Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Naturalne pasty do zębów
Pastą do zębów nazywa się mieszaninę substancji, która służy do utrzymywania czystości jamy ustnej i zębów. Preparat ten rozprowadza się przy pomocy szczoteczki do zębów i jest jednym z najczęściej występujących produktów w naszych domach. Czym są naturalne pasty do zębów? Jakie składniki znajdują się w tych produktach? Odpowiedź poniżej.

 

Jak działają pasty do zębów?

Usuwając w sposób mechaniczny z powierzchni zębów i dziąseł zanieczyszczenia czy też naloty o zróżnicowanym składzie chemicznym, pasty do zębów stanowią długotrwałą ochronę przeciwpróchniczą, ale także zapewniają estetyczny i ładny wygląd zębów i świeży oddech. Niejednokrotnie zapobiegają chorobom przyzębia.

 

Skład pasty do zębów

Ze względu na pełnione funkcje w higienie jamy ustnej, w paście do zębów wyróżnić można następujące grupy składników:

  • środki abrazyjne (ścierne, polerujące);
  • środki żelujące (zagęstniki), które decydują o konsystencji preparatu;
  • środki pieniące;
  • substancje smakowo-zapachowe;
  • substancje przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne;
  • substancje biologicznie czynne, które działają na: tkanki twarde zęba, dziąsła i śluzówkę, płytkę i kamień nazębny.

W przypadku tradycyjnych past do zębów składniki te są związkami chemicznymi, wyprodukowanymi przez naukowców i wypromowanymi przez specjalistów od marketingu. Wiele z powszechnie stosowanych w pastach do zębów substancji chemicznych ma działanie niepożądane dla zdrowia i bezpieczeństwa dorosłych, ale także dzieci czy kobiet w ciąży. Takim najbardziej kontrowersyjnym dodatkiem jest fluor.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, kobiet w ciąży, osób chcących stosować w pielęgnacji jamy ustnej tylko naturalne produkty czy też wegetarian opracowano tzw. naturalne pasty do zębów.

 

Czym są naturalne pasty do zębów?

Ideą naturalnych past do zębów jest to, aby nie zawierały one potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia chemicznych komponentów.

W naturalnych pastach do zębów nie może być zatem: SLS, SLES, parabenów, ftalanów, fluoru, formaldehydu, metali ciężkich, glutenu, komponentów zawierających aluminium, olei mineralnych, składników pochodzenia zwierzęcego, składników modyfikowanych genetycznie, składników z przerobu ropy naftowej, chlorheksydyny.  Znajdują się w nich natomiast cenne surowce dostarczone przez samą naturę i od wieków znane ze swoich dobroczynnych właściwości. Ich główną cechą jest to, że powstają wyłącznie przy użyciu produktów rolniczych i zootechnicznych, o certyfikowanym pochodzeniu ekologicznym. Można je także wykonać samemu w domu z odpowiednich surowców, dostępnych w dobrych sklepach z certyfikowanymi produktami.

Pasty naturalne w bezpieczny i skuteczny sposób czyszczą i pielęgnują dziąsła i zęby, zapobiegają próchnicy i paradontozie. Korzystnie wpływają na florę bakteryjną ust.

Wśród dostępnych na rynku preparatów rolę substancji ściernej pełni kwas krzemowy, krzem mineralny, kreda lub sproszkowany bambus. W naturalnych pastach do zębów obecne są także hydrolaty m.in. z melisy, mięty pieprzowej, ekstrakty z takich roślin jak kwiatek nagietka, burak, koper włoski, rumianek, alginiany z alg morskich, olejki eteryczne, gliceryna roślinna i propolis.

I tak przykładowo, olejek karwonowy oraz olejek goździkowy będą działały bakteriobójczo i przeciwbólowo. W walce z drobnoustrojami ma zastosowanie także propolis, który skutecznie chroni przed wirusami oraz grzybami.

Wyciąg z nagietka lekarskiego i rumianku pomaga zapobiegać stanom zapalnym jamy ustnej czy chorobom dziąseł. Obecny w recepturze ksylitol ma działanie przeciwpróchnicze.

Zastosowanie naturalnych minerałów, organicznych ekstraktów z upraw ekologicznych i olejków eterycznych pozwala na zastąpienie chemicznych środków w klasycznych pastach do zębów.

 

Oto receptury naturalnych past do zębów do wykonania w domu:

 

Pasta wybielająca

Składniki:

¼ szklanki węglanu wapnia w proszku

3 łyżki ksylitolu

¼ szklanki oleju kokosowego

miętowy olejek eteryczny

Sposób wykonania: Wszystkie składniki należy zblendować do uzyskania jednolitej konsystencji. Pastę przełożyć do pojemnika i przechowywać w temperaturze pokojowej.

 

Pasta do zębów z zieloną glinką

Składniki:

6 łyżek oleju kokosowego

3 łyżki sody oczyszczonej

3 łyżki glinki zielonej

kilka kropli olejeku z drzewa herbacianego

Sposób wykonania: wszystkie składniki umieścić w naczyniu np. w słoiczku i wymieszać dokładnie na jednolitą masę. Z racji, iż glinka zielona ma właściwości chłonące, pasta może wyjść za sucha. W takim przypadku należy dodać dodatkową porcję oleju kokosowego, aby konsystencja była odpowiednia.

 

Przepis na pastę do zębów bezpieczną dla dzieci na bazie oleju kokosowego znajdziecie tutaj. 

Źródła

1. Jak zrobić naturalną pastę do zębów, dostępne on line: 07.11.2016.

http://naturalnienaturalni.pl/jak-zrobic-naturalna-paste-do-zebow/

2. Organiczne pasty do zębów. dostępne on line: 07.11.2016.

http://lawendowaszafa24.pl/pl/c/Organiczne-pasty-do-zebow/34

3. Pasty do zębów, dostępne on line: 07.11.2016.

http://kosmetykinaturalne.com.pl/category/pasty-do-zebow

4. Naturalne pasty do zębów. dostępne on line: 07.11.2016. 

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
31
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
17
18
20
NutraFood Poland
2021-04-20 do 2021-04-22
22
24
27
Podstawy oznaczania wilgotności
2021-04-27 do 2021-04-27
28
29
1
2
Newsletter