Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Moje dziecko ma trądzik! Co robić?
Rodzice zazwyczaj myślą, że ich pociecha zacznie zmagać się z trądzikiem w wieku dojrzewania, tak jak jego przyszli rówieśnicy. Nie zawsze jednak musi tak być. Wiele dzieci dotyka wysyp trądziku w wieku niemowlęcym. Jakie są przyczyny tego zjawiska? Jak rozpoznać i leczyć trądzik dziecięcy? A także, co najważniejsze, czy jest to powód do zmartwień rodziców? Odpowiedzi na te pytania przedstawia poniższy artykuł.

 

Dlaczego trądzik pojawia się u niemowląt?

W celu zapewnienia skórze odpowiedniej bariery ochronnej, gruczoły w niej obecne wydzielają łój zwany sebum. Jeśli zbyt duża ilość łoju zostaje nagromadzona pod skórą, w mieszku włosowym tworzy się czop, co powoduje rozwój bakterii i wystąpienie stanu zapalnego. Na skutek tego na powierzchni skóry pojawia się czerwona krostka z wypukłą białą częścią środkową. Trądzik zazwyczaj występuje tam, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. Przeważnie jest to twarz, szyja, ramiona i plecy. 

Trądzik osób dorosłych często uzależniony jest od czynników takich jak nieodpowiednia dieta, stres czy przyjmowanie niektórych leków. W przypadku trądziku dziecięcego, naukowcy twierdzą, iż hormony matczyne wpływają na nieprawidłową pracę gruczołów łojowych oraz powstawanie zmian na skórze niemowlęcia. Oprócz przyczyn hormonalnych, mogą być temu winne niektóre leki przyjmowane przez matkę w trakcie okresu karmienia piersią lub w ciąży. Niekiedy niemowlęta w ten sposób reagują na niektóre produkty do pielęgnacji skóry, zawierające w składzie emolienty. 

U większości dzieci trądzik ustępuje po kilku tygodniach. U niektórych trwa do 6 miesięcy. Trądzik niemowlęcy zazwyczaj nie powoduje powstawania blizn, w przeciwieństwie do dorosłych. 
 

Pierwsze objawy...

Trądzik niemowlęcy często mylony jest z innymi chorobami skórnymi występującymi u dzieci. Zazwyczaj objawia się czerwonymi lub białymi niewielkimi guzkami na policzkach, nosie, czole, brodzie lub niekiedy na plecach dziecka. Objawy mogą się pogarszać podczas wyższej temperatury na zewnątrz, czy też w przypadku podrażnionej skóry. 
 

Co zatem zrobić?

Trądzik dziecięcy zazwyczaj ustępuje samoistnie, bez konieczności jakiegokolwiek leczenia, jednak istnieją pewne zasady higieny skóry, których powinni przestrzegać rodzice. Są to m.in.:

- unikanie mydła i preparatów tłuszczowych w pielęgnacji twarzy dziecka;
- przemywanie wodą skóry dotkniętej trądzikiem trzy razy dziennie;
- dokładne osuszanie skóry po myciu;
- niestosowanie preparatów przeciwtrądzikowych przeznaczonych dla dorosłych;
- zwilżanie co jakiś czas skóry dziecka mlekiem matki, co może przyspieszyć gojenie. 

Podobnie jak w przypadku trądziku u osób dorosłych, ważne jest, aby uniknąć dotykania, wyciskania lub agresywnego oczyszczanie miejsc dotkniętych trądzikiem. Może to prowadzić do powstawania infekcji lub blizn. U niektórych dzieci zalecane jest nawilżanie skóry lekkimi emulsjami.

Generalnie, trądzik niemowlęcy nie jest powodem do niepokoju u rodziców. Jednak w przypadku, gdy nie ustępuje on samoistnie lub gdy stan skóry pogarsza się z dnia na dzień, zalecana jest wizyta u pediatry i stosowanie się do zaleceń lekarza.

Źródła

http://www.medicalnewstoday.com/articles/312421.php

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter