Uwzględniając płeć i pochodzenie osoby badanej, odkryto jak poszczególne warianty genów wpływają na kształt i określone cechy twarzy. Porównano rzeczywiste rysy twarzy danej osoby oraz jej cechy genetyczne, następnie dokonano walidacji tej metody poprzez ankiety w których pytano ochotników: Czy ta twarz wygląda na twarz kobiecą czy męską? Jak bardzo jest kobieca? Jaki odsetek cech to rysy twarzy zachodnioafrykańskiej? Do jakiej grupy etnicznej przyporządkował byś tą twarz: afroamerykańska czy afrykańska ; biała, europejska czy amerykańska; a może mieszana?
Porównano kilka różnych populacji świata. Umieszczono siatkę na modelach 3D ludzkich twarzy i zmierzono współrzędne punktów na siatce. Następnie wyznaczono statystyczne zależności pomiędzy kształtem twarzy a płcią, pochodzeniem i sekwencją DNA.
Aby zidentyfikować poszczególne geny, wykorzystano znane już mutacje genetyczne wywołujące deformacje twarzy i czaszki, przypuszczając że geny o prawidłowych sekwencjach determinują fizjologiczne cechy fenotypowe.
Taka metoda wydaj się być przydatna w celu wizualizacji przodków Homo sapiens na podstawie DNA. Być może w przyszłości kryminolodzy będą w stanie zobrazować wygląd, czy to przestępcy czy ofiary, na podstawie śladów biologicznych. A kosmetolodzy stworzą produkty pielęgnacyjne zmieniające wygląd i owal twarzy?
KOMENTARZE