Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Naturalnie dla zdrowia i urody – czyli jak możemy wspomóc się stosując ocet jabłkowy?
Naturalnie dla zdrowia i urody – czyli jak możemy wspomóc się stosując ocet jabłkowy?
W Chinach ocet jabłkowy uznawany był za symbol życia, w Babilonie używano go do konserwacji mięsa. Przez Hipokratesa stosowany był w chorobach górnych dróg oddechowych. W Średniowieczu był naturalnym konserwantem i środkiem wspomagającym trawienie. Francuzi opatrywali nim rany i leczyli zarazy. Czym jest ocet jabłkowy? Jaki wpływ ma na nasz organizm?

 

 

Czym jest ocet jabłkowy?

Ocet to 6% lub 10%-owy wodny roztwór kwasu octowego o charakterystycznym ostrym zapachu i kwaśnym smaku. Jest otrzymywany w wyniku fermentacji octowej alkoholu etylowego. Surowcem dla bakterii octowych w reakcji fermentacji octowej są owoce, a efektem procesu jest ocet jabłkowy. W porównaniu do octu spirytusowego produkt ten jest łagodniejszy w smaku, ale o równie intensywnym zapachu.

 

Właściwości octu jabłkowego

Surowiec do produkcji octu jabłkowego (jabłko) jest owocem bogatym w składniki odżywcze. Zawiera w sobie minerały, pierwiastki śladowe w tym: potas, sód, krzem, magnez, fluor, żelazo, miedź, siarkę. Jabłko jest także źródłem witamin: A, B, C, E, P i witamin z grupy B. Obecność beta-karotenu pomaga w walce z wolnymi rodnikami. Z kwasów organicznych w jabłku znajduje się kwas mlekowy, cytrynowy i octowy. dzięki obecności tych związków ocet jabłkowy pomocny jest w oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn. Wzmacnia system immunologiczny, poprawia stan naczyń krwionośnych oraz reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową. Zawarte w occie jabłkowym pektyny przyspieszają metabolizm komórkowy, wspomagają perystaltykę jelit, obniżają przyswajalność i stopień odkładania tłuszczu, zmniejszają ryzyko miażdżycy. Dostarczona wraz z octem jabłkowym do naszego organizmu witamina E chroni przed oznakami starzenia, poprawia stan wzroku i mięśni, poprawia koncentrację oraz ukrwienie organów wewnętrznych. Potas polepsza pamięć, zapewnia zdrowe zęby i dziąsła oraz piękną i zdrową cerę.

 

Zastosowanie octu jabłkowego

Do głównych obszarów zastosowań octu jabłkowego należy gospodarstwo domowe oraz nasze zdrowie i uroda.

Wpływ na zdrowie:

Ocet stosuje się w leczeniu chorób i dolegliwości układu oddechowego – rozszerzając naczynia ułatwia oddychanie. Można nim nacierać klatkę piersiową i plecy. Jego właściwości antybakteryjne i antyseptyczne wykorzystuje się do leczenia anginy, bólu gardła czy zapalenia migdałków stosując ocet jako płyn do płukania gardła. Mieszanka octu jabłkowego i wody jest skuteczna w problemach trawiennych i zatruciach pokarmowych. Przemycie skóry czystym octem w przypadku oparzenia może zapobiec powstaniu pęcherzy a w przypadku ran odkazi je i umożliwi szybsze gojenie. Najbardziej znanym sposobem wykorzystania octu jabłkowego jest kuracja odchudzająca pozwalająca oczyścić organizm z toksyn, w przypadku nadwagi. Eksperci twierdzą, jednak że ocet jabłkowy wypłukuje z organizmu potas, może też uszkadzać szkliwo zębów.

Inne właściwości zdrowotne octu jabłkowego to udrożnienie zatok, obniżenie poziomu glukozy we krwi.

Mimo szerokiego zastosowania, octu jabłkowego nie należy nadużywać. W nadmiarze podrażnia ścianki jelit, co może prowadzić do wrzodów.

 

Wpływ na urodę:

Ocet jabłkowy jest surowcem do produkcji kosmetyków domowej roboty. Wykorzystując ocet jabłkowy możemy otrzymać tonik do cery trądzikowej, płukankę do włosów, ale także maseczkę do skóry suchej, a nawet szampon. W przypadku łuszczycy, delikatne przemywanie zmian nasączonym octem płatkiem kosmetycznym pozwala złagodzić podrażnienia. Ocet jabłkowy przydaje się także w pielęgnacji skóry suchej, zapobiega wypryskom i innym wykwitom. Można go dodać do wody podczas kąpieli w wannie. Pozwoli to oczyścić skórę z toksyn, wygładzić ją i nawilżyć.

Źródła

1. H. Pieprzyk, Ocet jabłkowy, niezwykłe właściwości – zastosowanie w lecznictwie, dostępne on line: 05.09.2017, http://bonavita.pl/ocet-jablkowy-niezwykle-wlasciwosci-i-zastosowanie-w-lecznictwie

2. 7 pomysłów na wykorzystanie octu jabłkowego, dostępne on line: 05.09.2017, http://bonavita.pl/7-pomyslow-na-wykorzystanie-octu-jablkowego

3. 10 zastosowań octu w pielęgnacji urody, dostępne on line: 05.09.2017,

https://kobieta.wp.pl/10-zastosowan-octu-jablkowego-w-pielegnacji-urody-5983124256473729g

 

KOMENTARZE
news

<Maj 2019>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
11
12
15
19. Central European BioForum
2019-05-15 do 2019-05-16
16
18
19
20
23
Chemia dla urody
2019-05-23 do 2019-05-23
25
26
28
31
1
2
Newsletter