Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Innovation Award 2005
21.02.2006
Wpływ zanieczyszczenia środowiska na urodę prawdopodobnie zawsze już będzie znajdować się w centrum zainteresowania producentów kosmetyków i surowców kosmetycznych.
Producenci środków higieny osobistej bezustannie poszukują substancji pochodzenia naturalnego, które mogą nas ochronić przed negatywnym wpływem środowiska.

W 2003 roku, naukowcy z laboratorium badawczego firmy Cognis opracowali PuricareTM i PurisoftTM - dwie innowacyjne substancje aktywne oparte na peptydach roślinnych uzyskiwanych z nasion MORINGA OLEIFERA -drzewa cudu. Charakteryzują się one zdolnością do oczyszczania włosów i skóry oraz pełnią funkcje ochronne przed niekorzystnym oddziaływaniem zanieczyszczeń środowiska. Rynek kosmetyczny bardzo zainteresował się tymi nowymi surowcami, co w znacznej mierze przyczyniło się do przyznania naukowcom z firmy Cognis nagrody Innovation Award 2005. Firma, tradycyjnie już, opracowuje produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry oraz włosów, które mają za zadanie chronić nas przed skutkami zanieczyszczenia środowiska. Dotychczas tworząc produkty tego typu, trzeba było łączyć kilka składników o różnych właściwościach. Jednak ten złożony proces tworzenia formulacji miał kilka wad, m.in. duże koszty produkcji. W przypadku preparatu Purisoft (do wykorzystania w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry) oraz Puricare (do wykorzystania w produktach do pielęgnacji włosów) firma Cognis opracowała surowce aktywne łączące „dwa w jednym” (działanie oczyszczające i ochronne). Moringa oleifera to drzewo pochodzące z Indii a uprawiane w tropikach oraz obszarach subtropikanych na całym świecie. Jest ono często nazywane „cudownym drzewem”, gdyż jego liście, kwiaty, owoce oraz nasiona mają własności farmakologiczne i odżywcze. Drzewo to ratuje tysiące istnień ludzkich, ponieważ uzdatnia wodę zanieczyszczoną w wodę zdatną do picia. Podwójne działanie Purisoft (oczyszczające oraz ochronne) dokonuje się zarówno na powierzchni skóry, jaki i na poziomie komórkowym, co zostało potwierdzone licznymi testami in vitro oraz in vivo. Badania wykazały, iż Puricare może zapobiegać niszczeniu włosów w wyniku działania zanieczyszczeń oraz utrzymywać je w czystości poprzez zablokowanie adhezji zanieczyszczeń do powierzchni włosów. W ten sam sposób zapobiega on także osadzaniu się przykrego zapachu z papierosów we włosach. Ponieważ Puricare oraz Purisoft są substancjami pochodzenia naturalnego, produkty, które będą je zawierały są jednocześnie milsze w dotyku oraz łagodniejsze dla włosów i skóry. Surowce pochodzenia naturalnego stają się coraz bardziej popularne. Wychodzą one naprzeciw oczekiwaniom klientów, wzbogacają asortyment sektora wellness. Przedstawiciele firmy Cognis twierdzą, iż produkty innowacyjne to klucz do osiągnięcia sukcesu na szerszą skalę, w każdej dziedzinie. W 2001 roku firma po raz pierwszy zorganizowała konkurs Innovation Award. Konkurs ten wyłania zespoły naukowe wyróżniające się w danym roku szczególnymi osiągnięciami. W 2005 roku nagrodę tą przyznano dwóm grupom badawczym. Pierwszy z tych zespołów opracował Puricare/Purisoft, drugi natomiast przyczynił się do poprawienia procesu produkcji solwentów przyjaznych środowisku.

Oprac. Katarzyna Walczak. Źródło:informacja prasowa firmy Cognis

z dn. 10.02.2006
KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter