Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Frakcyjna RF mikroigłowa - niezwykle skuteczna i bezpieczna metoda terapeutyczna - opowiada dr Marek Wasiluk
30.04.2013

Na czym polega zabieg radiofrekwencji mikroigłowej?

Frakcyjna RF mikroigłowa to nowa technologia w medycynie estetycznej. Od wielu lat wykorzystywane są różne metody wykorzystujące nakłuwanie (między innymi mezoterapia igłowa, wałki z igiełkami typu roll-city) oraz urządzenia oparte o zjawisko ogrzewania tkanek za pomocą prądu o częstotliwości radiowej. Jednak dopiero kilka lat temu koreański lekarz dermatolog wpadł na pomysł i skonstruował urządzenie, które wykorzystuje obie technologie. Szybko okazało się, że był to genialny pomysł, a urządzenie świetnie sprawdza się w medycynie estetycznej, w eliminacji różnego rodzaju defektów skóry. W chwili obecnej frakcyjna RF mikroigłowa jest niezwykle popularna w całej Azji, i powoli dociera do Europy. W Polsce pierwsze urządzenia tego typu zaczęły się pojawiać około roku temu, ale przewiduję ogromny wzrost zainteresowania w ciągu najbliższego roku, ponieważ jest to niezwykle skuteczna i bezpieczna metoda terapeutyczna.

Jaki jest mechanizm oddziaływania zabiegu na skórę? Jakie przynosi efekty?

Tak naprawdę urządzenia frakcyjnej RF mikroigłowej wykorzystują zdolności regeneracyjne organizmu. Najprościej mówiąc zabieg polega na nakłuwaniu i kontrolowanym poparzeniu skóry. Zarówno głębokość nakłuwania jaki i czas oraz intensywność ogrzewania możemy dowolnie regulować, w zależności od okolicy ciała oraz rodzaju zmiany poddawanych leczeniu. Nakłucie jak i podgrzanie powoduje częściowe uszkodzenie struktury skóry, a to z kolei wywołuje silną stymulację do regeneracji. W miejscu zniszczonej powstaje nowa tkanka, która jest młoda i posiada prawidłową budowę. Efekty są bardzo dobre, w niektórych wskazaniach wręcz spektakularne.

Jak wygląda sam zabieg? Czy wiąże się z dyskomfortem dla pacjenta?

Urządzenia umożliwiają wykonywanie zabiegów mniej lub bardziej agresywnych. Zależy to od wskazania jak również okolicy ciała. Jeśli na przykład mamy do czynienia z drobnymi zmarszczkami na wardze górnej to działamy bardzo delikatnie i pacjent wychodzi z gabinetu prawie bez śladu po zabiegu, jeśli zaś chcemy redukować blizny czy rozstępy to należy zadziałać silniej i głębiej. Zabieg jest dosyć bolesny, dlatego jest wykonywany po znieczuleniu skóry kremem. Po znieczuleniu dany obszar ciała jest nakłuwany za pomocą jednorazowej końcówki o powierzchni roboczej około 1 cm kwadratowego. W momencie wkłucia przez igły przepływa prąd o częstotliwości radiowej powodując silne rozgrzewanie głębokich warstw skóry. Wizualnie, po zabiegu skóra jest pokłuta oraz zaczerwieniona i dochodzi do siebie od 1 do 4 dni. Przy bardzo silnych zabiegach ślad po zabiegu może być widoczny nawet przez 6 tygodni.

Do kogo skierowany jest zabieg?

Spektrum wskazań terapeutycznych jest dosyć szerokie. Frakcyjna RF mikroigłowa świetnie się sprawdza w liftingu skóry twarzy, szyi czy brzucha. Daje super efekty w usuwaniu rozstępów, zdecydowanie przewyższając wszelkie do tej pory stosowane metody. Poza tym jest skuteczna w usuwaniu zmarszczek, szczególnie w trudnych okolicach (warga górna, pod oczami) oraz blizn, szczególnie typu ‘ice-pick’.  Stosuje się ją też w leczeniu nadpotliwości.

W czym przewyższa inne zabiegi „odmładzające”?

Przede wszystkim RF mikroigłowa daje możliwość bardzo precyzyjnego wykonywania zabiegu, dokładnie na takiej głębokości i z taką mocą, jaką chcemy. W przeciwieństwie to większości laserów czy klasycznych urządzeń radiofrekwencji przezskórnej, w których głowica emituje promieniowanie laserowe czy też prąd na zewnątrz skóry i muszą się one przedostać przez kolejne warstwy skóry (osłabiając się po drodze), aby dotrzeć do miejsca, w którym ma działać RF mikrogłowa bezpośrednio wewnątrz skóry. Dzięki temu, umożliwia osiągnięcie porównywalnego efektu terapeutycznego przy znacznie mniejszej inwazyjności, albo znacznie lepszego efektu przy prównywalnej inwazyjności. Inaczej mówiąc za pomocą RF mikroigłowej można uzyskać bardzo dobry efekt przy krótkim  czasie gojenia. Co więcej, technologia RF mikroigłowej pozwala wykonywać zabiegi na znacznie większej głębokości (nawet 3,5 mm) podczas gdy klasyczne lasery sięgają nie głębiej niż ok 1,7 mm. Dlatego też między innymi jest tak skuteczna w usuwaniu rozstępów.

Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej?

Porównując do innych, inwazyjnych zabiegów, przeciwwskazań do wykonania RF mikroigłowej jest znacznie mniej. W zasadzie głównym przeciwwskazaniem są zaburzenia gojenia się, ciąża oraz rozrusznik serca. Co ciekawe, zabiegi można wykonywać przez cały rok, nawet latem, nawet na opaloną skórę.

Stosuje Pan zabieg radiofrekwencjimikroigłowej w swojej klinice od dłuższego czasu? Co może Pan powiedzieć o efektach? Czy rzeczywiście zabieg daje widoczne zmiany w wyglądzie skóry i po jakim czasie kuracji?

Frakcyjną RF mikroigłową stosuję od roku. Myślę, że jestem najbardziej doświadczonym lekarzem w jej stosowaniu w zabiegach estetycznych. Opracowałem też własne protokoły zabiegowe w celu optymalizacji leczenia.Wykonałem już bardzo dużo zabiegów i mogę powiedzieć, że efekty są rewelacyjne. Na przykład 20 letnie rozstępy potrafią zniknąć bez śladu. Jeśli zapytała by się pani jakiegokolwiek lekarza czy jest możliwe 100% usunięcie starych rozstępów za każdym razem padła by odpowiedź, że nie. Tymczasem mi to się udaje.

Jaka jest orientacyjna cena zabiegu?

Cena zabiegów zależy w znacznym stopniu od powierzchni zabiegowej i wskazania. Waha się od 500 do 3000 zł. Zazwyczaj należy powtórzyć zabieg 2, 3 krotnie.

 


Przeczytaj również:

Nieinwazyjne metody usuwania tłuszczu alternatywą dla liposukcji

Trądzik - poznaj wroga, aby skutecznie stawić mu czoło - wywiad z dr Edytą Engländer


 

Portal Biotechnologia.pl serdecznie dziękuje za udzielenie wywiadu.

Rozmawiała Agata Lebiedowska

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter