Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Krem który uczy się od skóry¬
08.03.2010
Bariera lipidowa – to tu działają kosmetyki.; Jest to swoista „linia frontu”, również dla dermatologa, dla którego jej przerwanie jest w wielu przypadkach trudnym do wyleczenia objawem głębszych problemów.
„Przerywaczy” bariery lipidowej jest wiele, od wewnętrznych mediatorów zapalnych związanych z łuszczycą i atopowym zapaleniem skóry, do codziennie używanych płynów do mycia naczyń i … emulsji kosmetycznych! Wśród tych ostatnich emulsje w/o, zdawałoby się lepsze w chronieniu bariery (stosuje się je przecież do cer wyjątkowo suchych), powodują efekt okluzji i rozmiękania skóry, która po zmyciu traci wodę w przyspieszonym tempie, dając natychmiast uczucie ściągania i suchości.

Nasza skóra to swego rodzaju płynny kryształ – zatopione w macierzy lipidowej korneocyty wykazują stopień uszeregowania i stabilności widoczny na zdjęciach mikroskopowych jako układ blaszkowatych struktur. Skóra tak zorganizowana charakteryzuje się stabilnością przepływu wody przez naskórek i dobrym stanem nawilżenia

Emulgatory w kremach, surfaktanty w środkach czystości i płyny używane do dezynfekcji powodują zmianę tego stanu. Pod ich wpływem blaszkowate struktury widoczne pod mikroskopem zmieniają się w micelle, a zewnętrznie ta utrata ciągłości struktury ujawnia się przyspieszoną utratą wody i odczuwalnym wysuszaniem naskórka.

Czyli i chemia, z którą stykamy się na co dzień i emulsje kosmetyczne, które powinny nas chronić, w gruncie rzeczy przyczyniają się do osłabiania bariery lipidowej naszej skóry.

Co robić? I użytkownicy i technologowie wciąż poszukują idealnego kremu.

Jednym z pomysłów, który w praktyce, przede wszystkim dermatologicznej, uzyskuje coraz więcej uznania jest zbudowanie bazy, która skopiuje strukturę lipidów skóry (baza DMS – Dermal Membrane Structure). Podejście, w którym i skład i ciekłokrystaliczna natura kremu przypomina barierę skórną znajduje potwierdzenie w badaniach klinicznych na tysiącach chorych.

W zastosowaniach kosmetycznych najcenniejszą chyba właściwością bazy jest stabilizacja nawilżenia i jego długotrwałość (znacząco lepsze od kontroli po 3 dniach od ostatniego użycia)

Wyniki badań klinicznych, artykuły i publikacje oraz materiały dotyczące bazy Dermal Membrane Structure pod adresem morena@morena.net.pl ( www.morena.net.pll)

Alicja Thomas
autorka, z wykształcenia biolog i ekonomista, jest współwłaścicielką firmy Morena, importera i dystrybutora komponentów do produkcji kosmetyków.
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter