Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kosmetyki i zabiegi dedykowane potrzebom pacjentek onkologicznych
Kosmetyki i zabiegi dedykowane potrzebom pacjentek onkologicznych

Wbrew powszechnie panującym opiniom pacjentki onkologiczne mają naturalną potrzebę korzystania z zabiegów kosmetologicznych oraz kosmetyków pielęgnacyjnych, w szczególności wtedy, gdy mogą one zniwelować skutki leczenia widoczne na skórze. Wiele pacjentek po przezwyciężeniu lub w trakcie terapii nowotworu boryka się z przykrymi konsekwencjami leczenia, takimi jak: łysienie, suchość, wrażliwość, podrażnienie, obrzęk, nadmierne łuszczenie, uczucie ściągnięcia, brak elastyczności skóry, trądzik itp. Wraz ze wzrostem świadomości i wiedzy potrzeb pacjentek onkologicznych rośnie lista zabiegów i produktów dedykowanych tej grupie konsumenckiej. 

Skutki widoczne na skórze po leczeniu onkologicznym

Poszczególne metody leczenia onkologicznego wywołują określone skutki uboczne widoczne na skórze. I tak pacjentki po chemioterapii borykają się z problemami skórnymi, takimi jak: podrażnienie, suchość, nadwrażliwość skóry, wzmożone łuszczenie, rumień, obrzęk, ściągnięcie, świąd, utrata elastyczności i jędrności skóry, trądzik, pokrzywka, uwrażliwienie na promieniowanie UV, łysienie, osłabienie i kruchość paznokci. Radioterapia powoduje: suchość i zaczerwienie skóry, przebarwienia, teleangiektazje, pieczenie, świąd, powstawanie blizn, zaburzenie procesów gojenia i odnowy komórkowej skóry, uszkodzenia naczyń krwionośnych skóry. Intensywność tych objawów jest ściśle uzależniona od takich czynników, jak: wiek, uwarunkowania genetyczne, kondycja skóry, styl życia, jakość układu limfatycznego, inne choroby towarzyszące.

Zabiegi kosmetologiczne w onkoterapii

Kosmetologia onkologiczna oferuje zabiegi mające na celu poprawę kondycji skóry, wzmacniające funkcje regeneracyjne i ochronne skóry, a także upiększające i poprawiające nastrój. Zabiegi pielęgnacyjne powinny być oparte na delikatnych masażach, produktach łagodzących, nawilżających, zmniejszających podrażnienia. Oczyszczanie skóry również powinno być delikatne, przy użyciu peelingów enzymatycznych. Podobnie zabiegi na dłonie i stopy powinny opierać się na pielęgnacji i naturalnym upiększaniu. Wykonywane mogą być: pedicure i manicure leczniczy, masaż dłoni i stóp, manicure japoński, malowanie odżywką lub lakierem. Dziedzina wizażu i stylizacji jest także bardzo pożądana wśród klientek onkologicznych, gdyż muszą one często od nowa wykonać pracę związaną ze stworzeniem swojego wizerunku, z którym dobrze się czują, mając na uwadze chociażby nową fryzurę. Szkolenia i porady z wizażu i stylizacji cieszą się dużym zainteresowaniem w zakresie wykonywania makijażu czy też stylizacji brwi. Ciekawym zabiegiem jest malowanie głowy sztuką mehendi. Makijaż permanentny jest również odłamem kosmetologii, który jest wskazany dla pacjentek onkologicznych oraz chętnie przez nie wybierany. Stosuje się tu: rekonstrukcję linii rzęs i brwi, a także eyeliner dekoracyjny, kreski cieniowane, korygowanie blizn pooperacyjnych za pomocą mikropigmentacji. Oferta spa i wellness proponuje delikatne masaże relaksacyjne ciała, połączone z muzyko- i aromaterapią. W obszarze kosmetologii onkologicznej szczególnie zabronione jest stosowanie: zabiegów z wykorzystaniem pola elektrycznego i  elektromagnetycznego, peelingów termicznych, krioterapeutycznych, mechanicznych (np. mikrodermabrazji), chemicznych oraz laserów.

Onkokosmetyki – jakie powinny być?

Kosmetyki dedykowane klientkom onkologicznym przede wszystkim powinny być pozbawione substancji, które mogą wzmagać podrażnienie, złuszczanie i suchość skóry. Składniki, jakie nie powinny być obecne w tych kosmetykach (lub ich działanie drażniące w formulacji powinno być wyeliminowane), to:  kwasy AHA, BHA, olejki eteryczne, witamina A i pochodne, barwniki, substancje zapachowe, alkohol etylowy, SLS, SLES, drażniące konserwanty, alergeny, intensywne ekstrakty roślinne, enzymy o działaniu złuszczającym, ścierniwa. Onkokosmetyki powinny także mieć pH zbliżone do pH skóry. Kosmetyki dla tej grupy klientów powinny przejść badanie dermatologiczne rozszerzone na nadwrażliwych skórach. Składniki zalecane w produktach tego typu to: pantenol, allantoina, ceramidy, woski naturalne, oleje, cholesterol, skwalan, bisabolol, kwas hialuronowy, mocznik, betaina, prebiotyki, filtry przeciwsłoneczne.

Podsumowanie

Współpraca z klientką onkologiczną wymaga zarówno od kosmetologa, jak i osoby projektującej kosmetyk ogromu empatii. Ważne jest, aby próbować zrozumieć emocje i potrzeby takiej pacjentki i dostosować do nich swój sposób komunikacji. Niezmiernie istotny jest kontakt z lekarzami, którzy na wielu płaszczyznach leczą choroby onkologiczne. Niemniej zarówno onkokosmetyki, jak i kosmetologia onkologiczna dają tym kobietom możliwości poprawy samooceny i samopoczucia oraz akceptacji siebie na nowo.

Źródła

Fot. https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/mezczyzna-dziewczyna-siedzenie-lekarz-6010871/

KOMENTARZE
Newsletter