Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowa technologia otrzymywania ceramidów w procesie fermentacji drożdży od Evonik!
24.01.2013

Ceramidy są biocząsteczkami niezbędnymi do zapewnienia prawidłowej struktury naszej skóry. Stanowią integralną część warstwy rogowej naskórka, są odpowiedzialne za jej funkcje ochronne. Wieloletnie badania i doświadczenia potwierdziły, że są one głównym składnikiem odpowiedzialnym za barierę naskórkową, dlatego stanowią główny dodatek w kosmetykach ochronnych.


Przeczytaj również:

Syntetyczne odmiany lipidów pomocne w leczeniu chorób skóry

Kompleksowa ochrona oraz regeneracja suchej i wrażliwej skóry - Phyto Ceramidyl Omega


 

Evonik to niekwestionowany lider światowego rynku produktów kosmetycznych mających zastąpić ceramidy w skórze. Z tego względu naukowcy Evonik prowadzą ciągłe badania w nad ich innowacyjnością.

 Jak do tej pory produkty tego typu były uzyskiwane drogą chemiczną, w której otrzymywało się ceramidy sztuczne, różniące się izomerią optyczną od naturalnych, występujących w skórze.

Firma Evonik opracowała  i opatentowała proces produkcji biotechnologicznej ceramidów oparty na fermentacji drożdży o nazwie Wickerhamomyces ciferrii (dawniej znane jako Ciferrii Pichia). Drożdże te produkują duże ilości prekursora ceramidów - fitosfingozyny, która jest wydzielana do pożywki hodowlanej, z której może być ekstrahowana. Następnie przekształca się ją w składniki mogące być dodawane do kosmetyków. Szlak biosyntezy ceramidów jest taki sam u drożdży i człowieka, dlatego ceramidy od Evonik mają taką samą konformację stereochemiczną jak ceramidy występujące w naszej skórze.

Naukowcy analizowali sekwencję genomu Wickerhamomyces ciferrii , aby uzyskać informację na temat dokładnego przebiegu szlaku biosyntezy sfingolipidów u tego szczepu drożdży.

Specjaliści do spraw konsumentów firmy Evonik wraz z członkami Science-to-Business Center Biotechnology, oraz we współpracy ze środowiskiem akademickim zawiązali wspólny projekt finansowany przez Federal Ministry of Education and Research (BMBF). Zbadali i opublikowali sekwencję genomu Wickerhamomyces ciferrii.

Kolejnym etapem, będzie modyfikacja szczepu drożdży w kierunku bardziej wydajnej syntezy ceramidów.

 

Agata Lebiedowska

Źródło:  corporate.evonik.com

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter