Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Masło Murumuru -amazoński sposób na piękno
04.04.2013

Jednym z podstawowych warunków zachowania dobrej kondycji skóry jest zapewnienie jej odpowiedniego stopnia nawilżenia. Nie dziwi, więc fakt, że tłuszcze i ich pochodne stanowią podstawową grupę surowców stosowanych w preparatach kosmetycznych. Coraz częściej ich rolę pełnią w kosmetykach egzotyczne surowce. Jednym z nich jest masło murumuru.

Egzotycznie brzmiące nazwy coraz częściej pojawiają się na etykietach produktów kosmetycznych. Dla producentów liczy się również to, że egzotyczne surowce intrygują samą swoją nazwa, dzięki czemu skutecznie przykuwają uwagę konsumentów i pozwalają wyróżnić produkt spośród wielu innych dostępnych na rynku kosmetycznym.

Ponadto badania naukowe potwierdzają, że składniki naturalne faktycznie są lepiej tolerowane przez skórę, niż związki syntetyczne. Przyjmuje się, że obecnie ponad 25 % konsumentów wybiera preparaty oparte na surowcach naturalnych. Dlatego, do coraz chętniej wykorzystywanych surowców preparatów kosmetycznych należą oleje i masła kosmetyczne. Ich oferta jest coraz szersza. Do cenionych w kosmetyce należą m.in. masło shea (karite), kakaowe, czy awokado Masła kosmetyczne są czystymi tłuszczami otrzymywanymi z nasion i owoców różnych roślin.

Przygotowując kosmetyki do pielęgnacji warto zwrócić swoją uwagę na masło murumuru, które doskonale nadaje się do pielęgnacji zarówno ciała jak i włosów. Masło murumuru pozyskiwane jest z nasion owoców dziko rosnącej palmy Astrocaryum murumuru  występującej w rejonach Amazonii. Otrzymywane jest w wyniku tłoczenia na zimno. Jest nierafinowane. Posiada charakterystyczny zapach i kremowy odcień. W porównaniu z olejem kokosowym, czy palmowym  posiada wyższą temperaturę topnienia, a co za tym idzie, trwalszą konsystencję. Masło to znane jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych i bakteriobójczych. Dawniej owoce palmy murumuru były wykorzystywane przez tubylców zarówno do celów leczniczych, jak i do jedzenia.  

Masło murumuru posiada unikalny skład kwasów tłuszczowych. Jest bogatym źródłemkwasów nienasyconych tj. kwasu oleinowego 12,56%, i linolowego 2,87%. Z tego powodu jest doskonałym środkiem zmiękczającym, zapobiegającym wysuszeniu skóry. Jest skutecznym naturalnym emolientem.   Nie tylko natłuszcza, ale dodatkowo dba o to, aby skóra nie traciła swojej naturalnej wilgoci.  Pozwala utrzymać prawidłową barierę hydrolipidową skóry.  A ze względu na dużą zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych , w tym  laurynowego 47,46% i  mirystynowego 26% murumuru, działa ochronnie na skórę zabezpieczając ją przed niesprzyjającymi warunkami  atmosferycznymi  (mróz, słońce, wiatr).  Jest  również  cennym źródłem witaminy A, która pełni funkcję antyoksydacyjne. Dzięki czemu masło to doskonale nadaję się do zastosowania w preparatach anti-aging, przywracając elastyczność zniszczonej i starzejącej się skórze.

Warto zwrócić, także uwagę na jego zastosowanie  w preparatach  do pielęgnacji  włosów. W przypadku włosów suchych, matowych i zniszczonych zabiegami chemicznymi przywraca im sprężystość i naturalny połysk. Masło murumuru wspaniale sprawdza się jako składnik szamponów i odżywek do włosów kręconych i puszących się. Odbudowuje strukturę włosa, przywraca blask oraz nadaje włosom naturalną miękkość, dzięki czemu stają się bardziej podatne na układanie i modelowanie .Jest niezastąpiony przy tworzeniu perfekcyjnych loków. Podkreśla ich skręt, zapewniając długotrwałą sprężystość i elastyczność. W pielęgnacji włosów amazońskie masło używane jest jako dodatek do ekologicznej bazy odżywek Na 100 ml/g bazy dodaje się ok. 5 gmasła. W formulacjach masła kosmetyczne dodaje się do fazy olejowej w trakcie przygotowywania emulsji.

Masło murumuru można również stosować w postaci surowej, rozpuszczając ok. 5 g masła i wmasowując w wilgotne włosy.

ZALECANE UŻYCIE W FORMULACJACH

MLECZKA I KREMY

2-20%

BALSAMY

     5-100% *

MYDŁA

3-20%

SZAMPONY I ODŻYWKI DO WŁOSÓW

                               1-5%

*masło w postaci surowej

 

Źródło

http://www.organics-nature.com/index.php?option=com_content&view=article&id=147&Itemid=156

http://zielonyklub.pl/maslo-murumuru.html

 

Bogumiła Kroczyńska

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2022>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter