Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jesienne dary natury w kosmetologii

Myśląc o darach jesieni, do głowy przychodzą nam zazwyczaj jabłka, gruszki lub śliwki. To jednak nie są jedyne owoce, których zbiory przypadają jesienią, a na które należy zwrócić uwagę w kontekście surowców kosmetycznych. Wymienione poniżej składniki, oprócz zastosowania w kosmetyce, posiadają cenne właściwości lecznicze, przynosząc ulgę w wielu dolegliwościach, z którymi przychodzi nam walczyć każdego dnia.

 

 

Olej z pestek śliwki

Bogactwo kwasów oraz antyoksydantów sprawia, że kosmetyki oparte na oleju z pestek śliwki dogłębnie odżywiają i odbudowują zniszczony naskórek. Ponadto zabezpiecza on barierę hydrolipidową przed nadmierną utratą wody, jak również działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, na które jesteśmy narażeni każdego dnia. Poleca się go jako składnik preparatów dedykowanych do skóry tłustej, przyczyniający się do regulacji procesów zachodzących w gruczołach łojowych. W efekcie dochodzi do zmniejszenia niedoskonałości skóry, a jej kondycja znacznie się poprawia. Olej ten wykazuje działanie przeciwstarzeniowe, nawilżające, regenerujące oraz ochronne. Świetnie sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju cery, ale szczególnie polecany jest dla cery suchej.

Olej z rokitnika

Posiada niepowtarzalny skład kwasów tłuszczowych. Znajdziemy w nim także fosfolipidy, garbniki, cukry, kwasy organiczne i witaminy. Obecna w nim witamina C sprawia, że jest on cennym składnikiem kosmetyków likwidujących przebarwienia skóry. Stosuje się go głównie w preparatach przeciwstarzeniowych oraz przeciwzmarszczkowych. Jego zastosowanie w kremie czy serum skutecznie przyczynia się do ujędrnienia i uelastyczniania skóry, a także wygładzenia zmarszczek. Obecny w nim kwas linolowy wzmacnia barierę hydrolipidową naskórka, przywracając nawilżenie suchej skórze oraz chroniąc przed TEWL (transepidermalną utratą wody z naskórka).

Olej z aronii

To wciąż niedoceniany składnik kosmetyków. Surowiec ten zmniejsza zmiany rumieniowe oraz wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Wspomniane właściwości sprawdzą się w preparatach przeznaczonych do cery naczyniowej. Ponadto aronia zawiera w swym składzie potężną dawkę antyoksydantów, które korzystnie wpłyną na hamowanie procesu starzenia się skóry. Aronia wykazuje właściwości antybakteryjne, w związku z czym zmniejsza zmiany trądzikowe.

Ekstrakt z głogu

W każdej części głogu (owocach, liściach oraz kwiatach) obecne są antyoksydanty, które działają przeciwstarzeniowo. Zawiera w swym składzie wiele związków aktywnych, wśród których możemy wyróżnić m.in. flawonoidy i proantocyjanidyny, a także inne substancje, tj. taniny, saponiny, kwas kawowy, kwasy triterpenowe, pektyny, witaminę C. Obecne w nim związki flawonoidowe i witamina C są naturalnymi przeciwutleniaczami. Jego zastosowanie w preparacie kosmetycznym przyczynia się do wygładzenia, nawilżenia i uelastycznienia skóry. Świetnie sprawdzi się jako składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery naczynkowej, bowiem zapobiega powstawaniu tzw. pajączków. Wykorzystanie go w recepturze kosmetycznej sprawia, że cera z każdym dniem będzie bardziej rozjaśniona. Zawarta w nim niacyna przyczynia się do poprawy ukrwienia skóry, co przekłada się na polepszenie ogólnej jej kondycji. Kolejną cechą głogu, którą warto podkreślić i która można być wykorzystana w preparatach przeciwtrądzikowych, jest działanie bakteriobójcze.

Olej z pestek pigwy

Zawiera w swym składzie garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, prowitaminę A, witaminę C oraz witaminy z grupy B. Olej ten chroni przed odwodnieniem skóry i jej starzeniem się. Obecna w nim witamina C uszczelnia naczynia krwionośne. Co więcej, olej ten działa łagodząco na skórę, a także wspomaga codzienną walkę ze zmianami trądzikowymi. Ponadto surowiec ten niweluje powstałe zaczerwienienia na skórze. Jest składnikiem o wszechstronnym zastosowaniu w kosmetologii.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/owoc-%c5%9bliwki-rynek-owoc%c3%b3w-targu-1004887/

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2025>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter