki i elementy pomocne w mieszaniu.

„Odwodniony” odpowiednik opracowuje się dla kosmetyków stosowanych w postaci roztworu, zawiesiny czy emulsji, jak np. szampony, odżywki i żele do włosów, pasty do zębów, mydła, balsamy. Skoncentrowany preparat może występować w formie drobnoziarnistego proszku lub składać się z dużej ilości niewielkich kapsułek. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż konsystencja lub inne właściwości niektórych kosmetyków opartych na tym wynalazku mogą odbiegać od właściwości tradycyjnych produktów.

 

Aleksandra Wojciechowska

Źródła

www.specialchem4cosmetics.com

KOMENTARZE
Newsletter