Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Mydło vs. żel pod prysznic
13.03.2013

Mydła znane są od bardzo dawna, a ich wynalezienie przypisuje się Fenicjanom. Początkowo stosowane były głównie do przemywania ran i prania. Opierały się na solach sodowych kwasów tłuszczowych pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego i były otrzymywane poprzez gotowanie (ważenie) tłuszczów z ługiem sodowym (NaOH) oraz dodatkami, takimi jak kalafonia czy krzemiany. Kiedy odparowała woda i oddzieliła się gliceryna, do suchego, surowego, rozdrobnionego mydła dodawano środki zapachowe i prasowano je w kostki (peloteza).

Przykładowa receptura mydła toaletowego:

  • mydło sodowe z kwasów tłuszczowych łoju ok. 60%
  • mydło sodowe z oleju kokosowego10-27%
  • chlorek sodu 0,5%                                                  
  • substancje kompleksujące 0,3%
  • przeciwutleniacze 0,1%
  • kompozycja zapachowa 0,5-2,0%
  • barwniki 0,1%
  • inne dodatki, woda add 100%

 

Mydła są miękkie, gdy zawierają duże ilości oleju kokosowego lub innych surowców roślinnych, np. oleju palmowego czy sojowego. Rolę przeciwutleniacza może pełnić palmitynian askorbylu, witamina E czy BHT. Zadaniem substancji kompleksujących jest wiązanie jonów metali przejściowych, które katalizują procesy autooksydacji. Inne dodatki chronią przed odtłuszczaniem skóry. W tym celu stosuje się kwasy tłuszczowe, alkohole tłuszczowe, lecytynę czy oleje roślinne.

W mydłach leczniczych znajdują się inne substancje, które pełnią funkcje przeciwgrzybicze, dezynfekujące, przeciwpotne, dezodorujące, nawilżające. Z kolei do mydeł przezroczystych na etapie produkcji dodawane są: gliceryna, sorbitol, cukier lub etanol.

Obecnie produkuje się mydła zawierające również inne środki, takie jak detergenty, które obniżają napięcie powierzchniowe, np. pochodne trójetanoloaminy.

Przykładowa receptura mydła syntetycznego

  • sól sodowa siarczanowanych kwasów tłuszczowych ok. 30%
  • sól sodowa izotionianu kwasów tłuszczowych ok. 15%
  • sól sodowa monoestru kwasu sulfobursztynowego ok. 10%
  • alkohole tłuszczowe ok. 10%
  • kwasy tłuszczowe ok. 10%
  • skrobia ok. 10%
  • kompozycja zapachowa ok. 1%
  • dodatki specjalne, barwniki, woda add. 100%

W dzisiejszych czasach coraz częściej tradycyjna kostka mydła zastępowana jest przez żele pod prysznic, które kuszą nie tylko pięknym zapachem, ale i estetycznym opakowaniem. Czy jednak kolor i zapach są w tym momencie najważniejsze? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na skład takich produktów. Dobry żel pod prysznic powinien zawierać odpowiednio skomponowane, delikatne składniki myjące oraz substancje renatłuszczające, które nawilżają i odżywiają. Najskuteczniejszym z nich jest prowitamina B5, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie naskórka, nawilża skórę i zapobiega podrażnieniom.

W zależności od pełnionych funkcji, substancje w żelach można podzielić na trzy grupy:

  • Pierwszą grupę stanowi odpowiednio dobrana mieszanina tenzydów, których podstawowym zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń skóry. Dzięki swojej budowie usuwają zarówno zanieczyszczenia hydrofilne, jak i lipofilne. W skład takiej mieszaniny wchodzi zazwyczaj SODIUM LAURETH SULFATE (laurylosiarczan sodu), który ma doskonałe właściwości odtłuszczające, myjące i pianotwórcze. Kolejny składnik stanowi COCAMIDOPROPYL BETAINE (kokamidopropylobetaina), który usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry oraz działa łagodząco. Łagodzi drażniące działanie substancji powierzchniowo czynnych. Uzupełnieniem powyższych substancji jest PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL (polioksyetylenowany 40 molami tlenku etylenu uwodniony olej rycynowy), który ma dodatkowe działanie odtłuszczające i usuwające zanieczyszczenia tłuszczowe z powierzchni skóry.
  • Drugą grupę stanowią surowce, których zadaniem jest odbudowanie warstwy lipidowej skóry, i które łagodzą działanie środków powierzchniowo czynnych. Taką substancją jest COCAMIDE DEA (dietanoloamid kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego), który pełni funkcje renatłuszczające, GLYCERIN (gliceryna, 1,2,3- propanotriol), czyli hydrofilowa substancja nawilżająca, która ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka. Pełni funkcję promotora- ułatwia transport innych substancji w głąb skóry. W tej grupie znalazły się również POLYQUATERNIUM, który wygładza skórę i chroni przed uporczywym świądem ciała oraz PANTHENOL (pantenol), który nadaje skórze uczucie gładkości, działa przeciwzapalnie i przyspiesza regenerację naskórka.
  • Trzecią grupą są substancje dodatkowe, takie jak zagęstniki, które poprawiają konsystencję kosmetyku czy konserwanty. Do tej grupy zaliczamy również surowce, które wpływają na komfort użytkowania, czyli przede wszystkim barwniki, kompozycje zapachowe, substancje pianotwórcze i zmętniające.

Zapewne wielu konsumentów zastanawia się, co wybrać: mydło czy żel pod prysznic. Zdania w tym temacie są podzielone. Zapewne wadą większości tradycyjnych mydeł jest zbyt wysokie, zasadowe pH, znacznie wyższe niż fizjologiczne pH naszej skóry. Używanie tego typu preparatów powoduje wysuszanie naskórka i skłonność do podrażnień. W żelach pod prysznic substancje myjące dobierane są w taki sposób, aby były łagodne dla skóry.

Z drugiej strony istnieje grupa odbiorców, którzy są zdania, że jesteśmy ofiarami skutecznego marketingu i reklamy, których zadaniem jest przekonanie nas, że wyższa cena oznacza wyższą jakość. Zdaniem tej grupy, skuteczność mycia żeli pod prysznic, czyli podstawowa funkcja, jaką powinny spełniać jest niewspółmiernie mniejsza w porównaniu z tradycyjnymi mydłami. Oczywiście, żele zawierają więcej dodatków, są to jednak głównie olejki zapachowe, sole do zagęszczania i gliceryna, które nie mają nic wspólnego z usuwaniem brudu i tłuszczu. Dodatkowo produkty te są niepraktyczne. Butelki są źle wyprofilowane, przez co przewracają się, nie wspominając o tym jak trudno je otworzyć.

Wybór między mydłem a żelem pod prysznic należy do nas. Zadaniem firm kosmetycznych jest z kolei znalezienie złotego środka i wyprowadzenie na rynek takiego produktu, który połączy skuteczność mycia tradycyjnego mydła z delikatnością żelu pod prysznic.

 

Wioleta Cieplik

Źródła:

  1. http://uroda.wieszjak.pl/piekne-cialo/310041,Mydlo-czy-zel-pod-prysznic.html, 11.03.2013
  2. http://kobieta.wp.pl/kat,26369,title,Po-co-nam-zel-pod-prysznic,wid,13892421,wiadomosc.html, 11.03.2013
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter