Importerzy kosmetyków (czyli importerzy substancji w preparatach), importujący powyżej 1 tony danego składnika w ciągu roku mają obowiązek rejestracji tych substancji.
Kosmetyki – produkty gotowe – były dotychczas wyłączone całkowicie spod ustawodawstwa chemicznego (czyli spod ustawy o substancjach i preparatach chemicznych). Tym samym, substancje nowe importowane w kosmetykach i nie występujące na rynku UE w postaci substancji lub preparatów chemicznych nie podlegały obowiązkowi notyfikacji. Zgłoszenia nie wymagały także składniki kosmetyków produkowane przez wytwórcę kosmetyku, jeżeli nie były wprowadzane do obrotu.
Takie substancje nie spełniają definicji substancji wprowadzonej w REACH.
Dla substancji niewprowadzonych nie istnieje możliwość skorzystania z rejestracji wstępnej i uzyskania terminów przejściowych dla pełnej rejestracji.
Takie substancje muszą zostać zarejestrowane zanim można będzie je produkować, wprowadzać do obrotu lub stosować, począwszy od 1 czerwca 2008.
Problem występuje tylko w przypadku kosmetyków zawierających składniki, które nie występowały dotychczas jako substancje i preparaty chemiczne na rynku UE, a tym samym nie były notyfikowane.
ECHA zwraca się do przedsiębiorstw produkujących lub importujących substancje niewprowadzone (w ich postaci własnej, jako składniki preparatów – na przykład kosmetyków lub w wyrobach, w ilości powyżej 1 tony rocznie), aby skontaktowały się bezpośrednio z ECHA – poprzez utworzenia konta w REACH-IT oraz przesłanie do ECHA zapytania.
ECHA, po dokonaniu analizy konkretnej sytuacji, skontaktuje się bezpośrednio z przedsiębiorstwem w sprawie dalszych działań.
Źródło: PZPPBK
KOMENTARZE