Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kwas migdałowy – właściwości oraz zastosowanie w kosmetologii
Kwas migdałowy – właściwości oraz zastosowanie w kosmetologii

Kwas migdałowy należy do alfa-hydroksykwasów. Z tego względu, że jego cząsteczka jest największa spośród wszystkich kwasów AHA, działa łagodniej, co zapewnia długotrwałe efekty. Jego aktywność rozjaśniająca przebarwienia związana jest ze złuszczaniem martwych komórek naskórka i melaniny, która się tam znajduje. Można go stosować samodzielnie w domu, ale także w gabinecie kosmetycznym w większych stężeniach pod okiem doświadczonych kosmetologów.

 

 

Właściwości kwasu migdałowego

Naturalne źródło występowania kwasu migdałowego to wiśnie, morele i migdały. Związek ten wykazuje najsilniejsze działanie przeciwbakteryjne spośród wszystkich alfa-hydroksykwasów. Występuje w postaci białych płatków. Rozpuszcza się w kwasie etylowym oraz izopropylowym oraz częściowo w wodzie. Kwas migdałowy znajdziemy na etykiecie produktu pod nazwą Mandelic Acid. Składnik ten powoduje rozluźnienie połączeń komórek naskórka z cementem międzykomórkowym, prowadząc do mikrozłuszczenia powierzchownych warstw naskórka. W ten sposób dochodzi do zmniejszenia grubości naskórka, co powoduje, że skóra staje się gładka. Dzięki temu składniki aktywne kosmetyków lepiej wnikają w głębsze warstwy skóry, a to przyczynia się do zwiększenia skuteczności ich działania. Wyrównuje koloryt cery poprzez rozjaśnienie przebarwień naskórkowych. Stosowanie tego kwasu regularnie spowalnia proces starzenia się skóry poprzez spłycenie powierzchownych zmarszczek, rozjaśnienie oraz wygładzenie skóry. Kwas migdałowy jest używany przez osoby praktycznie z każdym rodzajem cery. Bardzo często stosuje się peelingi z kwasem migdałowym u osób z trądzikiem pospolitym oraz w przypadku cery z zaskórnikami. Kwas ten nie posiada właściwości fotouczulających, dlatego można go aplikować przez cały rok. Stosując wspomnianą substancję w wysokich stężeniach, warto zadbać o barierę hydrolipidową, by uniknąć nadmiernego wysuszenia naskórka. Dlatego nie wolno zapominać o odpowiednim nawilżeniu skóry. Włączając kwas migdałowy do swojej rutyny pielęgnacyjnej, należy zacząć od niskich stężeń 5-8%. W składzie preparatów kosmetycznych ze wspomnianym kwasem znajdują się często dodatkowo substancje nawilżające, które zapobiegają nadmiernemu wysuszeniu skóry. W zależności od zastosowanego stężenia kwas ten wykazuje różne właściwości. Wysokie stężenia tej substancji są używane w gabinetach kosmetycznych podczas profesjonalnych zabiegów.

Badanie na kwasie migdałowym

Przeprowadzono badanie mające na celu ocenę skuteczności dermokosmetyków zawierających 5% i 10% kwasu migdałowego w pielęgnacji skóry osób z trądzikiem. W badaniu wzięło udział 60 pacjentów z trądzikiem grudkowo-krostkowym o różnym nasileniu, którzy zostali podzieleni na dwie równe grupy. Jedna grupa stosowała preparat z 5% kwasem migdałowym, a druga używała kosmetyk z 10% kwasem migdałowym. Po zakończeniu leczenia oceniono nasilenie objawów trądziku (w skali Hellgrena-Vincenta) oraz liczbę zmian skórnych – grudek, krost, zaskórników. Przeprowadzone badanie wykazało poprawę stanu skóry w dwóch grupach. Doszło do zmniejszenia liczby krost, guzków zapalnych oraz zaskórników w każdej z badanych grup. Odsetek osób w każdej grupie wykazał podobne zmniejszenie ciężkości trądziku. Przeprowadzone badanie potwierdza, że preparaty z 5% i 10% kwasem migdałowym są bezpieczne, ale również skuteczne w leczeniu trądziku. Jedyne działania niepożądane, które zostały zaobserwowane podczas 2-miesięcznego stosowania, to łagodne podrażnienie skóry u kilku osób z wrażliwą cerą. Te jednak szybko przeminęły i nie wymagały przerwania leczenia.

Zastosowanie kwasu migdałowego w gabinecie kosmetycznym – okiem kosmetolog Agaty Zejfer

Kwas migdałowy jest jednym z najbardziej popularnych kwasów w gabinecie kosmetologicznym. Wykorzystywany jest w leczeniu praktycznie każdego problemu skórnego. Pragnę jednak podkreślić, że w gabinetach, w których dostępna jest szeroka oferta zabiegów, jest on używany stosunkowo rzadko, z tego względu że jest łagodnym kwasem. Stosuje się go przez cały rok, ponieważ jest jednym z najbezpieczniejszych kwasów. Nie ma przeciwskazań do jego stosowania. Warto jednak zachować szczególną ostrożność przy skórze naczyniowej, jeśli chcielibyśmy zaaplikować 40% stężenie kwasu migdałowego. Istotne jest to, że może być używany  nawet przez kobiety w ciąży. W gabinecie kosmetologicznym stosujemy kwas migdałowy w różnych stężeniach – w połączeniach z innymi kwasami wartość ta sięga do 10%, natomiast kiedy używamy go „solo” jego stężenie wynosi 20-40%. Przy wspomnianych wartościach możemy mówić o jego efektywnym działaniu. Wspomniany kwas najczęściej stosuje się na samym początku po oczyszczeniu skóry, zostawiając go do 10 minut, a dopiero potem przechodzimy do kolejnych etapów procedury. Po takim przygotowaniu skóry staje się ona bardziej gładka i gotowa na aplikacje kolejnych substancji. Chcąc pozbyć się przebarwień, stosujemy połączenie kwasu migdałowego z kwasem cytrynowym lub ferulowym. Kwas migdałowy działa głównie w warstwie rogowej naskórka. Dlatego warto podkreślić, że nie działa on na melanocyty, gdyż nie jest inhibitorem tyrozynazy. Rozjaśnianie przebarwień związane jest ze złuszczaniem martwych komórek naskórka i melaniny, która się tam znajduje. Wspomnę, że kwas migdałowy może występować w różnych formach – w produktach bardziej żelowych  oraz roztworach. Mówiąc o mieszankach substancji, z reguły mamy do czynienia z roztworami. Roztwory podlegają „samoneutralizacji”. W przypadku kwasów żelowych należy je szybko zmyć, czyli nakładamy na twarz taki preparat, czekamy 10 minut, zmywamy i neutralizujemy.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/migda%C5%82y-solone-solone-migda%C5%82y-1266908/

https://www.termedia.pl/Evaluation-of-the-efficacy-and-tolerability-of-mandelic-acid-containing-cosmetic-formulations-for-acne-skin-care,56,25608,1,1.html

KOMENTARZE
Newsletter