Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak klaruje się współpraca nauki z przemysłem?- relacja z Konferencji kończącej cykl spotkań organizowanych przez WSzKiPZ
27.06.2013

20 czerwca w Warszawie miało miejsce czwarte i zarazem ostatnie wydarzenie organizowane przez Wyższą Szkołę Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w ramach projektu „Kształtowanie świadomości kadry naukowej w zakresie komercjalizacji wyników badań dla przemysłu kosmetyków i chemii gospodarczej” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Na zdjęciu Pan dr inż. Jacek Arct, Rektor WSZKIPZ

Konferencja poświęcona została przykładom komercjalizacji badań naukowych oraz współpracy firm z ośrodkami naukowymi zarówno w Polsce jak i za granicą. Omówione zostały również trudności, jakie wynikają z braku komunikacji między przedstawicielami nauki i przemysłu.

Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele jednostek naukowych z całej Polski, pracownicy uczelni wyższych oraz instytutów naukowych i badawczych.  Zgromadzonych gości przywitał Rektor Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia dr inż. Jacek Arct.

Konferencję zapoczątkował wykład dr n. med. inż. Katarzyny Pytkowskiej „Współpraca nauki i przemysłu w branży kosmetycznej i wyrobów chemii gospodarczej”. Pani dr Pytkowska od blisko 10 lat prowadzi współpracę konsultacyjną z wieloma firmami i koncernami międzynarodowymi działającymi na terenie Polski, m.in. z firmą Henkel Polska. Na podstawie własnego doświadczenia i obserwacji przedstawiła problem komunikacji pomiędzy naukowcami, a pracownikami działów B+R firm kosmetycznych. W swoim wykładzie podkreślała często niedoceniany przez przemysł aspekt pracy naukowej, jakim są publikacje. Są one nie tylko źródłem wiedzy dla ludzi nauki, ale również źródłem informacji dla osób bezpośrednio związanych z przemysłem, które poszukują pomysłów i nowości do zastosowania w produkcji.

Jeśli chcemy współpracować z przemysłem musimy do niego wyjść pamiętając o tym, że to, co jest oczywiste dla naukowca, nie zawsze jest oczywiste dla pracownika B+R. Bardzo istotne jest również zaprezentowanie swoich badań naukowych i możliwości, jakie może zaoferować jednostka naukowa poprzez liczne publikacje w czasopismach naukowych, referaty prezentujące wyniki badań, także tych realizowanych przy współpracy nauka- przemysł - mówi dr inż. Katarzyna Pytkowska.

Następnie Pani Ewa Deleżuch-Ntambala, właścicielka ośrodka badawczego Thewa Innovation, opowiedziała o jej doświadczeniach zawodowych związanych z komercjalizacją oraz przybliżyła uczestnikom rozwiązania jakie sprzyjają transferowi wiedzy w Holandii. Jako jednostkę wiodącą we współpracy z przemysłem w tym kraju wymieniła Uniwersytet Technologiczny w Eindhoven (Technische Universiteit Eindhoven).

W celu konfrontacji i nawiązania dialogu pomiędzy sektorem nauki i przemysłu niezwykle ważne jest szukanie jak największej ilości możliwości do spotkań i rozmowy, np. podczas konferencji, targów, lunchu- podkreśla Pani Ewa Deleżuch- Ntambala.

Na zdjęciu Pani Agnieszka Nnolim

Jako trzeci wystąpił Pan dr n. farm. Piotr Koziej, właściciel Centrum Kosmetyków dr Piotr Koziej Sp. z o.o. Sp. K. Przedstawił on uczestnikom obecnie prowadzone duże projekty badawcze realizowane wspólnie z udziałem jednostek zagranicznych m.in. z ośrodkami z Francji, Niemiec czy Włoch. Pierwszy z nich to projekt peptydowy realizowany przez ośrodki naukowe oraz firmy farmaceutyczne w Polsce. Dotyczy on syntezy unikatowych peptydów, które znajdą zastosowanie w kosmetologii i farmacji. Drugi, międzynarodowy projekt nanocząsteczkowy ma na celu opracowanie opakowań kosmetycznych pozwalających wyeliminować konserwanty w produktów kosmetycznych.

Pani Agnieszka Nnolim, na co dzień zajmująca się oceną toksykologiczną w Delphic HSE Solutions Limited, przedstawiła sytuację panującą w Wielkiej Brytanii, wskazała na istotną rolę państwa, przytaczając ważny przykład dotyczący dużych ulg podatkowych dla instytucji prowadzących projekty badawczo-rozwojowe.Jako przykład współpracy instytucji naukowej z przemysłej podała University of Surrey.

Pan Maciej Siekierski - Prezes Zarządu Provital Polska Sp. z o. o. w swojej prelekcji opowiedział o bogatych doświadczeniach w zakresie współpracy naukowej tej hiszpańskiej firmy zajmującej się badaniami oraz produkcją surowców pochodzenia naturalnego. Pokrótce zaprezentował przykłady współpracy min. z Uniwersytetem w Barcelonie, Uniwersytetem Murcii w Hiszpanii, szpitalem czy Narodowym Instytutem Zdrowia w Czechach. Podkreślał, że taka współpraca jest konieczna dla szybkiego i prawidłowego rozwoju każdej firmy chcącej wprowadzać na rynek nowości.

Na zakończenie pierwszej części konferencji wystąpiła Pani Irena Ozga, właścicielka firmy konsultingowej Cosmetosphera świadczącej usługi dla branży kosmetycznej, głównie w zakresie recepturowania oraz kontroli jakości i produkcji kosmetyków. Jako podstawową różnicę pomiędzy współpracą w Polsce a zagranicą wskazała brak jednoznacznego podkreślenia znaczenia projektów badawczych dla przemysłu.

Podczas drugiej części spotkania odbyła się debata z udziałem prelegentów oraz zaproszonych gości. Dr Piotr Koziej podkreślał, że do poprawy transferu wiedzy w Polsce konieczne jest rozpoczęcie stosowania prostego języka w kontaktach pomiędzy inwestorami a naukowcami. Ludzie nauki powinni umieć w prosty sposób wskazać, do czego konkretnie można wykorzystać osiągnięcia ich pracy naukowej, bo tylko w ten sposób będą w stanie zainteresować inwestora swoim rozwiązaniem czy odkryciem. Specjalistyczny język nauki, ciężka terminologia nie zawsze dają jasny i zrozumiały przekaz dla inwestora.

Pani Irena Ozga ostrzegała przed nadmiernym nastawieniem się przy wyborze i realizacji prac badawczych wyłącznie na możliwości komercjalizacji, aby jednak „nauka” nie straciła na swojej wartości i niezależności - należy to wyważyć we właściwy sposób.

Pani dr Katarzyna Pytkowska zaprezentowała uczestnikom nowopowstałą platformę internetową, która została stworzona w celu łączenia obu środowisk. Platforma dostępna jest na stronie projektu www.cosmetology.edu.pl. Poprzez profile swoich instytutów badawczych, uczelni, czy firm można w łatwy sposób zaprezentować swoje zaplecze badawcze, czy w przypadku firm wskazać główne obszary zainteresowań pracami badawczymi. Na platformie istnieje forum, które umożliwia niemalże natychmiastowy kontakt.

Na zakończenie konferencji dr inż. Jacek Arct - Rektor WSZKIPZ powiedział, że jego zdaniem główną korzyścią, jaką środowisko naukowe powinno brać pod uwagę przy współpracy z przemysłem jest prestiż jaki z niej wynika a nie jedynie korzyści materialne. Wyraził również nadzieję, że zarówno to spotkanie jak i poprzednie w pewnym stopniu przyczynią się do poprawy dialogu pomiędzy środowiskiem naukowym i przemysłem w Polsce.

 

Joanna Proczek, Monika Krzyżostan

zdjęcia: Krzysztof Zapaśnik

KOMENTARZE
news

<Luty 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3
Newsletter