Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak działają kwasy AHA? Zagadka rozwiązana!
23.08.2012

Kwasy hydroksylowe są bez wątpienia jednym z największych hitów kosmetycznych ostatnich lat. Wchodzą w skład preparatów przeciwzmarszczkowych, rozjaśniających, przeciwtrądzikowych. A dzięki odkryciu bardzo łagodnego działania kwasów polihydroksylowych, np. kwasu laktobionowego, znaleźć je można nawet w kremach do cery wrażliwej. Wciąż jednak największą popularnością cieszy się grupa kwasów, które jako pierwsze wkroczyły na rynek – kwasy owocowe, inaczej alfa-hydroksykwasy.

Do kwasów AHA zalicza się m.in. kwas glikolowy, pozyskiwany z trzciny cukrowej, kwas jabłkowy, występujący wbrew nazwie nie tylko w jabłkach, ale również i w innych owocach, kwas cytrynowy czy kwas mlekowy. Moc ich działania uzależniona jest w ogromnej mierze od zastosowanego stężenia. Im wyższa zawartość procentowa kwasu, tym silniejsze właściwości złuszczające, dlatego też preparaty o bardzo wysokim stężeniu stosowane są wyłącznie podczas zabiegów przeprowadzanych pod okiem specjalisty.

Skóra poddana działaniu kwasów AHA zyskuje blask, świeżość, znikają z niej drobne przebarwienia i nierówności, spłyceniu ulegają blizny i rozstępy. Choć efekty użycia kwasów widoczne są gołym okiem, to tak naprawdę dotychczas nie było wiadomo, jaki mechanizm za nimi stoi. Luka ta została uzupełniona dzięki badaniom amerykańskich i chińskich naukowców, którzy jako pierwsi opisali sposób, w jaki kwasy AHA prowadzą do złuszczenia naskórka.

Jak się okazuje, kluczową rolę odgrywa białko - receptor TRPV3, które wbudowane jest w błonę komórkową keratynocytów i pełni funkcję kanału jonowego. Dzięki serii eksperymentów naukowcy opracowali model, który opisuje, jak cząsteczki kwasu glikolowego przedostają się do keratynocytów i wytwarzają kwaśne środowisko w obrębie komórek. Niskie pH otwiera kanały jonowe TRPV3, umożliwiając wnikanie jonów wapniowych. „Przeładowanie” komórek jonami wapniowymi prowadzi do ich obumarcia i złuszczenia.

To, co odkryliśmy, wyjaśnia komórkowy mechanizm działania kwasów AHA w zakresie udoskonalania wyglądu skóry. Na razie jest to tylko teoria, ale jej konsekwencją powinny być również zmiany praktyczne” – mówi nam Jie Zheng, profesor UC Davis School of Medicine, jeden z autorów badania.

 

 

Źródło: www.specialchem4cosmetics.com

 

red. Małgorzata Przybyłowicz

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2027>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter