Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ektoina – zastosowanie w medycynie i kosmetologii
Ektoina – zastosowanie w medycynie i kosmetologii

Ektoina należy do grupy ekstremolitów, czyli substancji wytwarzanych z mikroorganizmów ekstremofilnych, tj. takich, które żyją w bardzo trudnych warunkach, np. w dużym zasoleniu wody, ekstremalnie wysokich temperaturach, na terenach lodowych. Dzięki temu wykształciła niesamowite właściwości ochronne, np. przed promieniowaniem UV, suszą, stresem oksydacyjnym, co ma idealne przełożenie na ludzką skórę. 

 

 

Substancja została odkryta przez niemieckich naukowców w roku 1986. Odkrycie to miało miejsce na pustyni egipskiej, gdzie badano mikroorganizmy rozwijające się na obszarach o wysokim zasoleniu wody. Okazało się, że kluczem do przetrwania tych organizmów była właśnie wytwarzana przez nie ektoina, ponieważ skutecznie chroniła je przed stresem wynikającym ze środowiska zewnętrznego. Obecnie ektoina wytwarzana jest biotechnologicznie na drodze fermentacji.

Ektoina w medycynie

Ektoina jest substancją wykorzystywaną na szeroką skalę w medycynie i dermatologii w leczeniu różnych schorzeń skóry (takich jak atopowe zapalenie skóry), alergicznego nieżytu nosa, astmy, różnych stanów zapalnych skóry, zespołu suchego oka, a także kaszlu czy przeziębienia. Ektoina jest substancją certyfikowaną do użycia w wyrobach medycznych. Na rynku obecne są preparaty do nosa lub oczu z ektoiną o działaniu nawilżającym śluzówkę, które cieszą się popularnością wśród środowiska medycznego.

Ektoina w kosmetologii

Większość cennych właściwości ektoina zawdzięcza temu, że tworzy na powierzchni komórek skóry hydrokompleks, pomagając utrzymać stabilność i integralność błony komórkowej oraz chronić przed uszkodzeniami związanymi ze stresem oksydacyjnym. Ponadto dzięki temu utrzymuje wysokie nawodnienie komórek skóry i zatrzymuje procesy zapalne. Na powierzchni komórek wiąże cząsteczki wody, działając jak tarcza ochronna. Badania in vivo wykazały redukcję zaczerwienienia i podrażnienia skóry o 38%, odbudowę TEWL o 28% po uszkodzeniu bariery hydrolipidowej skóry oraz redukcję zaczerwienienia skóry i TEWL o 46% po podrażnieniu wywołanych kuracją retinolem. Badania in vivo potwierdziły również redukcję uszkodzeń skóry wywołanych zanieczyszczeniami miejskimi o 48%, badania ex vivo natomiast – redukcję stresu oksydacyjnego wywołanego światłem niebieskim. Dodatkowo ektoina zwiększa elastyczność skóry o 82%, redukuje jej szorstkość o 86%, wpływa na poprawę pigmentacji i rozświetlenia skóry. W związku z powyższymi wynikami badań składnik ten pasuje idealnie jako uzupełnienie kuracji retinolem dzięki działaniu łagodzącemu podrażnienia i anti-aging. Jest to składnik doskonały na dzień ze względu na właściwości ochronne, a zarazem opóźniające proces starzenia się skóry. Działanie przeciwstarzeniowe zostało potwierdzone badaniami, które wskazują na eliminację szorstkości skóry o 76%, wzrost jej elastyczności o 82%, poprawę pigmentacji o 28%, natomiast sam poziom nawilżenia skóry wzrósł o 200% w porównaniu do placebo, a efekt ten utrzymywał się długotrwale, nawet po zaprzestaniu stosowania ektoiny na skórę. Składnik ten jest przyjazny dla mikrobiomu. Skutecznie pielęgnuje także skórę głowy – zmniejsza suchość skalpu o 55%, eliminuje zaczerwienienie o 100%, łupież o 59% i podrażnienie skóry głowy o 65%.

W ramach podsumowania można zatem powiedzieć, że ektoina działa jak hydrotarcza dla skóry, zapobiegając utracie wody, zwiększając nawilżenie i wspierając zdolność skóry do samonaprawy. To naturalny środek nawilżający, który działa cuda na suchą, podrażnioną lub wrażliwą skórę.

Źródła

Fot. https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/rece-badania-wprowadzenie-biotechnologia-8540136/

https://bitop.de/ectoin

KOMENTARZE
news

<Marzec 2025>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter