Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kremy z truskawek przyszłością fotoprotekcji?
10.09.2012

Naukowcy z uniwersytetów w Hiszpanii i we Włoszech odkryli właściwości fotoprotekcyjne w ekstrakcie z truskawek. Właściwości fotoprotekcyjne wynikają z obecności związków polifenolowych, głównie flawonoidów i antocyjanów. Znane jest działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe tych substancji.


Przeczytaj również:

Morskie bakterie sprzymierzeńcami w walce ze starzeniem się skóry

Trujące kosmetyki? Europejska Agencja Środowiska alarmuje!


 

I tak antocyjany zawierają aglikon – antocyjanidynę (związek amfoteryczny) i cukier (np. glukoza). Aglikon tworzy z kwasami sole oksoniowe barwy czerwonej, a z zasadami sole fenolowe barwy niebieskiej. Antocyjany są, więc barwnikami czerwonymi lub niebieskimi kwiatów i owoców. Wykazuja działanie farmakologiczne. Działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, uspokajająco, przeciwwysiękowo, poprawiają krążenie w naczyniach włosowatych, wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych. Nazwy antocyjanów pochodzą często od nazw łacińskich rodzajów lub gatunków roślin, np. malwidyna (w malwach), peonidyna (w piwoniach, czyli peoniach), pelargonidyna (w pelargoniach).


Flawonoidy, z kolei zwane również bioflawonoidami lub flawonami, stanowią szeroką grupę wtórnych metabolitów roślinnych. Ich bogatym źródłem są liście i kwiaty, ale także owoce i nasiona głównie roślin okrytozalążkowych. Gromadzą się w powierzchniowych warstwach tkanek roślinnych, nadając im intensywny kolor, chroniąc jednocześnie przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Niemal wszystkie flawonoidy wykazują różnorodną aktywność biologiczną zarówno w organizmach roślinnych, jak i w zwierzęcych. Stanowią uniwersalne zmiatacze wolnych rodników, przede wszystkim dzięki właściwościom antyoksydacyjnym. Ponadto obniżają poziom reaktywnych form tlenu w organizmach roślinnych i zwierzęcych poprzez hamowanie procesów prowadzących do ich powstawania.


Międzynarodowe zespoły badawcze analizowały metanolowe wyciągi z odmiany truskawek Sveva pod kątem zawartości antocyjanów. Metodą analizy była wysokosprawna chromatografia cieczowa oraz spektrometria mas, dzięki którym udało się zidentyfikować pięć rodzajów antocyjanów.

Następnie przygotowano hodowle fibroblastów i dodano ekstrakt z truskawek w stężeniach 0,05, 0,25 i 0,5 mg / ml, za wyjątkiem kontroli. Następnie próbki narażono na promieniowanie UVA w dawce "ekwiwalent 90 minut w letnim słońcu południa na Riwierze Francuskiej." na ich zdolność do ochrony ludzkich skórnych fibroblastów przed promieniowaniem UVA.

Truskawkowy ekstrakt, zwłaszcza na 0,5 mg / ml, wykazał aktywność fotoprotekcyjną w fibroblastach eksponowanych na promieniowanie UVA. Wykazano zwiększoną żywotność i zmniejszone uszkodzenia DNA komórek, w porównaniu z komórkami kontrolnymi.


Naukowcy nie wykazali jednak związku pomiędzy obecnością antocyjanów oraz właściwościami fotoprotekcyjnymi, jednak twierdzą, że ich badania doprowadzą w przyszłości do powstania kremów chroniących przed promieniowaniem UVA wykonanych z truskawek. Zespół planuje ocenić, czy antocyjany w truskawkach lepiej chronią skórę przed promieniowaniem UVA, kiedy są aplikowane na skórę w postaci kremu czy gdy są spożywane.

Agata Lebiedowska

Źródła:
cosmeticsandtoiletries.com
http://kosmetologia.com.pl

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter