Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry przed i po zrobieniu tatuażu? – wywiad z dr n. med. Katarzyną Osipowicz
Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry przed i po zrobieniu tatuażu? – wywiad z dr n. med.

Po wykonaniu tatuażu istnieje kilka kluczowych kroków w pielęgnacji skóry, mających na celu zapewnienie prawidłowego gojenia się rany i trwałości tatuażu. Należy podkreślić, że niezwykle istotne jest także odpowiednie zaopiekowanie się skórą przed zabiegiem. O tajnikach pielęgnacji skóry przed i po zrobieniu tatuażu oraz objawach, które powinny nas zaniepokoić po wizycie u tatuatora, opowie dr n. med. Katarzyna Osipowicz.

 

 

Pani Katarzyno, proszę powiedzieć jak należy pielęgnować skórę po zrobieniu tatuażu?

Skóra po wykonaniu tatuażu wymaga szczególnej opieki podczas procesu gojenia się. Aby utrzymać trwałość kolorów i wzorów oraz zapobiec łuszczeniu się skóry lub jej przesuszeniu, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Zaleca się regularne mycie skóry z tatuażem co najmniej dwa razy dziennie, zwłaszcza po wysiłku fizycznym, używając specjalnych żeli i balsamów dedykowanych do pielęgnacji tatuażu. Skóra przed zabiegiem również powinna być starannie przygotowana i natłuszczona. Poleca się używać emolientów na obszar, na którym planowany jest tatuaż. Preferowane są produkty hipoalergiczne, które są bezpieczne i skuteczne, nawet dla osób ze skłonnością do podrażnień. Kosmetyki do mycia tatuażu nie tylko skutecznie oczyszczają skórę, ale także dostarczają głębokiego nawilżenia, chronią kolor tatuażu i wspierają proces regeneracji skóry. Pamiętajmy, że odpowiednia pielęgnacja jest kluczowa nie tylko podczas gojenia się tatuażu, ale również po zakończeniu tego procesu, aby utrzymać skórę w dobrej kondycji i zachować trwałość tatuażu na dłużej.

Jakimi preparatami należy smarować skórę bezpośrednio po zrobieniu tatuażu?

Po wykonaniu tatuażu istnieje kilka kluczowych kroków w pielęgnacji skóry, mających na celu zapewnienie prawidłowego gojenia się rany i trwałości tatuażu. Najpierw tatuator stosuje pierwsze preparaty i produkty pielęgnacyjne, a także zakłada specjalną folię ochronną na kilka godzin po zabiegu. Następnie odpowiedzialność za dalszą pielęgnację przechodzi na osobę wytatuowaną. Koncentracja na trzech kluczowych aspektach tego procesu jest istotna. Pierwszym etapem jest regularne przemywanie skóry z tatuażem czystą wodą albo specjalnym żelem lub mydłem do mycia tatuażu, co zapobiega infekcjom i przyspiesza proces regeneracji. Sprawdzają się też opatrunki przyspieszające regenerację skóry, np. siateczkowe opatrunki nasączone parafiną. Drugim ważnym elementem pielęgnacji jest nawilżanie. Proponuję specjalne kremy do tatuażu, choć równie skuteczne mogą być zwykłe balsamy do ciała lub wazelina. Nawilżanie przeciwdziała łuszczeniu się naskórka i jego wysychaniu. Zalecam również stosowanie panthenolu, który dodatkowo może opóźnić blaknięcie tatuażu. Trzeci etap pielęgnacji to użycie masła przyspieszającego regenerację skóry i dogłębnie ją pielęgnującego, który będzie wspierał kondycję skóry w dłuższej perspektywie czasu. Pamiętajmy, że prawidłowa opieka nad tatuażem jest istotna nie tylko w krótkim okresie po wykonaniu zabiegu, ale także w perspektywie długoterminowej, aby zachować trwałość i estetykę wzoru.  

Czego nie wolno robić po wykonaniu tatuażu?

Po wykonaniu tatuażu istnieją pewne działania, których należy unikać, aby skóra mogła się prawidłowo zagoić. Zachowanie higieny wokół obszaru tatuażu jest kluczowe, a regularna zmiana opatrunku, zwłaszcza przy użyciu podkładu higienicznego, powinna być wykonywana nawet 2-3 razy dziennie. Wskazane jest unikanie mycia obszaru tatuażu w gorącej wodzie. Zaleca się natomiast stosowanie letniej lub chłodnej wody. Ważne jest również niedrapanie oraz niepocieranie obszaru ze świeżym tatuażem, aby nie naruszyć skóry i nie spowodować podrażnień. Osoby z nowo wykonanym tatuażem powinny unikać ekspozycji na słońce oraz nadmiernego wysiłku fizycznego, aby przeciwdziałać potencjalnym powikłaniom dermatologicznym i zakażeniom. Zachowanie ostrożności przy kontakcie ze zwierzętami oraz ograniczenie spożycia alkoholu w pierwszych dniach po wykonaniu tatuażu również są zalecane, aby wspomóc proces gojenia i uniknąć ewentualnych problemów zdrowotnych. Pragnę podkreślić, że konieczne jest stosowanie filtrów SPF 50 przez okres 6 miesięcy.

Czy przed zrobieniem tatuażu należy specjalnie przygotować skórę?

Spotykam codziennie wiele osób, które podejmują spontaniczną decyzję o wykonaniu tatuażu. Niemniej przed przystąpieniem do tego rodzaju zabiegu warto odpowiednio przygotować skórę. Prawidłowe zadbanie o skórę nawet kilka tygodni przed wizytą u tatuatora może wpłynąć nie tylko na jakość tatuażu, ale także na proces gojenia oraz sam przebieg tatuowania. Przed planowanym tatuażem zaleca się intensywne nawilżanie miejsca przeznaczonego pod tatuaż odpowiednim kremem o działaniu nawilżającym i zmiękczającym. Kluczowym elementem jest również unikanie opalania się w obszarze, gdzie będzie przeprowadzony zabieg. Im jaśniejsza skóra, tym lepiej. Dlatego najlepszym okresem na wykonanie tatuażu jest okres zimowy. Trzy dni przed planowanym tatuażem zaleca się zaprzestanie spożywania alkoholu oraz palenia papierosów. W dniu tatuowania warto spożyć pełnowartościowy posiłek i zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, co może nieco zwiększyć tolerancję na ból. Istotne jest również usunięcie owłosienia z obszaru, który będzie poddany tatuażowi oraz dokładne umycie skóry, co znacząco obniży ryzyko wystąpienia infekcji. Przygotowanie skóry przed tatuażem jest zatem kluczowe dla osiągnięcia najlepszych rezultatów estetycznych i zdrowotnych.

Po wykonaniu tatuażu może dojść do zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego skóry. Na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę i co powinno nas zaniepokoić?

Po wykonaniu tatuażu istnieje ryzyko wystąpienia zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego skóry. W przypadku obserwacji pewnych niepokojących objawów konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu podjęcia odpowiednich działań. Poniżej przedstawiam symptomy, na które należy zwrócić szczególną uwagę, a które mogą wskazywać na możliwe powikłania:

* opuchlizna, zaczerwienienie i podwyższona temperatura skóry – te objawy mogą sugerować istnienie stanu zapalnego w obszarze tatuażu,

* mrowienie i uporczywe swędzenie, co może być oznaką problemów z gojeniem się,

* stan podgorączkowy, ból oraz ogólne osłabienie – mogą świadczyć o nieprawidłowym procesie gojenia się tatuażu,

* trudności w gojeniu – jeśli tatuaż nie chce się goić, pojawiają się problemy takie jak wysypka, alergia, zgrubienia, bliznowce, warto skonsultować się z lekarzem,

* migracja tuszu, zgrubienia, bliznowce oraz stany zapalne – te objawy mogą wskazywać na poważne powikłania wymagające interwencji medycznej.

W przypadku zaobserwowania wspomnianych objawów, zaleca się natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem w celu właściwej oceny sytuacji i podjęcia odpowiednich kroków. Ponadto przed wykonaniem tatuażu ważne jest sprawdzenie kwalifikacji i umiejętności tatuatora, a także zapewnienia odpowiedniego poziomu higieny i bezpieczeństwa w miejscu, gdzie zabieg będzie przeprowadzany. Dbając o te aspekty, można minimalizować ryzyko powikłań i zapewnić bezpieczne wykonanie tatuażu.

--

Katarzyna Osipowicz – doktor nauk medycznych z zakresu dermatologii i wenerologii. Założycielka OT.CO Clinic – uznanej sieci klinik medycznych specjalizujących się w chirurgii plastycznej, medycynie estetycznej, zaawansowanej kosmetologii Hi-Tech oraz przeszczepach włosów. Zwolenniczka zasady, że terapie medycyny estetycznej powinny w subtelny sposób poprawiać niedoskonałości urody, a nie całkowicie zmieniać wygląd pacjenta.

Źródła

Fot. www.katarzynaosipowicz.pl

KOMENTARZE
news

<Maj 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter