Standardowe kosmetyki działają jedynie na powierzchni skóry. Nanokosmetyki przenikają skutecznie do głębszych ich warstw. Dzięki nanotechnologii duże cząsteczki z aktywnie działającymi substancjami można było zastąpić mikroskopijnej wielkości nanosomami, które bez błędnie i celnie trafiają w istotę problemu.
W przypadku kłopotu z nadmiernym wypadaniem włosów, oddziaływałyby na cebulki włosów, u osób z trądzikiem na gruczoły łojowe odpowiedzialne za nadprodukcję sebum a w przypadku osób dojrzałych dostarczałyby substancji odżywczych oraz stymulowałyby do pracy osłabione wraz z wiekiem włókna: kolagen, elastynę i włókna sprężyste.
Co to są nanocząsteczki?
Nanocząsteczki, nanosomy (nazwa pochodzi od greckiego nanos (karzeł)) są to cząsteczki o średnicy nie większej niż 100 nanometrów. Nanosom jest 200 razy mniejszy od ludzkiej komórki, dlatego też może przenikać przez naskórek i dostawać się do głębszych warstw skóry. Dodatkowo nanosomy wykorzystywane w kosmetologii mają tę zaletę, że mogą działać dłużej, uwalniając aktywne substancje nawet do 15 godzin, co jest bardzo ważne w wielu kosmetycznych problemach.
Początki nanotechnologii
Początki nanotechnologii sięgają lat 50-tych XX wieku w wykładzie Richard P. Feynman „There`s Plenty Room at the Bottom”. Naukowiec zastanawiał się, używając obrazowego eksperymentu, w jaki sposób zmieścić 24-tomową encyklopedię na łebku od szpilki oraz jak wykorzystać koncepcję miniaturyzacji i nanowielkości. Jednakże pierwszy raz termin „nanotechnologia” został użyty dopiero w 1974 roku. Powstanie mikroskopu tunelowego, pozwoliło obserwować pojedynczy atom a zatem otworzyło „drzwi” tej nowatorskiej wdawałoby się dziedzinie. Stało się to jednak dopiero w 1981 roku. Cztery lata później odkryto fullery, czyli związki złożone z cząsteczek węgla puste w środku, z których to można było stworzyć pierwsze nanostruktury.
Jednak prawdziwym przełomem było powstanie w 1986 roku mikroskopu atomowego, umożliwiającego bardzo dokładne oglądanie cząsteczek wielkości pojedynczego atomu oraz dodatkowo posiadającego zdolności rozdzielcze.
Prawdziwe zainteresowanie nanotechnologią odnotował świat dopiero w 2004 roku. Wszystko za sprawą odkrycia i wykorzystywania na szerszą skalę dokładnych mikroskopów oraz techniki laserowej.
Dzisiaj zafascynowane możliwościami nanotechnologii są szczególnie USA i Francja gdzie trwają badania nad nowymi sposobami wykorzystania tej technologii. W Polsce możliwości nanotechnologii i badania nad nimi nie są rozpowszechnione. Być może zmieni się to w najbliższej przeszłości?
Źródło:
„Nature”
„Gazeta wyborcza”
Oprac. Magdalena Jóźwicka
KOMENTARZE