Innowacyjny skład
Dawniej w kosmetologii uniwersalnym sposobem pielęgnacji rzęs były kuracje rycynowo-witaminowe. Kuracje takie polegały na rozprowadzaniu (ruchem lekko ugniatającym lub z zastosowaniem szczoteczki) odżywki w postaci oleju rycynowego i oliwy z dodatkiem witamin np. A i E. Niestety nieumiejętne przeprowadzenie tego rodzaju kuracji często powoduje podrażnienie spojówek, a czasami nawet stan zapalny gałki ocznej. W ostatnim czasie na runku kosmetycznym pojawiły się odżywki do rzęs o innowacyjnym składzie. Przykładami popularnych odżywek do rzęs są: Revitalash, FEG, L’biotica krem regenerujący, Oriflame Beauty Lash booster, Pierre Rene Medic, Eveline.
W zależności od producenta oraz ceny kosmetyku, w preparatach znaleźć możemy m.in. pochodne nienasyconych kwasów karboksylowych, nanopeptydy, a także biotynę, która zapobiega wypadaniu rzęs. Wybrane kosmetyki zawierają także takie substancje aktywne jak, glikoproteiny, które także stymulują wzrost mieszków włosowych oraz kwas hialuronowy, który dobrze nawilża rzęsy. Odżywki zawierają także witaminę A, która reguluje proces keratynizacji oraz pantenol (prowitamina B5).
Innowacyjne odżywki do rzęs charakteryzują się tym, że zawierają w swym składzie także niektóre ekstrakty roślinne, które wykazują działanie antyoksydacyjne oraz odżywiające, a są to m.in.:
- ekstrakt z zielonej herbaty;
- ekstrakt z żeń-szenia;
- ekstrakt z nagietka lekarskiego;
- ekstrakt z pszenicy;
- ekstrakt z ogórka;
- ekstrakt z granatu;
- ekstrakt z pestek dyni;
- ekstrakt z palmy karłowatej;
- ekstrakt z oczaru wirginijskiego;
- ekstrakt z rozmarynu;
- ekstrakt z wiesiołka.
Ekstrakty roślinne zawierają w swym składzie takie grupy substancji aktywnych jak: fitosterole, aminokwasy, witaminy. Efekt wydłużenia rzęs uzyskujemy m.in. dzięki zawartości bimatoprostu i kilku innym analogom prostaglandyn. Bimatoprost, syntetyczny analog prostaglandyny był pierwotnie przeznaczony do zmniejszania ciśnienia wewnątrzgałkowego. Bimatoprost jest ogólnie bezpieczny i dobrze tolerowany, dlatego może stanowić dodatkową opcję dla osób, które chcą poprawić wygląd swoich rzęs. Bimatoprost występuje w składzie preparatu „FEG Eyelash Enhancer”. Komponent ten nie tylko stymuluje wzrost rzęs, ale także hamuje proces ich wypadania.
Bezpieczeństwo stosowania
Kosmetyki charakteryzujące się tym, że są stosowane w okolicy oczu powinny spełniać szczególne wymagania. Produkty te powinny być bezpieczne, niedrażniące, nie powodujące alergii. Zwraca się szczególna uwagę na sterylność komponentów oraz opakowań. Odżywki do rzęs powinny mieć specjalnie dobrany układ konserwujący, nie powodujący stanów zapalnych oczu. Występujące na rynku krajowym odżywki do rzęs są przetestowane dermatologicznie i oftalmologicznie, są bezpieczne. Ważna jest konsystencja produktu. Idealne innowacyjne odżywki do rzęs, najlepiej jeżeli występują w formie gęstego żelu. Odżywka w takiej formie nie spływa na powierzchnię oka, przez co aplikacja jest bezpieczna nawet u nasady rzęs. Niestety, brak jest badań nad możliwością stosowania tego rodzaju preparatów w okresie ciąży i karmienia piersią. Przy wyborze odżywki do rzęs, warto pokusić się o przeanalizowanie składu kosmetyku. Często zdarza się, że firmy kosmetyczne wprowadzają na rynek produkt, zapewniając o jego skuteczności, jednakże w rzeczywistości kosmetyk nie zawiera w swoim składzie żadnych substancji biologicznie aktywnych. Jeśli chodzi o skład, warto zwrócić także uwagę na zawartość alkoholu denaturowanego (INCI: "Alcohol Denat, który charakteryzuje się działaniem wysuszającym. Ważne jest także dobór konserwantów, im więcej środków konserwujących, tym większe ryzyko wystąpienia podrażnień").
Literatura:
[1] Smith S., Fagien S., Whitcup S.M., Ledon F., Somogyi C., Weng E.: Eyelash growth in subjects treated with bimatoprost: a multicenter, randomized, double-masked, vehicle-controlled, parallel-group study. J. Am. Acad. Dermatol., 2012, 66 (5): 801-806.
[2] Yoelin S., Walt J.G., Earl M.: Safety, effectiveness, and subjective experience with topical bimatoprost 0.03% for eyelash growth. Dermatol. Surg., 2010, 36 (5):638-649.
[3] Draelos Z.D.: Special considerations in eye cosmetics. Clin. Dermatol., 2001, 19 (4):424–430.
[4] O’Donoghue M.N.: Eye cosmetics. Dermatol. Clin., 2000, 18 (4):633–639.
Opracowała: mgr inż. Michalina Adaszyńska
KOMENTARZE