Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Higiena produkcji
09.06.2010
Higiena produkcji jest pojęciem bardzo szerokim, obejmuje bowiem wiele obszarów działalności przedsiębiorstwa produkcyjnego i oznacza takie stworzenie warunków procesu produkcji, które zabezpieczałyby produkt przed zanieczyszczeniem mikroorganizmami .

Tak wiec higiena produkcji kosmetyków to sprawa higieny całego zakładu wytwarzającego wyroby kosmetyczne tj.: pracowników, pomieszczeń produkcyjnych, materiałów startowych (surowców i opakowań), maszyn produkcyjnych (mieszalników, linii napełniających, drobnego sprzętu używanego w trakcie tj. np. wiaderka czy łopatki), mediów a także magazynowania i transportu zarówno surowców jak i wyrobu gotowego.

Przy tworzeniu planów higieny zakładu powinni być zaangażowani nie tylko pracownicy działu jakości ale również przedstawiciele wszystkich działów fabryki związanych z produkcją.
Tworząc programy higieny produkcji należy pamiętać, że powinny być one długoplanowe i nieukierunkowane na doraźne akcje porządkowe. Ważne jest, aby w trakcie opracowywania planów higieny brać pod uwagę jaki rodzaj kosmetyków fabryka obecnie produkuje i jaki zamierza produkować w przyszłości (kosmetyki wrażliwe mikrobiologicznie, naturalne, Eko-kosmetyki czy wyroby niewrażliwe mikrobiologicznie) gdyż będzie miało to wpływ na sposób zabezpieczenia produkcji. Zwłaszcza kosmetyki naturalne, w których wyłączono z użycia pewne grupy konserwantów mogą stanowić dla niektórych fabryk wyzwanie zmuszające do przebudowania swoich programów higienicznych. Również rodzaj i wiek mieszalników i linii napełniających (automatyczne, manualne), sposób mycia zarówno maszyn jak i pomieszczeń (maszynowe, ręczne, CIP, rodzaje środków myjących, częstość ich wymiany) oraz fluktuacje pracowników powinny być wzięte pod uwagę podczas tworzenia programów higienicznych zakładu. Należy pamiętać że plany te nie powinny być „zamrożone” i że należy modyfikować je w zależności od zmieniających się warunków (wiek fabryki, zmiana otoczenia budynków produkcyjnych, sposób dostarczania materiałów startowych).

W programach higienicznych powinno się określić metody sprawdzania poziomu higieny i wyznaczyć akceptowalne limity a także opracować algorytmy postępowania w przypadku ich przekroczenia. Bardzo ważną rolę w utrzymywaniu higieny produkcji odgrywają szkolenia pracowników z zakresu higieny i GMP. Każdy nowo przyjmowany pracownik przed przystąpieniem do pracy powinien zostać dokładnie zapoznany z wymaganiami higienicznymi zakładu. Szkolenia z zasad higieny i GMP powinny być cyklicznie powtarzane i dostosowane do realiów fabryki. Gość odwiedzający fabrykę również powinien zostać zapoznany z zasadami higieny w zakładzie i w trakcie przebywania w strefie produkcji powinna mu zawsze towarzyszyć osoba przeszkolona w zakresie higieny i GMP.
Dobrze opracowane i przestrzegane plany higieny produkcji pomagają ustrzec się przed sytuacjami kryzysowymi i ułatwiają ich opanowanie.

Irmina Makulec – Niewiarowska
Absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja Mikrobiologia Środowiskowa). Od 2004 związana z Oriflame Products Poland Sp. z o.o.. Obecnie na stanowisku Pełnomocnika ds. Zapewnienia Jakości, wcześniej Koordynatora Specjalisty ds. Systemu Zarządzania Jakością
KOMENTARZE
Newsletter